Bundesliga 2012/2013

Кој ќе биде Германски шампион 2012/13?

  • Борусија Дортмунд

    Гласови: 44 40,7%
  • Баерн Минхен

    Гласови: 52 48,1%
  • Шалке 04

    Гласови: 5 4,6%
  • Борусија Менхенгладбах

    Гласови: 2 1,9%
  • Баер Леверкузен

    Гласови: 1 0,9%
  • Друг тим (наведи кој)

    Гласови: 4 3,7%

  • Вкупно гласачи
    108
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682


Novi igrač Borussije Gladbach Max Kruse (25), nakon transfera iz redova Freiburga, dospio je u njemačke medije i po “zanimljivom” automobilu koji vozi.
Sada već bivši suigrač našeg Mensura Mujdže vozi ​​Maserati Gran Turismo.
Prije prelaska u Gladbach moćna je Kruseova mašina bila bijele boje. No, Kruse je odlučio da se “ponovi”.
Prefarbao je svoj automobil u – “maskirnu” boju!
Tako obojen Maserati od 460 konjskih snaga (cijena oko 112.000 eura) njemački je “Bild” proglasio najružnijim automobilom u cijeloj Bundesligi.
Upitan da prokomentira zašto je “kamuflirao” svog ljubimca na četiri točka, Kruse je kazao:
- Ja to volim. Ja sam samo totalni luđak kada su automobili u pitanju!
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Хофенхајм одбиле 12 милиони од Л.Москва за Фирмино.

Вацлав Кадлец блиску до Франкфурт.Спарта ја кочат работата со тоа што барале 4 милиони,а Франкфурт понудиле само 3.Наредна сезона за без пари може да го земат.
(На менаџерот растур прави Кадлец,многу јак напаѓач.):)

За Брауншвајг ништо немам прочитано ,ќе се вратат експресно во цвајте како Гројтер изгледа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.234
Поени од реакции
21.525
За жал продолжува умирајнето на клубови со традиција а истовремено успехот на пластичните клубови. Хофенхајм успеа да остане во прва лига и очекувам во идните години, нормално и поради парите на Хоп да се етаблира во Бундслигата. РБ Лајпциг кој е купен од Ред Бул конечно успеа да влезе во трета Бундеслига и со силни вложувајна во следните години ќе стаса и до прва лига (моја прогноза). За жал Дизбург, кој на спортски план успеа да се врати во втора лига нема да добие лиценца и највероватно ќе биде вратен во петта лига. Првиот Германски шампион VfB Leipzig во 2004та се растури. Магдебург (3 пати шампион во ДДР и 7 пати победник на купот) стагнира во четврта лига. Рот Вајс Ессен кој вкупно има 16 години играно во Бундеслига стагнира во четврта лига. Алеманиа Ахен кој 2005та играше во Европа и е меѓу најважните тимови во втората лига низ историјата е пред стечај и треба да се врати во четврта лига. Кикерс Офенбах поради формални грешки во доставата на документите за добивајне лиценца највероватно ќе му бидат одземени 9 бода и нема да се врати во втора лига. Поради финансиските последици од ова клубот има сериозни финансиски проблеми.

Жалосно е ова што се дешава со клубовите со традиција во Германија кој сеуште имаат солидна фан база и потенцијал но се на работ на егзистенција. За разлика од нив вештачки издигнати клубови како Хофенхајм или РБ Лајпциг профитираат од поединци/компании кој со огромен влог на пари ги донеле или се пред носејне на тие клубови во Бундеслигата. Ако не се преземат мерки во иднина ќе гледаме се повеќе вакви тимови во Бундеслигата.

http://www.derwesten.de/sport/fussball/msv/dortmund-und-schalke-helfen-dem-msv-duisburg-id8159381.html

Дортмунд и Шалке му даваат на Дизбург кредит (без камата) од по 300.000 ЕУР за да ја обезбедат лиценцата за Трета Бундеслига.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Ќе се изјаснам тука пошо мислам дека е најубаво, епа прво да ја честитам титулата на Дортмунд.

Ќе ги искоментирам Баерн и Пеп пошо уште од прва битна утакмица Гвардиола зема да си експериментира а тоа може само да го скрати неговиот престој у Минхен.

Е сеа искрено ко тренер ептен ми праи ќејф Пеп и го почитувам многу ама мислам дека во Баерн не треба ништо да менува, нека си остане истата 4-2-3-1 и само нека ги доусоврши кратките пасови и пресингот.

Баерн има многу квалитетни играчи за малку позиции и тука можно е да настане незадоволство и се да пропадне у вода ама не верувам дека ќе се случи истово.

Баерн нема да падне пошто таму работат квалитет луѓе а и Пеп не е до толку глуп ама во име на добриот фудбал што го играше Баерн минатата сезона се надевам дека ќе престане да експериментира и да игра без ДМФ и такви глупости.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Кој сака да отвора тема? :icon_mrgr:

Уствари ај јас ќе отворам, да им даеме појше шанси на Дортмунд.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.647
Поени од реакции
14.498
Ја би ја шибнал ако веќе не си почнал да ја правиш, многу е жешко, не се спие!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom