Умот над материјата

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.768
Поени од реакции
22.796
Човекот како и секое друго суштество подлежи на законите на науката. Меѓутоа постојат ситуации кога луѓе лежат на клинци, им маваат греди од грб, седат под вода без кислород 10-15,20 минути, спроведуваат струја без да има било какви последици на нивното тело, некои и летаат. Дали навистина умот може да ја контролира материјата или се тоа се евтини трикови? Голем дел од овие феномени се правени пред научници кои останувале со зинати усти.
Бацилус убаци се со стручен коментар баш ќе ме заинтересира.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
За да настане нешто ( материја ) мора да има идеја ( ум ) претходно да се обмисли тоа.

Ова екранот што го гледаш , прво бил идеја у нечија глава.

И ако се тргне од оваа логика умот е над материјата , само уште не се сите спремни да го осознаат ова
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.768
Поени од реакции
22.796
За да настане нешто ( материја ) мора да има идеја ( ум ) претходно да се обмисли тоа.

Ова екранот што го гледаш , прво бил идеја у нечија глава.

И ако се тргне од оваа логика умот е над материјата , само уште не се сите спремни да го осознаат ова
Не бре младиќу не е темава поставена од филозофски аспект туку од аспект зошто ако мене ми мавнат дабово дрво од грб ќе ме пратат во Бутел а на будистичките монаси нема да има ни грбнатинка.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
па затоа што имал идеја дека него нема да му се деси ништо и таа идеја ја развивал и од тука таа идеја е над материјата односно дабовото дрво
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Сусаро Тоа што го прават магионичарите е се илуизија, и се многу добри во тоа и уверливи, нормално тука е многу битен елементот што обичниот гледаш кој очекува трик не го промислува а тоа е психолошката игра која стиа исто така зад секоја магија со што ја прави истота за субјектот уште толку поуверлива.
Што се однесува стриктно за тие што лежат на шилци, и кршат 5 циргли намстени една над друга со глава, тое е „занат“ кој го печеле мнгоу векови нанзад некои други луѓе кои емпириски без од научна гледна точка да разберат зошто тоа го можат да го направат што го прават. Иститот принцип се јавува и кај некои бабини-деветини-лекови па во основа сите лекови до пред 50 години не се знаело како делуваат на молекуларно ниво и се правеле со експериментирање. Пеницилинот е на бафтанаана откриен на пример додека за аспиринот имало многу експериментирање за да се добие некоја лековита супстанца без да и се знае хемиската структура.
Како и да е, еден многу добар пример за ова може да се најде кај борчките вештини. Имено секој што е добро ги познава далекуисточните боречки вештини скоро со 100% сигурност може да прими удар со нога во граден кош без притоа да му биде скршено ниедно ребро, додека на секој друг не обучен би се здобил со најмалку напукнати ребра. Не, не е магија, не, не е ни некоја идеја дека другиот повеќе верува дека нема да му се скршат ребрата, туку е чиста физика. Имено доволно истренираниот борец има доволен рефлекс за да кога ќе процени дека нема да го избегне ударот да издиши. Што значи со удраот од ногата се постигнува удар во еден цврст и полн труп и ребрата ја имаат целата подршка на сите ткива позади нив, додека ако во моментот белите дробови се полни со воздух се добива ефет како да удираш даска само на краевите е прицвртена за некоја потпора и нормално така даската многу полесно ќе ја скршиш отколку да ја ставиш даската на земја и да ја удираш.
Ова е само еден пример. Како и да е сите тие слични работи имаат свое научно објаснување за кое можеби треба нешто повеќе а можеби и помалку да се разработи проблематиката.
 

VOYAGER

Хиперактивен теоретичар на заговори
Член од
5 октомври 2007
Мислења
16
Поени од реакции
0
Човекот како и секое друго суштество подлежи на законите на науката. Меѓутоа постојат ситуации кога луѓе лежат на клинци, им маваат греди од грб, седат под вода без кислород 10-15,20 минути, спроведуваат струја без да има било какви последици на нивното тело, некои и летаат. Дали навистина умот може да ја контролира материјата или се тоа се евтини трикови? Голем дел од овие феномени се правени пред научници кои останувале со зинати усти.
Бацилус убаци се со стручен коментар баш ќе ме заинтересира.
Според моите теории,интелигенцијата може само да манипулира со законите на физиката,но не и да ги менува.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
па затоа што имал идеја дека него нема да му се деси ништо и таа идеја ја развивал и од тука таа идеја е над материјата односно дабовото дрво
Аууу, ама лош коментар.Каде бе ,ти си забегал читајќи ја таа источната литература глеам само од неа цело време вадиш работи и некои преписи ми правиш.
Ај ти мене одговори ми само на прашањево.
Зашто никој до сеа не развил идеја за бесмртност и да стане бесмртен.а,а,а,а.!!!!??????Да беше точно ова што ти го напиша ехееее до сеа ќе бевме на коњ, и телекинезата и телепатијата и сите такви гомна ќе беа возможни.И немора да се возбудуваш на коментаров биди си среќен со тоа што ти викаш дека е така а другите не ти веруваат.Биди среќен за 38-цата и немој вакви невалидни постови.

Сусаро Тоа што го прават магионичарите е се илуизија, и се многу добри во тоа и уверливи, нормално тука е многу битен елементот што обичниот гледаш кој очекува трик не го промислува а тоа е психолошката игра која .....
Само да се надоврзам , за тоа со кршењето на цигли.дека се е во тренингот.Таквите луѓе удираат во цврсти предмети по цели денови.Самата коскена маса се набива и се реорганизира со што станува по поконзистентна и поцврста.Така да коските можат да зацврстат повеќе пати од тоа што се природно цврсти.
Шаолините удираат со глава у зид неколку саати на ден..
Боксерите се истураат на тешка вреќа
А оние Тајландските Кикбоксери пак кршат бамбусови стебла со нозете итн....
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Човекот како и секое друго суштество подлежи на законите на науката. Меѓутоа постојат ситуации кога луѓе лежат на клинци, им маваат греди од грб, седат под вода без кислород 10-15,20 минути, спроведуваат струја без да има било какви последици на нивното тело, некои и летаат. Дали навистина умот може да ја контролира материјата или се тоа се евтини трикови? Голем дел од овие феномени се правени пред научници кои останувале со зинати усти.
Бацилус убаци се со стручен коментар баш ќе ме заинтересира.
Hah.. pa mozebi imaat samoubeduvacka mokj. Ke si veli: ne me boli, nisto ne mi e, ne me boli, nisto ne mi e, ne me boli, nisto ne mi e... kaj i da e ke zaboravi na bolkata :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Your mind is clear
I see your thougts.
Your mind is weak.
Your mind is under my control.
Now you are only a puppet folowing my commands.
Everyting that I said is true.
You lost your graeatest gift "THE FREE WILL".
You are a robot a machine who only folows my commands.
You are notthing, you are one of the bilions puppets who bows to me blindly.
You are a puppet who bow and worship me day and night 365 7 24.
You are nothing.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Аууу, ама лош коментар.Каде бе ,ти си забегал читајќи ја таа источната литература глеам само од неа цело време вадиш работи и некои преписи ми правиш.
Ај ти мене одговори ми само на прашањево.
Зашто никој до сеа не развил идеја за бесмртност и да стане бесмртен.а,а,а,а.!!!!??????Да беше точно ова што ти го напиша ехееее до сеа ќе бевме на коњ, и телекинезата и телепатијата и сите такви гомна ќе беа возможни.И немора да се возбудуваш на коментаров биди си среќен со тоа што ти викаш дека е така а другите не ти веруваат.Биди среќен за 38-цата и немој вакви невалидни постови.
Што сте се фатиле сите за мојата 38мица знам дека е привлечна ама до оволку :pos2:

Анивеј, идеја за бесмртност и да е развиена од некој тој луд ли е да ти каже дека е бесмртен ?? а а а а ?

Не викам дека има и такви луге ама не ни исклучувам дека е можно.


А инаку тоа бесмртност јас пак го гледам енергетски, пораката која некој ке ја остави зад себе на идните генерации го прави бесмртен и неговата аура живее и по неговата смрт оти е прифатена од многумина потоа.
Ако збориш за физичка бесмртност можно е но сепак пошто енергија преога од еден вид у друг од друга страна е неможно ама има случаи кога луге живееле и по 200 и 300 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom