Феминизам!

Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Тоа е и една од причините зошто сеуште е потребен феминизмот. Голем дел од луѓето (во кои спаѓаат и жените секако) изгледа не сфаќаат што прават кога ги промовираат половите стереотипи. И јас ги промовирав, и верував во нив, тоа луѓето го прават едноставно бидејќи е традиција. Причината зошто престанав е феминизмот, и затоа за мене лично голем дел од (мојот) феминизам е за уништување на половите стереотипи, кои едноставно ги лимитираат луѓето и ништо друго.
1.Во врска со забраната за топлес на јавни места за жени, многу го оправдуваат тоа велејќи дека цицките се полови органи ( :гик: ), изгледа овие луѓе спиеле за време на час по биологија.
2.Други се против бидејќи на мажите “природно“ им се сексуално атрактивни, што исто така не е точно.
Има места во светот каде тие не мора воопшто да бидат покривани бидејќи не се сметаат за ниедно од наведените. Причината зошто многу луѓе мислат дека 2. е точно е бидејќи се сексуализирани/објектификирани. Причината за постоењето на бурката е исто така бидејќи мажите сметале дека целото женско тело е сексуално.
Ова е дел од поголем проблем, објектификацијата/сексуализирањето на женското тело, и користењето на него за маркетирање на производи и сл, што исто така е присутно во нашето општество.
 

Celeste

Егоист,курва,социопат.
Член од
6 јули 2014
Мислења
58
Поени од реакции
89
Мене ми пречи што полека се губи значењето на феминизмот.
Феминизмот како движење претставува верба во еднаковост на социјално,економско и политичко поле помеѓу половите.
Феминизам не е да не користиш прилика да не кажеш како сите мажи се свињи и одвратни и како те девалвираат како индивидуа,тоа е шовинизам. И иронија на сето тоа.

Ама дека сеуште постои тоа некое мислење дека женскиот пол е инфериорен,да. Ама крај краева така не се добиваат права и еднаквост. Мартин Лутер Кинг не рекол во ниеден момент дека црнците се супериорни над белците и дека сите белци се одвратни.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Мене ми пречи што полека се губи значењето на феминизмот.
Феминизмот како движење претставува верба во еднаковост на социјално,економско и политичко поле помеѓу половите.
Феминизам не е да не користиш прилика да не кажеш како сите мажи се свињи и одвратни и како те девалвираат како индивидуа,тоа е шовинизам. И иронија на сето тоа.

Ама дека сеуште постои тоа некое мислење дека женскиот пол е инфериорен,да. Ама крај краева така не се добиваат права и еднаквост. Мартин Лутер Кинг не рекол во ниеден момент дека црнците се супериорни над белците и дека сите белци се одвратни.
од каде ги добивате тие претпоставки дека феминизмот е за супериорност? Од македонските/балканските феминистки? Бидејќи досега не сум слушнала некој од нив да рече “мажите се свињи“ или сл. Објасни.
 

Celeste

Егоист,курва,социопат.
Член од
6 јули 2014
Мислења
58
Поени од реакции
89
од каде ги добивате тие претпоставки дека феминизмот е за супериорност? Од македонските/балканските феминистки? Бидејќи досега не сум слушнала некој од нив да рече “мажите се свињи“ или сл. Објасни.
Не генерализирав во ниеден момент,туку зборувам за општата неинформираност која владее кај одредени личности за тоа што е и каков е феминизмот. Нема такви само на Балканот и кај нас. Има многу луѓе низ светот кои не ја ни сфатиле суштината на феминизмот а се заколнати феминисти,и трагикомични се. И јас сум феминист и не ми се јасни таквите појави воопшто.
 
D

Daedalus

Гостин
Ја тргам од проминентните лидери на милитарните феминистички групи низ светот и ги зимам нивните цитати. Можам да извадам тони шово цитати, тони... Далеку од борба за рамноправност е тоа, предалеку.

Ќе пуштам неколку фини цитатчиња од проминентни милитарни феминисти...

„Машкото е питомо животно кое ако е издресирано со истрајност... може да биде истренирано да направи скоро се'.“
Jilly Cooper, SCUM (Society For Cutting Up Men, од Valerie Solanas) читајте го манифестот, прекрасен е.
Од истиот манифест...
„Да наречеш го наречеш мажот животно е комплимент. Тој е машина, ходајучо ДИЛДО
--- Valerie Solanas, SCUM Manifesto

„Сакам да видам маж кој е претепан до степен на крвавење со висока штикла бутната во неговата уста, како јаболко во устата на свиња“ --- Andrea Dworkin
Од нејзе исто...
„Бракот е институција која е развиена од силувањето како нормално практикување.“
Вакви цитати од оваа има илјадници, гуглајте ја, според нејзе бракот МОРА да биде уништен како институција по секоја цена.

Али оваа ми е најинтересна од сите...
„Воспоставувањето на сексуален чин е анти -„феминистичко“ ---Ti-Grace Atkinson... или
„Феминизмот е теорија, лезбејството е праксата.“---Дотичната

Да продолжиме со изветоперената логика...
„Сите форми на секс, дури и консензуалниот секс помеѓу луѓе во брак е акт на насилство извршен кон жената...“ Catherine MacKinnon
Читајте ја, увек го споменува тоа како сите форми на секс се секогаш силување.

„Бројот на мажи мора да биде намален и одржан на околу 10% од човечката раса.“
- Sally Miller Gearhart, во The Future - If There Is One - Is Female.

„Верувам дека жените го имаат капацитетот за разбирање и сочувство кој мажот структурно го нема, го нема затоа што не може да го има. Не способен е за тоа“
-- Barbara Jordan

Можам да ја апдејтам темава со многу, многу вакви цитати.
Што не е шово тука?
Сите тие групи на милитарни феминистки се илузија, а нивните цитати пропаганда на патријахалното општество?
Еве ја ќе наведувам цитати, а сите кои ја разбираат поентата на истите или мислат дека цитатите се извадени од контекст, нека ја објаснуваат длабоката симболика позади истите, ок?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Ја тргам од проминентните лидери на милитарните феминистички групи низ светот и ги зимам нивните цитати. Можам да извадам тони шово цитати, тони... Далеку од борба за рамноправност е тоа, предалеку.

Ќе пуштам неколку фини цитатчиња од проминентни милитарни феминисти...

„Машкото е питомо животно кое ако е издресирано со истрајност... може да биде истренирано да направи скоро се'.“
Jilly Cooper, SCUM (Society For Cutting Up Men, од Valerie Solanas) читајте го манифестот, прекрасен е.
Од истиот манифест...
„Да наречеш го наречеш мажот животно е комплимент. Тој е машина, ходајучо ДИЛДО
--- Valerie Solanas, SCUM Manifesto

„Сакам да видам маж кој е претепан до степен на крвавење со висока штикла бутната во неговата уста, како јаболко во устата на свиња“ --- Andrea Dworkin
Од нејзе исто...
„Бракот е институција која е развиена од силувањето како нормално практикување.“
Вакви цитати од оваа има илјадници, гуглајте ја, според нејзе бракот МОРА да биде уништен како институција по секоја цена.

Али оваа ми е најинтересна од сите...
„Воспоставувањето на сексуален чин е анти -„феминистичко“ ---Ti-Grace Atkinson... или
„Феминизмот е теорија, лезбејството е праксата.“---Дотичната

Да продолжиме со изветоперената логика...
„Сите форми на секс, дури и консензуалниот секс помеѓу луѓе во брак е акт на насилство извршен кон жената...“ Catherine MacKinnon
Читајте ја, увек го споменува тоа како сите форми на секс се секогаш силување.

„Бројот на мажи мора да биде намален и одржан на околу 10% од човечката раса.“
- Sally Miller Gearhart, во The Future - If There Is One - Is Female.

„Верувам дека жените го имаат капацитетот за разбирање и сочувство кој мажот структурно го нема, го нема затоа што не може да го има. Не способен е за тоа“
-- Barbara Jordan

Можам да ја апдејтам темава со многу, многу вакви цитати.
Што не е шово тука?
Сите тие групи на милитарни феминистки се илузија, а нивните цитати пропаганда на патријахалното општество?
Еве ја ќе наведувам цитати, а сите кои ја разбираат поентата на истите или мислат дека цитатите се извадени од контекст, нека ја објаснуваат длабоката симболика позади истите, ок?
цитати од милитантни феминистки од 70-тите, бидејќи овие денес се исти како нив... /сарказам.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Тоа е и една од причините зошто сеуште е потребен феминизмот. Голем дел од луѓето (во кои спаѓаат и жените секако) изгледа не сфаќаат што прават кога ги промовираат половите стереотипи. И јас ги промовирав, и верував во нив, тоа луѓето го прават едноставно бидејќи е традиција. Причината зошто престанав е феминизмот, и затоа за мене лично голем дел од (мојот) феминизам е за уништување на половите стереотипи, кои едноставно ги лимитираат луѓето и ништо друго.
1.Во врска со забраната за топлес на јавни места за жени, многу го оправдуваат тоа велејќи дека цицките се полови органи ( :гик: ), изгледа овие луѓе спиеле за време на час по биологија.
2.Други се против бидејќи на мажите “природно“ им се сексуално атрактивни, што исто така не е точно.
Има места во светот каде тие не мора воопшто да бидат покривани бидејќи не се сметаат за ниедно од наведените. Причината зошто многу луѓе мислат дека 2. е точно е бидејќи се сексуализирани/објектификирани. Причината за постоењето на бурката е исто така бидејќи мажите сметале дека целото женско тело е сексуално.
Ова е дел од поголем проблем, објектификацијата/сексуализирањето на женското тело, и користењето на него за маркетирање на производи и сл, што исто така е присутно во нашето општество.
Јас лично сметам дека улогата на феминизмот во општеството е погрешно интерпретирана.Сега во 21 век кога во современите западни држави жените добија апсолутна еднаквост со мажите,феминизмот е ни најмалку потребен.Тој е само инкубатор за создавање на лезбејство,транссексуалци,и еден куп негативни нови родови,кои врз основата од правата на жените и сите тие бараат свои божемни права и еднаквост.Сите тие замки може да се избегнат ако општеството се подели на две групи,на малолетни и полнолетни единки.Тогаш сите тие и жени и мажи,и овие лезбејки,и педери,и трансексуалци бидат инкорпорирани во ЧОВЕК-возрасна единка и им бидат загарантирани еднакви права.Полот да не игра никаква улога,ниту сексуалната определба.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Јас лично сметам дека улогата на феминизмот во општеството е погрешно интерпретирана.Сега во 21 век кога во современите западни држави жените добија апсолутна еднаквост со мажите,феминизмот е ни најмалку потребен.Тој е само инкубатор за создавање на лезбејство,транссексуалци,и еден куп негативни нови родови,кои врз основата од правата на жените и сите тие бараат свои божемни права и еднаквост.Сите тие замки може да се избегнат ако општеството се подели на две групи,на малолетни и полнолетни единки.Тогаш сите тие и жени и мажи,и овие лезбејки,и педери,и трансексуалци бидат инкорпорирани во ЧОВЕК-возрасна единка и им бидат загарантирани еднакви права.Полот да не игра никаква улога,ниту сексуалната определба.
ти само што го опиша либералнионт “феминизам“, кој го мразам со голема пасија. Не ја бркај оваа подгрупа (ако воопшто може да се смета за тоа) со феминизмот.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
ти само што го опиша либералнионт “феминизам“, кој го мразам со голема пасија. Не ја бркај оваа подгрупа (ако воопшто може да се смета за тоа) со феминизмот.
Јас барав но неможев да го најдам твоето конкретно мислење за феминизмот,или не сум го забележал.Улогата на жената во општеството отсекогаш била голема.Дури и во преминот од матријахално во патријахално уредување пред 5000 години,кога е извршена замена на женските Божици со Богови,кога врз жената е накалемена вината за гревот,жената имала еднаква улога внатре во семејството со мажот.Тоа е подигање на децата и воспитувањето.Но во 19 век,правата на жените биле за еднаквост надвор од семејството.Да може да работи,да биде исто третирана и платена со мажот,да гласа.Но да се врши замена или да се отфрла едниот да може без другиот,тоа е претеризам.Биолошки мажите и жените се створени да функционираат заедно.Бракот останува да фунционира како заедница измеѓу маж и жена,другоме никако.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.070
Поени од реакции
84.992
Ја тргам од проминентните лидери на милитарните феминистички групи низ светот и ги зимам нивните цитати. Можам да извадам тони шово цитати, тони... Далеку од борба за рамноправност е тоа, предалеку.

Ќе пуштам неколку фини цитатчиња од проминентни милитарни феминисти...

„Машкото е питомо животно кое ако е издресирано со истрајност... може да биде истренирано да направи скоро се'.“
Jilly Cooper, SCUM (Society For Cutting Up Men, од Valerie Solanas) читајте го манифестот, прекрасен е.
Од истиот манифест...
„Да наречеш го наречеш мажот животно е комплимент. Тој е машина, ходајучо ДИЛДО
--- Valerie Solanas, SCUM Manifesto

„Сакам да видам маж кој е претепан до степен на крвавење со висока штикла бутната во неговата уста, како јаболко во устата на свиња“ --- Andrea Dworkin
Од нејзе исто...
„Бракот е институција која е развиена од силувањето како нормално практикување.“
Вакви цитати од оваа има илјадници, гуглајте ја, според нејзе бракот МОРА да биде уништен како институција по секоја цена.

Али оваа ми е најинтересна од сите...
„Воспоставувањето на сексуален чин е анти -„феминистичко“ ---Ti-Grace Atkinson... или
„Феминизмот е теорија, лезбејството е праксата.“---Дотичната

Да продолжиме со изветоперената логика...
„Сите форми на секс, дури и консензуалниот секс помеѓу луѓе во брак е акт на насилство извршен кон жената...“ Catherine MacKinnon
Читајте ја, увек го споменува тоа како сите форми на секс се секогаш силување.

„Бројот на мажи мора да биде намален и одржан на околу 10% од човечката раса.“
- Sally Miller Gearhart, во The Future - If There Is One - Is Female.

„Верувам дека жените го имаат капацитетот за разбирање и сочувство кој мажот структурно го нема, го нема затоа што не може да го има. Не способен е за тоа“
-- Barbara Jordan

Можам да ја апдејтам темава со многу, многу вакви цитати.
Што не е шово тука?
Сите тие групи на милитарни феминистки се илузија, а нивните цитати пропаганда на патријахалното општество?
Еве ја ќе наведувам цитати, а сите кои ја разбираат поентата на истите или мислат дека цитатите се извадени од контекст, нека ја објаснуваат длабоката симболика позади истите, ок?
@Pro Femmina

:drk:
 
D

Daedalus

Гостин
цитати од милитантни феминистки од 70-тите, бидејќи овие денес се исти како нив... /сарказам.
Знам дека си саркастична, у реду е, јес да на интернет е факд ап да се детектира сарказам некад :D.

Прати ми линк од неофеминистичка организација која се оградува од илјадниците тврдења на многубројните проминентни автори од кои повеќето се се' уште живи и уште се залагаат за нивната кауза. Овие цитати горе се само неколку, ги има многу.

Или еве, дај ми линк од неофеминистичка организација која им кажува на жените да ги почитуваат мажите такви какви што се (не зборам за силувачи и ретарди, зборувам за секојдневниот маж).
Ја не ти кажувам дека нема многубројни феминистички организации кои се фокусирани на правата на жените во земји каде што жените се дискриминирани. Ја ти зборувам за конкретни радикални феминистички групи кои стануваат стереотипни самите.

Еве ти понови цитати...
„Кому му е гајле како машките се чувствуваат, што прават или дали страдаат? Тие имаа доминација врз жените повеќе од 2000 години и воедно доволно време за да направат мешаница. Сега е наш ред. Мојот коментар кон мажите е: 'Ако не ви се допаѓа, немате среќа -- и ако ми застанете на патот ќе ве прегазам'.“ потпишано од Liberated Women, Boronia Herald-Sun, Melbourne, Australia. 9 Feb., 1996.
Сеа не планирам да ти барам цитати од 2014 за да докажам поента...

Дури и да се сложам со тебе дека ок, радикалниот феминизам е значително намален денес што де факто е така, не го негирам тоа, за разлика од 60-тите, 70-тите и почетокот на 80-тите радикалните феминистки ко тие од кои наведов цитати погоре се во помал број иако тие кои ги кажале истите цитати се се' уште активни али ќе земеме дека го промениле ставот со годините за што не можам да бидам сигурен.
Радикални феминистки ги има чат пат, знае да изникне по некоја мала хејтерска организација што зборува дека мажите се свињи, но у глобала не е толку страшно.

Мене ме интересира дали ти како феминист се оградуваш од сите тие проминентни автори и нивните ставови за мажите, сексот и бракот?
Ја само стојам на тоа дека сите тие со милитантни ставови кои скрос го негираат бракот како институција, фанатици кои се мизандристи и фаци кои веруваат дека сексот секогаш е проследен со доминација од страна на машките или дека половите се „мит“, се ултра фанатични и погрешни.
 
Последно уредено од модератор:

Celeste

Егоист,курва,социопат.
Член од
6 јули 2014
Мислења
58
Поени од реакции
89
Ај без многу тупење, кажи ми, што конкретно сакаш? Во кои свери од животот сметаш дека жената е нееднаква со мажот и како предлагаш тоа да се смени?
Дуплите стандарди.
Зошто јас како машко ако се залапам со 3 женски во временски интервал од 1 саат,ми лепат етикета на легенда,ебачиште,херој?
Додека ако женско го направи истото она е етикетирана како ороспија,курва и евтина?
Мене тоа ми смета ама дека неможе да се смени,не може. Тоа е човеков менталитет.
Ама само да ти покажам дека не сме еднакви во многу свери.
 
D

Daedalus

Гостин
Дуплите стандарди.
Зошто јас како машко ако се залапам со 3 женски во временски интервал од 1 саат,ми лепат етикета на легенда,ебачиште,херој?
Додека ако женско го направи истото она е етикетирана како ороспија,курва и евтина?
Мене тоа ми смета ама дека неможе да се смени,не може. Тоа е човеков менталитет.
Ама само да ти покажам дека не сме еднакви во многу свери.
Као на пример 100 денари за да идеш на Воен, а бесплатно за женски?
Ако носиш шорц у отмен клуб си избркан од страна на обезбедување поради непристојна облека, а ако носиш минич и си цура, нема гајле? За тоа ми кажуваш?
Понуди за работи кои вклучуваат услужни процеси со критериуми кои диктираат да си женско (келнерки, продавачки итн..)?
Биди реален, има стереотипи кон жените али не дека нема и стереотипи кон машките.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Дуплите стандарди.
Зошто јас како машко ако се залапам со 3 женски во временски интервал од 1 саат,ми лепат етикета на легенда,ебачиште,херој?
Додека ако женско го направи истото она е етикетирана како ороспија,курва и евтина?
Мене тоа ми смета ама дека неможе да се смени,не може. Тоа е човеков менталитет.
Ама само да ти покажам дека не сме еднакви во многу свери.
Па нормално дека не сме еднакви,ако две жени се залапаат тоа се смета за секси,а кога двајца мажи се залапаат тоа е одвратно. Жените ја добија и битката со облекувањето.Порано било срамно жени да носат панталони,а сега тоа е вообичаена практика.А додека некој маж облече сукња,ќе биде жива комедија во јавноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom