Шри Чинмој здружение (религија)

Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
Здраво на сите, дали некој е упатен односно дали знае нешто повеќе да објасни за Шри Чинмој здружение (вид на религија) во Македонија односно конкретно во Скопје. Не сум многу информиран, затоа ке ве замолам да објасните ама некој кој навистина знае. Пак ке потенцирам, не сум упатен, немам многу инфомрации околу ова. Но знам дека нивното верување се базира на така наречена Хинду (Хиндузиам) Филозофија од духовниот индиски водач Шри Чинмој. Членовите на ова движење практикуваат доста медитација, се бават со спорт и сл. Демек ова здружение, т.е би го нарекол религија не им дозволува да имаат деца (потомство) на припадните на тоа здружение. Живеат со брачен другар но без обврска, кога и да сакаат може да стават крај на нивната врска и сл. Ке ве замолам за повеќе инфомрации , кои се тие, што е основата на нивното верување, кои ритуали ги користат итн. Ве молам за мислења поткрепени на база на факти и докази. Фала :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Како прво неколку исправки.
Шри Чинмој здружението е најмалце офарбано со хинду примеси (скоро ич) и воопшто не е религија како што не е нидна јога школа. Спиритуалност и религија се различни ствари.
У суштина тоа е Јога, пошто се бават со здравје на телото, умот и душата.
Тоа дека им е забрането да имаат деца ти е една тешка заблуда. Тоа е ствар на лична одлука
и нема блаже везе со никакви правила, догми и сл срања.
Дакле целта како и на секоја јога школа е пред се физичко здравје, ментално здравје
и развој на свеста преку медитација.
Повеќе неам воља да пишам пошто одма ќе се убацат сеирџии и религиски фанатици.
@Van Damme само ќе те прашам. Зашо уопште прашуваш?
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
Како прво неколку исправки.
Шри Чинмој здружението е најмалце офарбано со хинду примеси (скоро ич) и воопшто не е религија како што не е нидна јога школа. Спиритуалност и религија се различни ствари.
У суштина тоа е Јога, пошто се бават со здравје на телото, умот и душата.
Тоа дека им е забрането да имаат деца ти е една тешка заблуда. Тоа е ствар на лична одлука
и нема блаже везе со никакви правила, догми и сл срања.
Дакле целта како и на секоја јога школа е пред се физичко здравје, ментално здравје
и развој на свеста преку медитација.
Повеќе неам воља да пишам пошто одма ќе се убацат сеирџии и религиски фанатици.
@Van Damme само ќе те прашам. Зашо уопште прашуваш?
@Govinda Онака само, чисто информативно прашувам. Само сакам да знам. Но човек близок до нив ТВРДИ дека не смеат да имаат деца. Е сега не ми е баш јасно дали се работи за истата организација. На тие (некои) не им било дозволено да имаат деца, дали воопшто правиме муабет за истите !!
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@Govinda
Но човек близок до нив ТВРДИ дека не смеат да имаат деца.
Исто како тај вицо: Брат ми слушнал маабет од друг кој чул дека буреко бил ногу вкусен.
Ма немој да ме јебеш бре. :facepalm: А ја се чудам како тоа имаш -1 од реакции.
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
Исто како тај вицо: Брат ми слушнал маабет од друг кој чул дека буреко бил ногу вкусен.
Ма немој да ме јебеш бре. :facepalm: А ја се чудам како тоа имаш -1 од реакции.
Не се чуди, би било многу фер и коректно да ме разбериш. Затоа што овие изнесени ставови и мислења не се и мои лични мислења. Само прашав најчовечки и најкултурно, нели народот вика од прашано не е грешено. Само прашав. Потенцирав дека не сум упатен и сакам да слушнам информации / мислења, во спротивно ако знаев што е и како е воопсшто немаше да пишувам овде. ;)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Па буразер на кратко ама и јасно пишав у првио одговор.
Ако те занима нешо подробно и сусштински пиши ми ЛП.
 
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Па буразер на кратко ама и јасно пишав у првио одговор.
Ако те занима нешо подробно и сусштински пиши ми ЛП.
Ако ти пиши, не му нуди секс веднаш, пробај малку одоколу.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ако ти пиши, не му нуди секс веднаш, пробај малку одоколу.
Нема времена за одоколу Ставре. (ух се подсетив на римите од едно време :D )
живот је кратак. Мора се искористити сваки тренутак.
Видиш ли @Van Damme , нели ти реков?
И размисли 3 пати дали ке ми пишеш ЛП.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Еее тако. Ќе ми го дира он Шри Чинмој ради радозналос и ке го деградира како религија.
Тоа е чиста секта, како суза. Може слободно темата да оде во кофчето за отпадоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom