Што знаете за Стојан Георгиев Томовичин!

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Pred nekolku dena slucajno vo race mi padna knigata "MAKEDONIJA NAD SE" koja e vsusnost Avtobiogravsko delo na G-dinot Stojan Georgiev Tomovicin.
Inace avtorot e prv predsedatel na OMO-Ilinden i covek koj 8 Godini lezal vo Bugarskite zatvori samo zatoa sto sebesi se narekuval Makedonec.


Me interesira dali nekoj od vas ja procital knigata ili znae nesto poveke za Avtorot?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Јас ја имам прочитано... не знам многу за авторот.
 
Член од
22 октомври 2008
Мислења
167
Поени од реакции
6
Од Википедија
Стојан Николов Георгиев е македонски национален деец од Пиринскиот дел на Македонија, борец за националните права на Македонците под Бугарија.
Стојан Георгиев потекнува од бунтовничко македонско семејство. Неговиот дедо од мајчина страна цели пет години поминал во затворот „Еди куле“ како борец за ослободување на Македонија од Османлиското ропство. И други негови предци се бореле и умирале за слободата на македонскиот народ.
Стојан Георгиев (наречен Томовичин по дедо му Томо) е роден на 18 март1938 година во градот Петрич, Пиринскиот дел на Македонија. Уште како ученик на 18-годишна возраст доаѓа во судир со бугарската власт поради неговиот јавно искажан став за постоење на Македонците како посебен народ од Бугарите и членство во илегална македонска организација. Покрај бројните полициски испитувања и малтретирања од секаков вид, има одлежано две затворски казни од по четири години. По паѓањето на комунизмот во Бугарија, избран е за прв претседател на ОМО „Илинден“. Наспроти сите закани и притисоци во Бугарија, учествува на разни меѓународни средби на кои го брани правото на Македонците да се стекнат со своите национални права.

на нет повеќе тешко да се најде како што ми изгледа...
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
целата книга е прераскажување на живото негов... како го малтретирале, јак е еден дел.. кај што вика како мал нашол едно ливче кај што пишва македонија и одтогаш го повлекла идејата
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Од Википедија
Стојан Николов Георгиев е македонски национален деец од Пиринскиот дел на Македонија, борец за националните права на Македонците под Бугарија.
Стојан Георгиев потекнува од бунтовничко македонско семејство. Неговиот дедо од мајчина страна цели пет години поминал во затворот „Еди куле“ како борец за ослободување на Македонија од Османлиското ропство. И други негови предци се бореле и умирале за слободата на македонскиот народ.
Стојан Георгиев (наречен Томовичин по дедо му Томо) е роден на 18 март1938 година во градот Петрич, Пиринскиот дел на Македонија. Уште како ученик на 18-годишна возраст доаѓа во судир со бугарската власт поради неговиот јавно искажан став за постоење на Македонците како посебен народ од Бугарите и членство во илегална македонска организација. Покрај бројните полициски испитувања и малтретирања од секаков вид, има одлежано две затворски казни од по четири години. По паѓањето на комунизмот во Бугарија, избран е за прв претседател на ОМО „Илинден“. Наспроти сите закани и притисоци во Бугарија, учествува на разни меѓународни средби на кои го брани правото на Македонците да се стекнат со своите национални права.

на нет повеќе тешко да се најде како што ми изгледа...


За него можам уште да добавам дека прекорот му во Пиринска Македонија е „ Мачката„ затоа што како мачка има 9 животи и покрај сите мачења од Татарска страна се уште е жив .
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас ја имам прочитано книгата... "Македонија Над Се"
Многу ми се допадна а и воедно ми е омилена книга...прв пат ја прочитав на 14 год. возраст....Па до сега ја имам прочитано можеби 7-8 пати...
:oeoeoe:
Стојан е човек кој е многу заслужен за духовното обединување на Македонците....
Ако некој има број или билокаков контакт со него сакам да ми дадете!!

Благодарам однапред.. :salut:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
И покрај тоа што имам работа ја прочитав книгата, се чита за максимум 2 саата и дава многу добра претстава за нашите мили комшии. Од овој дел се гледа многу убаво дека и во Пирин и во Егеј се употребувани истите методи на асимилација:

001.jpg
000.jpg


ПС: Вечно дежурните татари на форумов треба да ја прочитаат книгата да видат што значи цензура и бришење, а не да цвикаат како некои татарски џукели за еден избришан пост.
 
Член од
7 март 2010
Мислења
22
Поени од реакции
4
Поздрав до човекот кој ги постави сите тие книги на скрибд,инаку беше некогашен член на кајгана но е трајно баниран од овој форум.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Кој е тој човек и зошто е трајно баниран? :icon_eek:

Јас не знам за таков но би се заангажирал да се врати на кајгана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom