FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не разбрав кој синдром го има девојчето.
Thalidomide girl. Thalidomide е лек кој се даваше пред 50-60 години како седатив ама испадна дека има опасни нус ефекти за плодот на бремена жена, најчесто изразени преку деформирани екстремитети.

Да, ова не го гуглав, го знаев.
Буху.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.641
Harvie Krumpet. Го изгледав два пати. Вчера и денес пред да пишам тука. Краток анимиран филм кој плени со пораките кои ги остава на гледачите. Јас секогаш сум ги избегнувал кратките филмови. Ова ми е пример дека во иднина треба да им посветам поголемо внимание.
Филм предложен од @Zlatikevichius . Најчесто имав слични мислења со него, па затоа претпоставував дека ќе ми се допадне тоа што ќе го гледам. Очекувањата се задоволени целосно.
Филмот ја раскажува судбината на еден посебен човек. Харви е посебен уште од неговото раѓање. Има туретов синдром. Симтомите на овој синдром се нарочито изразени при стрес или возбуда. Многу е познато дека тој синдром нема никаква врска со интелигенцијата. Вистински пример за тоа е Харви, за кој никако не би можел да се согласам дека е ретардиран. Харви е посебен и се однесува различно од другите луѓе. Поради тоа децата на училиште го малтретираат и тој престанува да го посетува училиштето. Неговата мајка (за која нема да давам дијагнози) го подучува во домашни услови. Но, што може да го научи таа. Според мене тоа е најкобен момент за Харви.
Како и да е, тука се согледува првата лекција која дискретно излетува од филмчево, а се однесува на различностите и колку е тешко да ги прифатиме различните на нас. Човекот е окрутен и злобен кон луѓето кои се разликуваат од него и од групата во која тој припаѓа. Одличен пример како не треба да се однесуваме, како за деца така и за возрасни.
Почнува да ја пишува книгата на фактите, која е ризница на богатсва. Реални феномени кои се засновани на каузалноста и логичноста на еден посебен човек. Фактите се навистина одлични, барем поголемиот дел од нив. Највпечатлив факт на кој ми текнува во моментов ми беше: Библијата ја напишале луѓе кои мислеле дека земјата е рамна... и најверојатно биле во право.
Сакам „црн“ хумор па имаше моменти кога се смеев на филмов. Најмногу кога се сокрија во гробот за време на бомбардирањето. Исто така, симпатичен момент ми беше завесата на телевизорот. Се смеев и на Факт 914: Алкохолот може да предизвика разголување и пијанство, и на графитот: и шницлите имаат чувства.
Кога му беше најтешко го слушна внатрешниот глас, односно гласот од статуата. Тој глас му даде сила да не се предаде. Стана нудист, вегетаријанец и борец за правата на животните (кокошките и нивните јајца).
Пронајде сродна душа. Нивните сексуални фермони (не хормони) се мешаат и се случува една едноставна, но голема љубов. Нажалост Харви е стерилен, па затоа посвојуваат девојче. Не разбрав кој синдром го има девојчето.
Тоа што мене ми беше најсимпатично во целиот филм се лекциите на кои ја учи Харви својата ќерка. А тие се:
- Животните имаат свои права.
- Почитувај ја природата.
-Сакај се себеси.
- Убаво е да се биде гол. Не треба да се срамиме од сопствените тела.
- Секој од нас е посебен.
Браво Харви!!! Ова се лекциите кои секој татко треба да му ги пренесе на своето дете.
Филмот изобилува со тажни и депресивни ноти. Некој чуден сентимент преовладуваше додека го гледав и првиот и вториот пат. Одлично раскажување на животот на еден осамен и посебен човек. Тоа што јас го разбрав на крајот од филмот е дека животот е понекогаш одвратно долг и безвреден (тие седеа и чекаа да умрат), иако Харви се трудеше да пркоси на моево размислување. За осаменоста и отуѓувањето нема да кажам нешто посебно. Изолираниот живот на било која возраст е горчлив и безнадежен.
Како и да е, филм за кој претпоставувам дека никого не остави рамнодушен. Филм кој ја обработува филозофијата на животот. Морам да признаам дека на моменти се чувствував навистина чудно што анализирав анимиран лик. Сепак, начинот на кој е претставен неговиот животен пат и секој зглоб низ кој приказната добива на тежина и се надоврзува остави простор целосно да се внесам и да дадам еден ваков опис. Исто како главниов лик да е одглумен од Tom Hardy, на пример.
И за крај, ако на Mary and Max би им дал чиста 10-ка, тогаш за Harvie Krumpet од мене една јака 8-ка.
:cuc:[DOUBLEPOST=1462561634][/DOUBLEPOST]@Anon - оценка?

@wot - мислење?

@grande-juve , @Spiegel , @Џонтра Волта , @ManUtdChampions , @Goodfella , @Bojan Van Buuren , @Leo Bonnie , @Krk1 , @Erich Zann , @Хефест - уште два дена и малце, ќе стигнете?

@Толстој , @RectumAnale , @Mich0MKD , @Луси_Лу , @Chovek , @џимеј , @AniMagus , @Продиџи , @Saladin , @K!KI , @beaverknight - да ве амнестирам, или не?
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Мразам анимирани, ама ај зошто е 22 минути ќе го глеам некако :D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Ќе гледам. ;)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Cekav da mi legne, ke pisav sekako.

Kako realizacija ne mi bese naj naj, ama ne e voopsto toa poenata. Eve uste razmisluvam na temi na koi me predizvika filmcevo.
I was giggling so zvuci and everything kolku bese brutalen. Ne ocekuvav nesto takvo I me fati nespremen.

Ke bidam kratok oti me prozva a nemam bas vreme, da ne raskazuvam prikaznata, drugo ste pokrile sve...
Malku bev grub pri ocenuvanjeto, ne mozam da vidam sto mu staviv, ama na ladna glava pisaj 9ka od mene.

Odlicen! (y)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Во Недела јас најверојатно, празници, учење, фудбали... неам време ни 20 минути да изгледам. -.-'
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Е јбг ја не му давам висока оценка на филмов :angel:
Прво реков дека мразам анимирани филмови, и преку тоа не можам :icon_mrgr:
Не ми беше нешто посебна приказнава, или можеби такво чувство имав зошто беше анимиран филм и некако како по автоматизам не го сфаќаш толку сериозно.
Единствено интересни делови ми беа оние фактите.

5/10 од мене
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
И јас мразам анимирани, никад не сум ни гледал ама вечерва ќе го гледам овој.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Ќе ги гледам и овој и тој претходниот викендов.
Во еден пост ќе пишам и за двата во недела. :D
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.085
:cuc:[DOUBLEPOST=1462561634][/DOUBLEPOST]@Anon - оценка?

@wot - мислење?

@grande-juve , @Spiegel , @Џонтра Волта , @ManUtdChampions , @Goodfella , @Bojan Van Buuren , @Leo Bonnie , @Krk1 , @Erich Zann , @Хефест - уште два дена и малце, ќе стигнете?

@Толстој , @RectumAnale , @Mich0MKD , @Луси_Лу , @Chovek , @џимеј , @AniMagus , @Продиџи , @Saladin , @K!KI , @beaverknight - да ве амнестирам, или не?
Ќе гледам конечно еден :D[DOUBLEPOST=1462571472][/DOUBLEPOST]
:cuc:[DOUBLEPOST=1462561634][/DOUBLEPOST]@Anon - оценка?

@wot - мислење?

@grande-juve , @Spiegel , @Џонтра Волта , @ManUtdChampions , @Goodfella , @Bojan Van Buuren , @Leo Bonnie , @Krk1 , @Erich Zann , @Хефест - уште два дена и малце, ќе стигнете?

@Толстој , @RectumAnale , @Mich0MKD , @Луси_Лу , @Chovek , @џимеј , @AniMagus , @Продиџи , @Saladin , @K!KI , @beaverknight - да ве амнестирам, или не?
Ќе гледам конечно еден :D
 
Последно уредено:

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.444
Го гледав, заборајв да пишам. Прв ваков анимиран филм кој го гледам, интересно беше направен Крумпецки и веднаш го спуштив и Мери и Макс. Интересна приказна, и покрај сите несреќи кои му се случуваа секогаш Харви наоѓаше некој оптимизам кој ќе го води понатаму и фактите кои ги запишуваше, иако немаше никакво образование неговите искуства кои ги запишуваше му беа школо во животот. Се на се, добро направен, треба да почнам да гледам повеќе кратки анимации. 8.5
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Нема некоја листа на факти, макар биле fan-made?
Мислам на поголема листа, нормално.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.641
Нема некоја листа на факти, макар биле fan-made?
Мислам на поголема листа, нормално.
Јас не сум сретнал. Само оние кои ги помнам. Имаше еден кој не го спомнавме: дека на светот има три пати повеќе кокошки отколку луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom