Dioptrija

Член од
20 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
0
Дечки ми дадоа на доктор наоцари и кога земав резултати пред наочарите на листот ми пишува

а за лево Cyl e -1,00 Ax. e 178* P.D. 62mm


десно око
__________Sph_____Cyl.___Ax.___
|
|Далечина... 0,00 ..... -0,50 .. 164*
|
|
|Близина ..... 0,00 ...... 0,00 *
|
Што значи сето ова дали може да се подобри денес почнав да носам очила има разлика кога гледам со нив и дали ќе ми помине мн. се нервирам
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дечки ми дадоа на доктор наоцари и кога земав резултати пред наочарите на листот ми пишува

десно око а за лево Cyl e -1,00 Ax. e 178*
P.D. 62mm

__________Sph_____Cyl.___Ax.___
| | |
|Далечина | 0,00 -0,50 164* |
| | |
| | |
|Близина | 0,00 0,00 * |
| | |
Што значи сето ова дали може да се подобри денес почнав да носам очила има разлика кога гледам со нив и дали ќе ми помине мн. се нервирам
Не се нервирај :) Тоа значи дека на левото око имаш астигматизам. Cyl значи цилиндар, Ax е оската. P.D. е растојанието меѓу очите (по 62-те милиметра што ги имаш пишано). Не е ова баш ништо страшно, не се секирај воопшто. Само земи си наочари што побрзо, да не ти се зголеми диоптерот. Може да се повлече со тек на време, само мора сега да земеш наочари, да ги носиш како што ти кажал докторот и да одиш редовно на контроли.
Иначе ако сакаш можам да ти препорачам ептен добар оптичар (ако си од Скопје), јас стално од кај него земам стакла и рамки, ептен е пристоен со цени и супер работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom