Што е искуство и како го стекнуваме?

Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
[FONT=M_Times][/FONT]

Sekoj si ima svoe iskustvo i razlicno od drugite.....Ne mozeme so nabljuduvanje da go gradime nasheto iskustvo, znaci deka toa poteknuva od nashite slucuvanja, dozivuvanjja, postapki, znaenja, neznaenja i sl.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Lady напиша:
Sekoj si ima svoe iskustvo i razlicno od drugite.....Ne mozeme so nabljuduvanje da go gradime nasheto iskustvo, znaci deka toa poteknuva od nashite slucuvanja, dozivuvanjja, postapki, znaenja, neznaenja i sl.
Vo pravo si, treba da go vkusime nie licno za d bide iskustvo.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Искуство е нешто што се доживува лично,на своја кожа,кое може да биде од крајно убаво до крајно лошо.Го стекнуваме секој нов ден.Секој си доживува свои лични искуства.
Туѓите искуства само можат да ни послужат како пример од кои можеме да научиме многу работи,ама не можат да се доживеат како сопствените!
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Iskustvo???
Iskustvo e ona sto sme go izziveale nekogas sme dobile pouka nekakva pa sega sme spremni da go predademe na drugite.
Najvazno e zivotnoto iskustvo, vo celost se e zivotno iskustvo i zatoa postoi pogovorkata srpska ama nema veze ke se raberime :::
U4i od onoj sto ima izziveano u4i od iskusniot, a ne od onoj koj odtrkalezna topka ke ti go raskazi zivotot.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
71
Поени од реакции
28
Свое лично искуство стекнав кога судбината ме зграби за гуша, ме подигна ко партал и ми кажа кој сум и што сум.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
На мене ми требаше да мрднам од мртва точка, да се ослободам, цели 7-8 години, значи после направени n-грешки и повторување на истите едно n-пати. Дозволив да се поигруваат со мене, да ме газат и да ме направат роб на туѓи желби и идеи. Сега кога тоа заврши можам да кажам дека стекнав големо искуство за животот, не верувам во судбина, некако ми е блесаво да верувам дека се е така запишано и така треба да биде, напротив Јас сметам дека сум крив поради некои работи. Годините не можат да се вратат назад, ама ете едно нешто сигурно ми останува и никој нема да може да ми го земе, искуството. Школа за друг пат.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Никој не се родил учен, искуството се стекнува со тек на време, преку теорија и практика. Грешките се нормални, но преку нив се учи. Најважна е волјата и желбата кај самиот човек во реализирањето на целта.
Сметам дека не е поентата само да се собере потребното искуство и тоа биде само за нас, туку треба да се сподели тоа со останатите. Искуството е т.н. најдобар совет, но секогаш многу доцна доаѓа..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom