FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Џ

Џонтра Волта

Гостин
Еден од најдобрите, ако не и најдобар филм од бившата држава. Доста сериозно обработен без оние класични балкански заебанции и глупости.
Ова што му се дешаваше на семејството на Младен му се дешава на секој втор или трет балканец па и на секој друг човек што живее во вака сиромашен крај, комотно можам да кажам цела источна Европа.
Секој втор би посегнал по вакво нешто кога се работи за свое дете, нема што тука. Секој втор е ваков ванаби мафијаш-клошар ко Мики Манојловиќ.
Небојша Глоговац е доста потценет актер, Наташа Нинковиќ исто. Собрана цела српска актерска елита на едно место. Аница Добра богиња :love:
Сега ми текна и на Апсолутни Сто истотака добар филм од истиот режисер. Ме потсеќаат малце на овие скандинавските, мрачни, спори и ладни филмови.

Реков дека го имам гледано одамна ама после ми текна дека уствари до пола сум го глеал пошто не ми бил добар, тоа време глеав Кад пораснем бичу кенгур и Ране тип на српски филмови. :D

На овој му давам една 8ца.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Јас се извињавам што не успеав на време да го гледам филмот, утре или задутре сигурно ќе биде :angel:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
јее утре нов филм
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
@Zlatikevichius уште те немаат разбудено децата??? Пуштај филм не се зафркавај.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.645
@Zlatikevichius уште те немаат разбудено децата??? Пуштај филм не се зафркавај.
Чии деца? Едно имам јас. :P
BTW, некој работи и втори смени, you know? Синоќа после 01 се прибрав (од што сум поспан, ќе пишев 13 по полноќ сега :pos:).
--------------------------------------------
Клопка: 14 Кајганџии го гледале и му дале средна оценка 7,1. @Толстој , @Spiegel , @Leo Bonnie , @Krk1 и @Хефест се педери, @MyloXyloto патува, а @RectumAnale - ви сте најслабија карика. Збогом! (Можеш „да се вратиш“ во било кое време, само изгледај било кој филм од предложените, еве на пример овој кој сега е на репертоар, или кој било од трите што си ги испуштил, и само пиши нешто кратко овде). Од останатите деветмина суспендирани, уште нема ни трага ни глас. (n)
--------------------------------------------
Идемо даље! @ManUtdChampions е деветтиот предложувач, и тој сака да нѐ врати назад во Америка и да си играме со филмот:
Alive (1993)
Alive.jpg

Малку авантура по тмурните неколку филмови не е на одмет. Филм на Френк Маршал, не многу познат, зашто само тројца од нас го гледале, според Letterboxd. Очекувам уживање!

Торент:
Alive (1993) 720p HDTV 1GB - MkvCage

@wot, смени насловот - Film Club 2016 (Alive: 18.04 - 01.05)

Letterboxd листата update-увана: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/film-club/

Листата на членови исто така.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Од еднаш не се стануе педер, плус пишав дека денес ќе го гледам цц
:toe:
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Го почнав синоќа касно, ама почна НБА и прекинав. Ќе го догледам вечерва.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ќе го скокнам Клопка, денес тек сум прв пат во контакт со лап топ, а си дојдов во саботата. Маестрален филм, гледам многу одамна, оценет 9-ка, а оценката си останува.

Ќе го гледам следниот, делува интересно!
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
  1. Мислам дека го имам гледано. Ако е тој што мислам многу добар филм.
  2. На крајот мртвите ги јадат за да преживеат и после шетаат низ тоа Андите додека не ги најде еден овчар.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Овој да не беше со Итан Хок и Малкович наратор?
Иам глеано инсерти што содржат спојлери а и имам фатено малку на телевизија пред некоја година... како и да е ќе го гледам асално. Делуваше доста интересен.
се ебав првите 3 збора ги прочитав од спојлерот на девилко
пак да кликаш анонче
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Овој ако е тој што го мислам 100 пати го имам на телевизија фатено, никогаш цел го немам изгледано. Конечно ќе биде и тоа.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ја сум го глеал 2-3 пати на ТВ порано, многу јак филм, група уругвајски спортисти ќе се срушат на Андите во Чиле. Ќе преживуваат не знам колку дена во еден дел од разнесениот авион, ќе јадат од залихите и секако во такви ситуации излегува и себичноста од луѓето, па наместо по едно капаче вино и една коцка чоколада имаше идиоти што скришум јадеа сами.
На крај коа ќе ги потрошат залихите се одлучуваат на еден од најјезивите потези, почнуваа да ги јадат тела на тие што загинаа при несреќата и после тоа. После некое време 2-3ца од групата тргнуваат на се или нешто, или ќе ги спасат останатиот дел од тимот или ќе останат засекогаш на Андите.
Добар филм нема што, посебна тежина му дава тоа што е вистинска приказна, обожавам вакви филмови.

Може и ќе го изгледам уште еднаш за овие 2 недели ако имам време, оценка на крај ќе пишам.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
  1. Мислам дека го имам гледано. Ако е тој што мислам многу добар филм.
  2. На крајот мртвите ги јадат за да преживеат и после шетаат низ тоа Андите додека не ги најде еден овчар.
Не даваат дека ги наоѓа овчар. :D Иначе да, тој е. Филмот е за рагби репрезентацијата на Уругвај на која и паѓа авионот на Андите во 1972ра година. После неколку денови спасувачките екипи се откажуваат од потрагата и рагби играчите остануваат цели 72 дена на планините. Во меѓувреме преживуваат и лавина, која им го потрупува авионот.

Јас го гледав пред месец-два и нема да го гледам пак сега бидејќи слаб сум со слободно време. :) Го имав претходно фатено на ТВ ама ептен малечок бев и ми останаа само некои сцени во главата. Го барав повеќе време, го имав дури и на watchlist без да знам дека тоа е филмот што го барам. Случајно бев на гости кај чичко ми во јануари и почнуваше Алпинист, па ми текна да прашам за тие што ги јадеа мртвите бидејќи кај него го гледав како детенце. Ми вика тој треба да е за фудбалски тим на Уругвај и ми светна дека уствари го имам најдено пред пола година. :D

Мислам дека му имам дадено 8/10.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom