Утопистички оптимизам

Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Нешто интересно да се прочита врзано за утопијата:


Gardens as utopies
A brief note on utopy and gardens.

Any philosophy student knows that "utopy" is a word, used by Thomas More in his book Utopy, written around the beggining of the Renaissance. The word has become a commonplace referring to something unreachable which, being an ampliation of its semantic field, tends to darken somehow its originary meaning, since 'topos is what is not a place, something unplaceable, something that is nowhere (Spanish philosopher JavierMuguerza offers an interesting reflection on the matter by prompting the idea that every 'topos is also a 'cronos, something that has no location in time).

Something that is not so clear is that a garden might be also a utopy. A couple of questions are enough to show that the correspondance is far from clear. Being a garden also a utopy їhow is that we find gardens everywhere? Even if the garden refers only to the very idea of a utopy (say, the correspondance is only a sort of metaphor) perhaps we are then talking also about an "idea" (say idealized idea) of the garden, a sort of archetype to which all its poor materializations refer?

This is a fertile approach. Of course, utopies do not exist. When something becomes real it leaves behind its utopic self. Thus the garden is an oscillanting, alternate object, a sort of "yes or not" changing self, thta being so becomes exciting and alluring. These utopies that are and are not at the same time, have been called "heterotopies" by Foucault, in an attempt to define this sort of "strange" spaces. So an approach, is a good way to see some liminal aspects of the garden: the property of the ground that supports it, for instance.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Утопистичи оптимизам? Има ли во денешно време некој утописитчки оптимист? Јас Знам човек кој точно знае кон што цели, а неговата цел ми се чини доста далечна, тешка за достигнување. Тој човек е неверојатно жив, интелегентен и самоуверен. Јас верувам дека ќе успее. Утопистички оптимист е човек - ентузијаст, кој кога зборува за својата цел воопшто не го спомнува зборот :изгледа, мислам...Мојот другар што го спомнав како утопистички оптимист кога ми кажуваше за неговиот сон, викаше: Ќе станам...Ќе бидам дел од...Зборуваше толку живо...Му се восхитувам. Ех, кога јас би била толку ентузијастички расположена...
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Иначе утопијата не постои......
Постои како мисловна конструкција м која се користи за дефинирање на врвното суштество во некоја.
Пример. конструкцијата на економистот , која им е прикажана на студентите како личност која е врвниот трговец.Инаку утопијата како социјална иднина е врвната замисла на секое општество , од зачетоците на ваквата форма на социјално човечко формирање кај луѓето.За жал досега не е постигната , а не ни може да се постигне
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
Зборот `утопистички` не е употребен случајно. Станува збор за реалност и нереалност, за тоа колку се реални желбите.

Пример, сите `сакаме` пари, нели, кој нејќе едно 12 милиони евра сеа да му улетаат. Али никој од нас не мрднува да ги заработи, бидејќи желбата иако е тука, не ни е реална. Викаме `ај може на Бинго ќе ни падне`. Ама па ни бинго не играме. Ни лото.

Поента? Ако и понатаму продолжуваш да `сакаш` пари или што и да е друго(да не бидам сватен материјалистички, можев било што друго да ставам за пример) и покрај тоа што не играш ни бинго ни лото, тоа е `утопистичкиот` оптимизам. Да верувам дека без да мрднам, постов сам ќе си се накуца, а ја ќе си глеам телевизија... Глупости. Авторката стварно да сакала, реално да сакала да биде астронаут, немала да пишува за тоа по форуми, туку ќе преземела нешо у врска со тоа.

И уопште не станува збор за оптимизам или за песимизам. Не сум оптимист ако верувам дека без да купам бинго бинго ќе ми падне. Само сум нереален.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Постои како мисловна конструкција м која се користи за дефинирање на врвното суштество во некоја.
Пример. конструкцијата на економистот , која им е прикажана на студентите како личност која е врвниот трговец.Инаку утопијата како социјална иднина е врвната замисла на секое општество , од зачетоците на ваквата форма на социјално човечко формирање кај луѓето.За жал досега не е постигната , а не ни може да се постигне

Не може да се постигне затоа што со нејзино постигнување всушност сме го достигнале совршенството..А нели никој /ништо не е совршен/о,но сепак со мало подобрување можеш да бидеш на чекор поблиску до него..
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Не може да се постигне затоа што со нејзино постигнување всушност сме го достигнале совршенството..А нели никој /ништо не е совршен/о,но сепак со мало подобрување можеш да бидеш на чекор поблиску до него..
На мој селјачки начин објаснато ова што сте дискутирале.

Факти:
Утопиа ко збор и по негово значење употребувана за многу работи.
Објаснувана со најразлични примери.
И верување дека е совршенство.

Совршенство(не можело да се достигне) по која основа, ко прво никој не ни знае да објасни што е совршенство и кој се сите негови критериуми за нешто што преставува реалност-предмет-објект.

Според ова совршенството-утопиа како совршенство по сите негови критериуми и негово значење може да се достигне и почуствува внатрешно во човекот. По основа дека ние што перцепираме и постои, така да и све што перцепираме имаме шанси на различен начин од другите да го почуствуваме и да изградиме верувања и ставови. Според тоа нешто што перцепираме кое дали е во реалноста или е внатрешна ( како љубов или среќа ) може да се декларира како утопија или совршенство.

Најважно во сето ова е човековиот оптимизам во смисла колкав е и уствари дали го имаш. Ако си преоптимист скоро брзо можеш да најдеш своја лична утопија, а ако си малце или си песимиста мали се шансите да најдеш своја лична утопија.

А глупоста во сето ова за нешто по сите основи да декларираш дека е утопија треба да биде завршено тоа дејствие затоа што се додека трае-се верува, има шанси да престане или да стане не утопиа.

Па тогаш што ни останува кога ние ќе знаеме по сите основи или за самите лично дека ете тоа е совршенство-утопија? ( кога ќе заврши дејствието ) а тоа е скоро пред наша смрт ( ако не биде препречено прерано да заврши ама и пак и тогаш најточно е, ако сеуште веруваш дека е совршенство-утопиа ќе дознаеш пред самата смрт ), затоа што тогаш сакаш нејќеш завршува за тебе лично тоа дејствие, затоа што по основа после тоа ништо не перцепираш така да само тогаш можеш ти да знаеш дали е или не е или дали сеуште веруваш во тоа.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
На мој селјачки начин објаснато ова што сте дискутирале.

Факти:
Утопиа ко збор и по негово значење употребувана за многу работи.
Објаснувана со најразлични примери.
И верување дека е совршенство.

Совршенство(не можело да се достигне) по која основа, ко прво никој не ни знае да објасни што е совршенство и кој се сите негови критериуми за нешто што преставува реалност-предмет-објект.

Според ова совршенството-утопиа како совршенство по сите негови критериуми и негово значење може да се достигне и почуствува внатрешно во човекот. По основа дека ние што перцепираме и постои, така да и све што перцепираме имаме шанси на различен начин од другите да го почуствуваме и да изградиме верувања и ставови. Според тоа нешто што перцепираме кое дали е во реалноста или е внатрешна ( како љубов или среќа ) може да се декларира како утопија или совршенство.

Најважно во сето ова е човековиот оптимизам во смисла колкав е и уствари дали го имаш. Ако си преоптимист скоро брзо можеш да најдеш своја лична утопија, а ако си малце или си песимиста мали се шансите да најдеш своја лична утопија.

А глупоста во сето ова за нешто по сите основи да декларираш дека е утопија треба да биде завршено тоа дејствие затоа што се додека трае-се верува, има шанси да престане или да стане не утопиа.

Па тогаш што ни останува кога ние ќе знаеме по сите основи или за самите лично дека ете тоа е совршенство-утопија? ( кога ќе заврши дејствието ) а тоа е скоро пред наша смрт ( ако не биде препречено прерано да заврши ама и пак и тогаш најточно е, ако сеуште веруваш дека е совршенство-утопиа ќе дознаеш пред самата смрт ), затоа што тогаш сакаш нејќеш завршува за тебе лично тоа дејствие, затоа што по основа после тоа ништо не перцепираш така да само тогаш можеш ти да знаеш дали е или не е или дали сеуште веруваш во тоа.


Да да...баш би сакала да знам каква ли утопија можат да постигнат гладните луѓе кои секојдневно умираат поради истата причина..Ама да бее...Знам...спас за нив е:само нека се надеваат дека ќе дојдат до храна и во себе нека си мислат дека ќе ја добијат и ете можеби и од тоа потоа ќе се чуствуваат пренаситени..не тропај многу глупости дека утопијата може да се постигне,т.е да ти во право си може во нашиот имагинарен свет но зборуваме за реалност така?
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Да да...баш би сакала да знам каква ли утопија можат да постигнат гладните луѓе кои секојдневно умираат поради истата причина..Ама да бее...Знам...спас за нив е:само нека се надеваат дека ќе дојдат до храна и во себе нека си мислат дека ќе ја добијат и ете можеби и од тоа потоа ќе се чуствуваат пренаситени..не тропај многу глупости дека утопијата може да се постигне,т.е да ти во право си може во нашиот имагинарен свет но зборуваме за реалност така?
Сеа ти бараш утопија на цел свет :). Во реалноста премногу критериуми имаш оти секој критериум во реалност во смисла во општество за да декларираш нешто имаш критериуми кои секогаш можат да се сменат како примерот твој. Затоа у реалност како општо прифатена утопија, мало морген - секогаш ќе има некој што ќе каже не заради ова-критериум не е утопија. И затоа реков ако се бара утопија почни првен од себеси, па после пробај и по широко :)
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Искрено, малку ми е глупав муабетот. Зошто воопшто да се дискутира за нешто што никогаш и никој нема да може да го постигне? Нема цел..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ова ми го кажа чичко Гугл...

Definitions of utopia on the Web:

[SIZE=-1]An ideally perfect place, especially in its social, political, and moral aspects. In other words, an impossible place. Utopian thinkers like Karl Marx envision a society that cannot exist because it depends on people acting in ways that people are not inclined to act.
ronsmusings.com/definitions/


[/SIZE]
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Marx ne bil utopist Tomas Mor mi se cini bil...

Inaku utopija e ideal no za nea treba materijalna baza a tek posle dugogodisna duhovna baza pa tek onda ide nadgradbata... zakon na dijalektikata e toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom