3-Д улична уметност

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.402
Поени од реакции
58.638
Оваа уметност се создава со цртање и боење на хоризонтални површини (најчесто улици), гледани само од една перспектива.
3-Д креациите се дводимензионални цртежи, кои набљудубани од одредена перспектива создаваат тродимензионална оптичка илузија.

3-Д уметноста датира уште од Античко време, а особено значење добива за време на ренесансата кога била користена за декорирање на ѕидовите на палатите.

Заинтересираноста за 3-Д уметноста во последните години е значително зголемена.
Големите компании ја гледаат уметноста и како одличен начин за реклама.

Денес еден од најпознатите 3-Д уметници е Курт Венер. (уште го нарекуваат и татко на уличната 3-Д уметност).
Роден е во Мичиген, израснал во Калифорнија. Најпрво работел во Наса, но потоа заминува да студира уметност во Италија.
Тој веќе со години се бави со оваа техника на цртање, а неговите дела се вистинска уметност.
Курт има издадено и книга "Asphalt Renaissance", во која ги има претставено неговите дела.

Тој вели дека за една слика му се потребни од 5 до 7 дена, а изгледаат толку реално бидејќи претходно се математички точно обработени.



Едноставно оставаат без здив :)





































 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ме погоди у срце со ова, цела соба вака сакам да ја направам.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Истата идеја ја имам и ја ама неможам да најдам некој што црта вака да ми напраи :D
Пеер, не е ни евтино, а во Македонија сериозно не сретнав некој шо знае да работи ова. Помагајте графитери. :D
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Пеер, не е ни евтино, а во Македонија сериозно не сретнав некој шо знае да работи ова. Помагајте графитери. :D
Секако е поевтино од Ск 2014
И поубаво
:)
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Едно најмногу што ме фрустрира е што во Скопје се дадоа милиони за споменици, а за ваква уметност ништо, а 10000 пати е по кул, и повеќе ќе се сликуваат од колку со споменицитие, и е многу поефтино од нашите фонтани
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.121
Поени од реакции
13.206
Е што само не нацртале луѓето низ светов, а народот наш седи дома и турски серии гледа....
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Еве една идеја.
Да се контактираат соодветните владини институции и да им се предложи ваков 3Д цртеж на македонската фаланга на плоштадот меѓу фонтаната на Аце и Камени мост. Нешто во овој стил

 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.402
Поени од реакции
58.638
Еве како изгледа фазата на изработка на уличната уметност :)









Крајниот резултат



Доколку се гледа од друга перспектива...

 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.402
Поени од реакции
58.638
Уште едно интересно дело... јас би го нарекол "Пеналот на Серхио Рамос" :D

 
Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196


Предлог за фасадата на Владата.:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom