Depeche Mode

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Depeche Mode мојата омилена група :)
Дали воопшто знаете кои се? Ги слушате ли? Која ви е омилена песна? Кој концерт најмногу ви се допаѓа?

Ако има обожаватели на групава тука може и да отвориме фан клуб :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Секако, Depeche mode се стара група со безвременска и така разновидна музика.
It's no good ми е меѓу омилените песни воопшто, Enjoy the silence ми е втора омилена од нив.
И така, now I'm going to dream on...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Депеш Мод, олд скул бенд кој ќе биде вечер ко Ролинг стоунс :)

Јас највеќе ги паметам по тоа што имаа концерт во Софија истата вечер кога во Скопје беа Бладхаунд Генг. Џими Поп ја пееше Инџој д Сајленс додека Ивл Џерид мочаше врз него. Убедливо најдобра изведба на Инџој д Сајленс.
А за патриотите на форумов, само да спомнам дека после тоа Џими Поп до крајот на концертот носеше дрес на македонската футбалска репрезентација.

Хахах, забегав јас..
ОК бенд се овие Депеш Мод, ама не сум им некој голем фан.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Ол ај евер вантет ол ај евр нидед ис хир ин мај армс вордс ар вери аннесесери деј кен онли ду харм..

ги обожавам
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Depeche Mode na svetot mu podarija edna od 20-te najdobri pesni, "Enjoy the silence" vo 1990... i voedno albumot kaj sto e taa pesna, isto taka e eden od najdobrite.. sekoja cest za nivnata muzika.. mi se dopagaat..pokraj taa, favs od niv mi se i"Personal Jesus" , "It's no good" i "Precious"...
 

Symbolic Art

Метал Џумбушлија!
Член од
28 јануари 2007
Мислења
192
Поени од реакции
23
Еј више онаа жила да ти пукне со Enjoy the Silence. Слушнете ја Policy of Truth, I feel you или I feel loved па да правиме муабет за тоа колку закон група се.
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Леле конечно одговори за моите Депеш!!!
Ги сакам до небото и назад!!
Го имате гледано концертот во Париз кога ја свират WORLD IN MY EYES??
Леле се би дала за да појдам на нивни концерт!


Ја обожавам World in m eyes, Enjoy the silence, It`s no good, Nothing, Sister of nignt
леле многу се!!! Сите ги сакам:vozbud:
Може да оставате и текстови од нивните песни :smir: :back:
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Enjoy the silence

Words like violence
Break the silence
Come crashing in
Into my little world
Painful to me
Pierce right through me
Cant you understand
Oh my little girl

All I ever wanted
All I ever needed
Is here in my arms
Words are very unnecessary
They can only do harm

Vows are spoken
To be broken
Feelings are intense
Words are trivial
Pleasures remain
So does the pain
Words are meaningless
And forgettable

All I ever wanted
All I ever needed
Is here in my arms
Words are very unnecessary
They can only do harm

Enjoy the silence
 
Член од
20 август 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Never let me down again
I feel you
Behind the wheel
Home
Freelove
Only when I loose myself
Everything counts

и многу други. Нивната музика од пред 20 и кусур години звучи сосема нормално сега, а нивните спотови од пред 20 години уште не се надминати. Неверојатна енергија и во музиката и во комуникацијата со публика, особено на настапи во живо.

Нешто абер за нов албум, белким некоја турнеја после него?
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Never let me down again
I feel you
Behind the wheel
Home
Freelove
Only when I loose myself
Everything counts

и многу други. Нивната музика од пред 20 и кусур години звучи сосема нормално сега, а нивните спотови од пред 20 години уште не се надминати. Неверојатна енергија и во музиката и во комуникацијата со публика, особено на настапи во живо.

Нешто абер за нов албум, белким некоја турнеја после него?
Немаат најавено нов албум, не ни биле во план да најават(читав интервју некое).. И за турнеи ништо.. :(
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Супер група, имаат некои добри хитови и Enjoy the Silence мислам им беше најпозната.Сум го глеал нивниот концерт во Милано, лудница е! Ај ако не ти е мака напиши нешто за нив, историјат, успеси итн.
Поз
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.702
Поени од реакции
22.081
Во принцип, органски не можам да поднесам поп или 80-тите воопшто ама тука викам стоп. Прв пат ги открив по препорака од другарка со која што деноноќно се расправав за 80 тите. И решив да ги преслушам. Првите два албума ми беа онака бој-бендовски Бекстрит Бојс само 20 години порано и чиста глупост.


Од третиот и четртиот веќе се осеќа созревање и големо очекување дека момциве може да изненадат ко Пандев во Лацио. Кога ги преслушав Black Celebration и Music for the masses останав со зината уста. Ептен психолошки, и премногу мрачни албуми па можам и да кажам психоделични. Некои песни буквално ми делуваа како Бетовен да се родил пак и да креирал модифициран музика од 20 век. Violator е дефинитивно кулминацијата на претходните два албума. Останатите албуми иако во благо опаѓање од Violator (што е и нормално 5 минути имаш еднаш во живот) одржуваат еден маестрален континиутет сличен на Pink Floyd после The dark side of the moon.

Прв пат уште пред да излезе Playing the Angel албумот играв билјард и на радио најавија дека ќе пуштат песна од новиот албум на Depeche mode и дека иако албумот уште не е излезен оваа песна на еден или на друг начин им била некако прошверцувана пред време и пуштена низ сите светски радио станици. Покрај тоа што изгубив катастрофално на билјард откога ја слушнав песната, таа нумера еве и после 3 години не ми излегува од глава ниту еден ден, а такви барем кај мене се бројат на прсти.

 

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
sekako, kako neosporen del od TECHNO POP kulturata, DEPECHE MODE, se spored mene eden od najoriginalnite bendovi svetski, koj bilo koga, se pojavile na muzichkata scena

gi stavam vo najprvite redovi kako pioneri na svojot stil i zvuk, posho neli ima razlichni pravci vo muzikata(da ne gi nabrojuvam drugite), samo primer DEPECHE MODE vo svetot na pop el. muzikata e isto za mene sho i IRON MAIDEN vo svetot na rok muzikata, i slichni drugi velikani

ona sho e za posebno belezenje, e nivniot specifichen sharm vo kompoziciite, nesretnat na drugo mesto i nekopiran dosea od nikogo, znachi se vonredno originalen i taentiran bend-nesho fenomenalno-bashka i ne poznavam choek sho ne gi slushal niv, a najinteresno e od se sho vo svetot na muzikata go nosat epitetot za eden od najpotcenetite sostavi, sekako poradi golemata ljubomora i pretiz sho postoi vo muzichkata industrija i pomegu muzicharite, t.e. nemaat dobieno mnoooogu zasluzeni nagradi na manifestaciite od takov karakter.

i ushte ednashka, pesnata koja sho nikad nema da ja zaboravam chij naslov megu drugoto beshe i eden od moite favoriti za izbor na nik na ovoj forum-no ne se odluchiv poradi respectot za toa...


DEPECHE MODE
Strange love

 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Ganimed...потполно се сложувам со твојот пост...Depeche mode ги запознав токму со Strange love далечната 86-87 год и до ден денес ги слушам и ценам како група и музичари воопшто...ми се допаѓа таа нивна мрачна страна во песните...иако последниве десетина години музички се нешто послаби за разлика од порано имаат и светли моменти...како пример би ја зел Dream on...кога ја слушнав прв пат повторно се навлеков на Depeche mode...незнам дали знаете дека Dave Gahan ( пејачот ) пред да се приклучи на групата бил тешко панкериште...хе хе хе...криво ми е шо не бев пред неколку години за нив на концерт..овде негде во близина беа...незнам дали беше Истанбул или Будимпешта
 

Kajgana Shop

На врв Bottom