DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

skech

United Will Rise Again
Член од
10 јули 2007
Мислења
186
Поени од реакции
37
Немој да ми кажеш дека 5 машки заедно сте го гледале :pos:
не првите 2ца се машко и женско што си отидоа а останавме 2ца машки и девојче да го догледаме
МУШКИ ИЗДРЖАВМЕ е напишано не дека мушки само го гледавме
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Одиме со ново дете.

Primer



Многу малку луѓе го имаат гледано филмов, може зашто е нискобуџетен и не потрошиле многу на негова реклама. Како и да е, бујрум кој не го гледал нека го гледа за да може да продискутираме, а тие што го гледале може да помогнат да ја одгатнеме тајната во филмот, зашто баш и не е едноставен и многу лесно може да се изгубите во него.
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Primer? Го гледав пред месец-два и ништо не разбрав од филмов. Физика, теории, временски машини... Лош филм би рекол. Вака би изгледале и Donnie Darko и Mr. Nobody кога би се снимиле со буџет од 7000$ хе хеее
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Primer? Го гледав пред месец-два и ништо не разбрав од филмов. Физика, теории, временски машини... Лош филм би рекол. Вака би изгледале и Donnie Darko и Mr. Nobody кога би се снимиле со буџет од 7000$ хе хеее
Ако ништо не си разбрал не значи дека е лош филм. Секој филм не е за секого. И јас не го разбрав од прво глеање ( морав да прочитам на нет, да разберам wtf was i watching :pos:) али за филмот вреди да се потроши време.

А и буџетот нема голема врска со квалитетот, Аватар ти е пример.
 
W

wernstrom

Гостин


Не знаев дека има тема за филмот овде. Го имам гледано пред година време и морам да го гледам барем уште 3-4 пати за да имам отприлика некаква идеја што се случи во филмот. Никогаш никој филм ме нема збунето како што ме збуни Primer, а се сметам за самопрогласен кинофил.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Зошто да ви се допаѓа ниско буџетен филм? Бидејќи е тешко да се направи таков? Бидејќи е добро направен со оглед на нивниот буџет? Бидејќи е хипстерски? Come on.

Единствениот дел во филмот што ми се свиѓа е што е mindfuck и приказната има смисла, за разлика од другите филмови со вакви тематики.
Катастрофа камера, катастрофа музика, катастрофа осветлување. Да имале поголем буџет ќе бил подобар филмот.

Ај да видиме сега кои имаат големи курови (кој го сфатил филмот, без разлика дали сами или со помош на гугл).
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ај да видиме сега кои имаат големи курови (кој го сфатил филмот, без разлика дали сами или со помош на гугл).
А да припазиш на речник овде ти? Имаш опомена.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Бев информиран пред некое време дека кога зборот не е пишан со навреда, може и без цензура да помине, ама ок, веќе не пишувам такви зборој.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Само што го изгледав, и ништо не разбрав, скоро ништо...

Сеедно, ајде некој ако го изгледал и разбрал(или прочитал за филмов) нека каже што-како се дешава точно...
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Мене одговорените прашања на имдб за филмов само уште повеќе ме збунија...
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
И јас не разбрав што сакаше да каже авторот на филмот, а и дијалозите баш не ги разбрав пошто го гледав филмот без превод, а ликовите нон-стоп нешто си шепотија. Сепак, не би го гледам повторно.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Доста прашина се крена за филмов на форумов. Негативните критики беа во поголем број од позитивните главно, ама сепак филмов е од оние на кои треба да му се даде шанса.

Melancholia
\\

Ова е филм на Ларс Фон Трир, со Кирстен Данст во главна улога. Мене лично многу ме потсети на Дрвото на животот, само од една поинаква перспектива. Двата филмови имаат апокалиптичен предзнак, а и начинот на кој сакале режисерите да го направат тоа е многу сличен. Дури можеме да ги споредиме.
Па ајде да видиме, ви се допадна или не и зошто?

П.С АЛЕКСАНДАР СКАРСГАРД. Запомнете го ова име. Ако мудро ги бира улогите ќе стане главна фаца во Холивуд. За Рајан Гослинг предвидувањата ми се остварија засега, ајде да видиме дали ќе погодам и за швеѓанецот.:)
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Мене „Меланхолија“ ме воодушеви. Од филмовите на Трир, овој му е можеби најлесно пристаплив, но сепак е феноменален, богат со значење, силна карактеризација на ликови и не-ве-ро-јат-на кинематографија. Мислам уште ме ’прогонува’ последната сцена. :) Вистински спектакл, стварно треба да се види.

И Кирстен Данст - :cuc:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Повеќето на кои не им се допадна, како аргумент даваат дека нема поента филмот, нема што да се сфати, и не е логичен. Еве го моето објаснување, односно доживување на филмов.
Прво, во Меланхолија воопшто не е битна апокалипсата. Апокалипсата е само дадена ситуација, каде под одредени околности се појавуваат посакуваните емоции кои ги обработува филмот. Планетата, која не за џабе се вика Меланхолија, е симболика на психичката состојба на Џастин, и во филмот се гледа дека таа се индентификува со планетата (кога лежи покрај водата гола) . Емоционалната состојба на меланхолија почнува со мали промени на опаднато расположение (кога Џастин ја приметува планетата), па може да дојде до депресија каде се карактеристични суицидални напади, што се симболизира со апокалипсата.
Самото тоа што филмот е поделен на два дела, кои го носат името на сестрите кажува дека во првиот дел треба да се фокусираш на Џастин, а во вториот на Клер, не на се друго околу нив.
Заедничко за двете е тоа што нормално, растени се во слични околности, со родители со избегнувачки стил на врзување. Џастин е иста како нејзините родители, Клер, е посесивно врзана, ова го имаат научено од родетилите. Причините за одредена состојба, може и да се побитни од самата состојба, и треба да се потенцираат. Затоа Клер неколку пати кажува како ја мрази Џастин, а сепак има негувателска улога спрема неа, а Џастин се обидува да ја одалечи Клер од себе, а пак останува со неа.
Меланхолија ја разработува дијалектиката на чувствата, односно како една емоција може да се толкува и како лоша и како добра. Затоа не треба ги анализираме дијалозите, ниту случувањата, туку како тие се рефлектираат на ликовите.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
офтопик:
Би ги замолил модераторите повеќе да не ставаат филмови како Пример кои се завршуваат со постови у стил: WTF was this?
Фала...

А овој ќе го погледнам утре обавезно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom