DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Читам дека за некои филмов е инспирација за многу работи, пред се се истакнува бунтовноста, желбата и борбата за слобода пред се од диктатурата која е наметната, а индиректно идејата дека некој обичен човек може да направи разлика и да биде идол на многу генерации.
Ама едно не можам да сфатам. Не дека не го сакам филмов, напротив, сум го гледал неколку пати и секогаш сум уживал во него, феноменален е, ама јас не го доживувам како толку инспиративен и моќен. Од една причина. Не ми е јасно зошто толку луѓе гледаат идол во V, кога тој не се бореше за слобода, туку за анархија? А според мене, анархијата е еднаква на диктатурата. Никогаш не сум ги сфаќал поборниците на такви системи, сосема спротивни, да, ама подеднакво штетни за општеството.
Анархија = Безвластие...

Е како што вика ИОсоно, т.е. во Еквилибриум, после човековата природа си го прави своето... Едноставно, премногу сме несовршени за да си дозволиме анархија, а и никој до сега не верувам дека успеал да создаде систем наречен „анархија“, па најверојатно често се зема како синоним за рушење на едно владеење и доаѓање на друго, поизменето со надеж за подобри времиња. Мое лично мислење.

Е сега, он не се бореше за Анархија, он најпрво бараше одмазда, но патем им овозможи и на другите луѓе да се ослободат од една диктатура, затоа и кога Ив го изгледа омилениот филм на В(Грофот од Монте Кристо) кажа дека не и се допаднало тоа што Дантес премногу се посветил на одмаздата, индиректно посочувајќи дека и В се грижеше само за одмазда.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Анархија = Безвластие...

Е како што вика ИОсоно, т.е. во Еквилибриум, после човековата природа си го прави своето... Едноставно, премногу сме несовршени за да си дозволиме анархија, а и никој до сега не верувам дека успеал да создаде систем наречен „анархија“, па најверојатно често се зема како синоним за рушење на едно владеење и доаѓање на друго, поизменето со надеж за подобри времиња. Мое лично мислење.

Е сега, он не се бореше за Анархија, он најпрво бараше одмазда, но патем им овозможи и на другите луѓе да се ослободат од една диктатура, затоа и кога Ив го изгледа омилениот филм на В(Грофот од Монте Кристо) кажа дека не и се допаднало тоа што Дантес премногу се посветил на одмаздата, индиректно посочувајќи дека и В се грижеше само за одмазда.
Анархија не е безвластие никога не ни било.
Тоа е директна демократија ако не ти е јасно ѕирни на википедиа под Чиапас, за да видиш како функционираат.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Филмот, како и Fight club игра малку на потсвеста.
А во неа, колку и длабоко да е закопана под слоеви ѓубре и фекалии како патриотизам,национализам,примерен даночен обврзник или високо-образуван-хомо сапиенс...живурка идејата дека државата и системот се непријатели на обичниот човек, Joe Public и Nine-to-five Jane...
Дека нешто не е во ред и дека некој некаде одамна заебал работа до даска.
Мислам...get real...луѓето не се идиоти во 100% од мозочната активност...не би рекол дека повеќе од 99% е цифрата :D
На остатокот од 1% се базира и култниот статус на V и други филмови како Equilibrium, Fight Club, Mad Max,Logan`s run...
Thanks God, Иншалах и Алелуја што е така.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Филмчето е добро,во смисла на фазонов во кој се наоѓаме моментално...(со убиството на детево на плоштад) да влеземе во V For Vendetta фазон,и да ебеме се живо и диво...
Зошто не ми се свиѓа толку мн....зошто тоа е класика низ историјата колку што знам,кога се случува некоја револуција од страна на рајата или сл. "новиот водач",на овој или на оној начин,ќе омекне.
Или ќе го корумпираат или ќе му лета главата,а ако остане,тоа сигурно дека он пак ке ги ужива благодетите на тронот.И...рајата ќе си остане раја и то је то.
Туку од филмот, покрај музиката од Чајковски,ми се свиѓаше мн. сцената кога ја "преобратуваше" Evey,на моќен начин на мењавање на свеста па и подсвеста.
Можам да кажам дека
Law Abiding Citizen (2009) многу повеќе ми се свиѓаше како филм и порака,отколку овој-тоа е мое мислење
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662


ги шиткам за 6.000 VMRO STOP!

Филмов не е за дискутирање деновиве, ќе ни уништи кат4ево. <3 А и нема веќе заинтересираност.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Филмчето е добро,во смисла на фазонов во кој се наоѓаме моментално...(со убиството на детево на плоштад) да влеземе во V For Vendetta фазон,и да ебеме се живо и диво...
Зошто не ми се свиѓа толку мн....зошто тоа е класика низ историјата колку што знам,кога се случува некоја револуција од страна на рајата или сл. "новиот водач",на овој или на оној начин,ќе омекне.
Или ќе го корумпираат или ќе му лета главата,а ако остане,тоа сигурно дека он пак ке ги ужива благодетите на тронот.И...рајата ќе си остане раја и то је то.
Туку од филмот, покрај музиката од Чајковски,ми се свиѓаше мн. сцената кога ја "преобратуваше" Evey,на моќен начин на мењавање на свеста па и подсвеста.
Можам да кажам дека
Law Abiding Citizen (2009) многу повеќе ми се свиѓаше како филм и порака,отколку овој-тоа е мое мислење
Немој сега law Abiding Citizen, филмот има смешно нереален крај со оглед на тоа дека не е од стрип :) Се ми се допадна таму како идеја ама мислам дека е многу лошо реализиран филм.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Немој сега law Abiding Citizen, филмот има смешно нереален крај со оглед на тоа дека не е од стрип :) Се ми се допадна таму како идеја ама мислам дека е многу лошо реализиран филм.
Зошто лошо реализиран. Мене па ептен ми се свиѓаше, посебно крајот, незнам на кој друг начин би можел да заврши тој филм.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Зошто лошо реализиран. Мене па ептен ми се свиѓаше, посебно крајот, незнам на кој друг начин би можел да заврши тој филм.
Предвидлив, многу предвидлив цел филм ми беше, иначе онака....солиден.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
The Truman Show



Тадаам на ваше барање...:) Ево бујрум нов филм за дискусија и тоа must see филм. Има право Џими дека е ретко спомнуван на форумов, а е неверојатно добар филм и вреден за дискусија. Мислам дека повеќето или го немаат гледано или го гледлае одамна. Јас спаѓам во вториве и прва наредна прилика го пуштам пак .

Во филмов се баш добро претставени реалните шоуа, лудилото кое го носат тие и нишката на нечовечност. Што ни донесе новото време? Ќе стигне ли човештвото еден ден до степен еден цел живот биде лажен и центар на реално шоу?

Во дискусијата не смееме да го одминеме ниту Џим Кери. Убаво рекле дека комичарите се најталентирани актери, зашто комедијата е најтешка за изведување. Ова е веројатно една од најдобрите филмови на Кери, со која истовремено му покажа на филмскиот свет дека може многу повеќе од Ејс Вентура и Глупав и поглупав.

Епа бујрум филмаџии ..:)
 
Н

'Никола'

Гостин
Ејј колку само треба да го прегледам пак, пред 100 години го гледав. За мене, најубавиот филм на Џим Кери.
Не пишувам ништо сега, за ден-два да најдам време, да го изгледам, ќе се вклучам во дискусија.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Како тоа ти бил wtf момент?
Ништо не ми беше јасно. Не знаев ништо за филмот во моментот кога го гледав. После почнав да ја сваќам шемата :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ништо не ми беше јасно. Не знаев ништо за филмот во моментот кога го гледав. После почнав да ја сваќам шемата :)
Па на почетокот на филмот се објаснува дека е земен од мал. Аа, некој гледам филмови на ТВ, naughty naughty : )
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Да да, овој на А1 ми е гледан :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom