Шанси за студирање надвор од Македонија?

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Hellooo на сите што како мене посакувате да одите некој семестар во некој странски универзитет, exchange students, во тој стил нешто, или оние што веќе сте биле. Кажете ми за некои такви “канали“ или нешто за што сте слушнале. Знам дека ние македонските студенти уште не сме дел од Еразмус програмата за размена на студенти, но имам информација дека за некоку месеци ќе бидеме. Сепак, добродојдени ми се секаков вид на информации во врска со ова. Искуства, барани услови, просеци, и сл. By the way, се работи за студент на Политички науки. Сега ќе сум втора година, па би сакала во трета да се збогатам со некое искуство:) Поздравче и пишувајте се што знаете!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Hellooo на сите што како мене посакувате да одите некој семестар во некој странски универзитет, exchange students, во тој стил нешто, или оние што веќе сте биле. Кажете ми за некои такви “канали“ или нешто за што сте слушнале. Знам дека ние македонските студенти уште не сме дел од Еразмус програмата за размена на студенти, но имам информација дека за некоку месеци ќе бидеме. Сепак, добродојдени ми се секаков вид на информации во врска со ова. Искуства, барани услови, просеци, и сл. By the way, се работи за студент на Политички науки. Сега ќе сум втора година, па би сакала во трета да се збогатам со некое искуство:) Поздравче и пишувајте се што знаете!
Незнам за Макеоднија знам дека кај мене на факултетот има и треба само да имаш просек над 5 односно над 9 по нашки или така нешто, и ништо зависи од смертот односно факултетот имаш понудени универзитети во светот и само аплицираш и тоа е тоа.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Добро е со замената, некои приватни универзитети веќе го користат и тој начин. Добро е да си овде запишан на некој факултет па година да одиш во некоја друга земја, и третата во уште некоја па кога ќе завршиш и кога ќе треба да најдиш работа, ќе потенцираш дека си учел во повеќе држави и тогаш сигурно би имал повеќе шанси за подобра работа :) Зошто сигурно ако овде учиш Историја (на пример) и завршиш тука, неќе можиш да најдиш работа надвор од Македонија. А, истиот тој факултет со excange овозможено ти е и опција надвор од Македонија :) и то
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Да, ок, тоа е јасно. Меѓутоа, мене ме интересираат некои поконкретни програми за кои сте слушнале. Немам проблем со просекот, имам проблем да ј најдам постапката. За жал, самите унивеерзитети и катедри на кои сме не знаат да ни ги испрезентираат шансите кои ги имаме, а тоа би било сосема мотивирачки за нас студентите... ама, ајде, ќе останеме и понатаму со оптимизмот дека образованието (за мене едно од суштинските нешта во едно општество) ќе го добие соодветниот третман... Имав шанса да одам на еднонеделен Форум во Брисел, и да слушнам искуства од студентите низ цела Европа. Колку само може човек да се почувствува дека светот таму некаде се движи, а овде времето застанало, и ние сме заглавени во него...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
прво прашај си на студенски прашања дали има на факултетот размена,јас имам слушнато дека се многу скапи,за америка 3000 евра или така нешто,и идеш 1 семестар само,јас планирам размена ама имам време,барај си на нет student excange има страни и оставаш податоци и ти враќаат на меил,знам на другар многумина му пишаа од бразил ама он се откажа од идејата.
со среќа и ако имаш било какви информации пиши ги да бидеме и ние во тек
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Италија кога започнуваш година даваш 4000 евра, и кога ќе ја завршиш годината парите ти се враќат, па после за другата пак со истите си исплатуваш. И добро е што самите тие ти наоѓаат работа, така нема да останиш без пари :)
Знам дека прво се пријавуваш за приемниот, одиш и полагаш, ако го положиш ќе добиеш стипендија, ако не, ќе се вратиш. Ќе почекаме elence*$ да се уклуци на кајгана, ќе ни објасни, оти замина Саботата за Италија:nesum:
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Италија кога започнуваш година даваш 4000 евра, и кога ќе ја завршиш годината парите ти се враќат, па после за другата пак со истите си исплатуваш. И добро е што самите тие ти наоѓаат работа, така нема да останиш без пари :)
Знам дека прво се пријавуваш за приемниот, одиш и полагаш, ако го положиш ќе добиеш стипендија, ако не, ќе се вратиш. Ќе почекаме elence*$ да се уклуци на кајгана, ќе ни објасни, оти замина Саботата за Италија:nesum:


Стипендија добиваш али зависи на кој Фах. и тоа не е сигурно дали ке те изберат од листата не чекање :) а за приемен знам дека се полага само јазик (досега нема некој што има паднато) и стипендијата не зависи од приемниот:smir:
Енд е многу лесно да се запишеш и ИТ а многу тешко да дипломираш :)
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
прво прашај си на студенски прашања дали има на факултетот размена,јас имам слушнато дека се многу скапи,за америка 3000 евра или така нешто,и идеш 1 семестар само,јас планирам размена ама имам време,барај си на нет student excange има страни и оставаш податоци и ти враќаат на меил,знам на другар многумина му пишаа од бразил ама он се откажа од идејата.
со среќа и ако имаш било какви информации пиши ги да бидеме и ние во тек
Фала на советот, ама уште кога ке ми текне на пријатните фаци на студентски... :) ама тоа ти е. Ќе истрпиш малку чудни погледи, па можеби по некоја среќа и ќе извлечеш некоја информација. (За Правниот Факултет зборувам)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom