Упад на вооружена група кај село Слупчане

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
не знам,и јас тоа што знам е шпекулација,али она што стигна до мене,е дека не е вистина она што ни го сервираат ни сдсм ни дпмне.

Сите единици да ги ставиш на нозе,за обична рутинска контрола...тоа е малку пре чудно,за некој што разбира бар малце.

Можеби имало групи,па се повлекле назад у својојт матичен заштитник-Косово,па за да не испадне не ги фативме избегаа,ќе изјавиме дека само рутински сме контролирале,може и таква варијанта да е.
До мене па дојде инфо дека ова по медиумите е шпекулација.
Имало влезено група талибанци но додека се координирале полицијата и војската некој шпион од нашите редови ги известил па се повлекле во базата.
Како и да е пунктовите се уште стојат ама се дислоцирани
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Вежбаат новиве пилоти или нешто се дешава на север опцијата дека идат на југ на граница е невозможна многу брзо прелетуваат за 1-30 5-6 пати прелетаа
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Ти обезбедувам куќа на некој 1км од Перо Илиевски (онаа позната улица од диво насеље ако си заборавил) седи една недела таму. Од понеделник ти е резервирана и после дојди да ми кажеш дека све што се дешаваше лани било испланирано да се скрене внимание. Дојди кажи им го тоа на оние што живеат во таа околина и на семејствата на полицајците кои загинаа. :facepalm:
Они знаат поубаво од тебе како било.
Ми загина другар, по потекло од Тетово сум. Во Куманово идам често, мојот пријател има куќа на помалце од 1км од диво насеље и ја знам целата ситуација... На 15ти мај бев во Куманово и осетив како било ;)

каков куртон,мајко мила
Припази малце на речникот твој, нема да се спуштам на твоето ниско ниво и да навредувам како најнеинтелегентен сељак пред кооперација.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Информациите на Алфа говорат дека специјални полициски сили се распоредуваат долж северната граница каде е прогласена кризна состојба. Утрово над 400 бегалци до Авганистан, Сирија и Ирак кои беа заглавени на границата меѓу Македонија и Србија, побарале да се вратат во транзитниот центар во Табановце. Според наши информации Србија организирано преку илегалните премини враќа мигранти кон албанските села во Липково.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
За илегално враќање на мигранти од српска страна да има волку полиција не е нормално. Мора да има нешто повеќе, само ние никогаш нема да дознаеме што е тоа.
Ако више бараме изговор преку мигрантите, повеќе би идел на приказната дека се спрема теренот за да депортираат тие што се од Табановце во Грција зошто најверојатно тоа ќе иде по присилен пат, зошто мигрантите нејќат да се враќаат назад.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Ми смрди ситуацијава на раштански лозја. И за време на нападите во париз имаше бааѓи засилено полициско присуство низ Скопје и околина.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.098
Поени од реакции
5.741
Неколку работи:

1. Ангажирана е ЦЕЛА полиција, ПЛУС војската спремна. Се користеа хеликоптери, хермелини и дронот.
2. Првите информации од порталите беа дека се работи за упад на вооружена група од Косово, за подоцна други да јавуваат дека се трага по мигранти.
3. Сè беше фокусирано на селата кои се полни со шиптaри и кај кои се криеше и претходната група.

Кој има 2 грама мозок и не е политички заслепен ќе собере колку се 2+2. За останатите - "Ignorance is bliss".

EDIT: мало потсетување од лани.

http://daily.mk/vesti/povtorno-vooruzhena-grupa-kumanovsko-zakana-ili-scenario
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
За мигранти толкава тревога, јас не верувам во такво оправдување.
Или имале некоја информација за некоја група вооружена или пак сакале да шират страв.
Во 4-5 села специјалци со тешко наоружање заради мигранти, ма немој.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.811
За мигранти толкава тревога, јас не верувам во такво оправдување.
Или имале некоја информација за некоја група вооружена или пак сакале да шират страв.
Во 4-5 села специјалци со тешко наоружање заради мигранти, ма немој.
Има многу полиција сеа по селата таму горе? Летаат хелихоптери натака?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Кај мене позади е касарната цело време само полетуваат и слетуваат хелихоптери. Сеа пред 10 мин еден се спушти, а друг кружеше тука, а не пак таму кај селата за кои имаат некаква дојава а глумат дека толку специјалци се ангажирани заради мигрантите жими патлаков.
Осеќам дека нешто се крчка и нема да помине туку така.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Кај мене позади е касарната цело време само полетуваат и слетуваат хелихоптери. Сеа пред 10 мин еден се спушти, а друг кружеше тука, а не пак таму кај селата за кои имаат некаква дојава а глумат дека толку специјалци се ангажирани заради мигрантите жими патлаков.
Осеќам дека нешто се крчка и нема да помине туку така.
Има примено нови 6 пилоти пред некој ден па најверојатно они праат некој вежби
 

Kajgana Shop

На врв Bottom