Трговија со деца

L

.Lost Angel.

Гостин
Во Македонија на големо се грабнуваат деца но надлежните ќутат а зошто затоа што најмногу т.е 70 % се албанците кои работат со овој нелегален бизнис еве ако земете да тргнете на кај Тетово - Гостивар по околните села каде што е албанско население има таму "ноќни клубови" каде што се даваат сексуални услуги е сега како што слушнав на вести последниот пат имало и 16 годишно девојче кое било принудувано на сексуални услуги а пред тоа било грабнато е сега иако има такви акции низ македонија но тоа тие немаат некој голем ефект бидејќи клубовите не се затворени тие и понатака работат а и исто така е колку што знам според НМУ во периодот од 2008 година до 2011 година од 28 индификувани жртви на трговија so луѓе дури 26 биле малолетни девојчиња од 08 до 17 години.

И генерално гледано децата се лесна цел на трговците затоа што имаат намален капацитет да препознаат ризик и да се грижат за самите себеси тие зависат од возрасните и нецелосно ги разбираат последиците од нивните однесувања
Сексуалното искористување, насилството, родителската запоставеност ја зголемува нивната ранливост. Понатаму деца коишто биле одвоени од семејствата, нерегистрираните деца, децата надвор од образовниот процес и децата на улица се под голем ризик да западнат во трговијата со деца. Децата-жртви на трговија често доаѓаат од сиромашни семејства, со недостаток од економски и образовни можности. :)


 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
468
Поени од реакции
573
Работи ДБК ништо не работи како што треба, село без кучиња е тука, сам ако не се заштоитиш ќе те најдат масакриран покрај твоето место за рибарење, или ќе ти го киднапираат детето за нечии европски педофилско некрофилски желби.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....на времето постоеше малски живот....луѓето се познаваа едни со други....ако отидевте во некое село или населба сите одма знаеја дека сте надворешен.....дури и закараните комшии заеднички си ја бранеја територијата (децата) од надворешни

....денес не си ги знаеме ниту комшиите од влез....може пред ваши очи да го киднапираат и одведат детето на комшијата, а никој да не изреагира.....станавме апатични....доколку не сме лично засегнати.....ништо не не интересира

не се работи само за грабнувањето деца.....се работи за животот.....не направија толку егоистични и бездушни....ни го испраја мозокот со сапуници и политички лаги

на времето луѓето се дружеаја...на овој или оној начин....денес е секој сам за себе...сам против сите

БАРАВМЕ ДОБИВМЕ
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
....на времето постоеше малски живот....луѓето се познаваа едни со други....ако отидевте во некое село или населба сите одма знаеја дека сте надворешен.....дури и закараните комшии заеднички си ја бранеја територијата (децата) од надворешни

....денес не си ги знаеме ниту комшиите од влез....може пред ваши очи да го киднапираат и одведат детето на комшијата, а никој да не изреагира.....станавме апатични....доколку не сме лично засегнати.....ништо не не интересира

не се работи само за грабнувањето деца.....се работи за животот.....не направија толку егоистични и бездушни....ни го испраја мозокот со сапуници и политички лаги

на времето луѓето се дружеаја...на овој или оној начин....денес е секој сам за себе...сам против сите

БАРАВМЕ ДОБИВМЕ
Дали мислиш дека стравот од казна во оваа држава не постои? На казна мислам на тешки дела, особено по животот и здравјето на детето. Не велам да станеме полициска држава, но сум убедена дека со најстроги, доживотни и смртни казни нема толку лесно да се осудат да чепнат една невина душа како дете. Не би сакала да замислам дека децата мои треба да ги држам под ланец или строго да ги надгледувам, бидејќи јас имав слободно детство и мислам дека е правилниот начин за едно дете да научи да се снаоѓа и социјализира.
Како да ги заштитиме најмалите, дали ние самите да изиграваме полицајци или системот ни затајува? Дали е дојдено времето за ригорозни казни како превентива?
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Дали мислиш дека стравот од казна во оваа држава не постои? На казна мислам на тешки дела, особено по животот и здравјето на детето. Не велам да станеме полициска држава, но сум убедена дека со најстроги, доживотни и смртни казни нема толку лесно да се осудат да чепнат една невина душа како дете. Не би сакала да замислам дека децата мои треба да ги држам под ланец или строго да ги надгледувам, бидејќи јас имав слободно детство и мислам дека е правилниот начин за едно дете да научи да се снаоѓа и социјализира.
Како да ги заштитиме најмалите, дали ние самите да изиграваме полицајци или системот ни затајува? Дали е дојдено времето за ригорозни казни како превентива?
Не постои,посебно не за такви дела.Нема ни да постои додека не го вратиме здраво - разумското расудување (common sense),кое го изгубивме некаде попат додека се пењавевме со изрази од типот на "правна држава","владеење на правото" и слично.

Денес некој да се обиде да ти го киднапира детето а ти го убиеш,ќе те осудат за убиство.
Не е нормално тоа,не е ни праведно и нема никаква здраво-разумска логика во тоа.

Правото и правната држава,кога не постои "common sense" кој треба да биде над се, се во служба на криминалците.
Мрши што киднапираат деца за да заработат пари,не заслужуваат и не треба да живеат.Крај.Точка.
Заеби ти закони -макони и слични куротресии,не се плашат они од такви работи.Ама утепај 2-3 такви гомна па да видиш после дали нема да се плашат.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Имате ли податок колку деца се исчезнати во Македонија од нејзиното осамостојување до денес и како да ги заштитиме нашите најмили?
Ова им е официјалната листа

http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=198

Од овие само три се дечиња... Гледам сите се објавени на 05.03.12 веројатно не е апдејтувана листава од тогаш....
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Дали мислиш дека стравот од казна во оваа држава не постои? На казна мислам на тешки дела, особено по животот и здравјето на детето. Не велам да станеме полициска држава, но сум убедена дека со најстроги, доживотни и смртни казни нема толку лесно да се осудат да чепнат една невина душа како дете. Не би сакала да замислам дека децата мои треба да ги држам под ланец или строго да ги надгледувам, бидејќи јас имав слободно детство и мислам дека е правилниот начин за едно дете да научи да се снаоѓа и социјализира.
Како да ги заштитиме најмалите, дали ние самите да изиграваме полицајци или системот ни затајува? Дали е дојдено времето за ригорозни казни како превентива?

.....казните можеби помагаат...но не секогаш....ова не се изолирани случаи кои можеш да ги решиш со казни....се работи за опшествена болест (рак)

....на времето ако некој видеше обид за кражба, обид за киднапирање, обид за силување....веднаш реагираше затоа што знаеше дека државата (опшеството) сти зад него....

....денес сите сме сведоци на различни неправди....но сите се правиме слепи и глуви....се додека проблемот не не засегне лично....причини има многи....се намножија измамниците кои глумат жртви и ги наседнуваат добродушните минувачи....правниот систем ги штити криминалците како поларни мечки....

...ако некој дојде да ве ограбува....немате право да го нападнете....може да ви поднесе тужба и да одговарате за нанесување телесни повреди....наравоучение- криминалците дома треба да ги дочекате со кафе и локум

....се повеќе наликуваме на САД...каде што и најголемиот криминалец може да се извлече со добар адвокат...иако сите знаат дека е виновен....слободно можеш да се извлечеш со убиство....но не и ако не платиш данок

....има една анегдота за тоа како група новинари од САД го виделе кралот на Шведска како сам шета во некој трговски центар во Стокхолм....нивното прво прашање било како тоа крал шета сам без обезбедување...тој одговорил....не сум без обезбедување....имам околу 2000 телохранители во трговскиот центар....2 милиони во градов и 9 милиони во цела Шведска

...во здравите опшества луѓето се држат меѓу себе...заедничките проблеми ги решаваат заедно, а сепак ја зачувуваат својата индивидуалност

основата не секое опшество е семејството....заедницата (село, населба, град) е зголемена слика на семејството....а државата е само зголемена слика на заедниците....неможете да ја промените државата без да го промените семејството

за жал денес имаме огромен број дисфункционални семејства....составени од егоистични единки кои го гледаат само својот интерес....децата се само колатерална штета....неможе да очекувате дете кое не се социјализирало во своето семејство да се социјализира во својата средина

единсвената слика што ја добиваат децата денес е дека за да успеат во животот треба да бидат криминалци и да газат се пред себе...бидејќи чесните се вид во изумирање

казните само ги маскираат симтомите но не го решаваат проблемот....исто како што аналгетикот ја маскира болката во нозете но не го менува фактот дека носите тесни обувки...за да го решите проблемот не треба да пиете аналгетик...туки да ја промените обувката
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Да и девојчето во Прилепско што не го најдоа :(
Кој кромањонец треба да бидеш детенце да убиеш или да го злоупотребиш за сексуални услуги или просење. Кој крвник треба да бидеш не ми се верува. Гнаси.
Ангела од селото кален Мариовско.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
Нов случај

Исчезнале две штитенички од домот „25 Мај“
Пред два дена од Домот „25 Мај“ во непознат правец се оддалечиле штитеничките А.Љ. и Р.С. Во полиција дека се исчезнати пријавил социјален работник кој не знаел да каже што ги предизвикало децата да го напуштат домот. Полицијата е во потрога на двете штитенички.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Што и да се случи за све Албанците криви, проклети тајни служби, нон стоп монтираат случаи :(
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Edno vreme decata ke gi kidnapiraa pa baraa za niv otkup. Sega otidoa uste podaleku, pa gi koristat za najuzasni raboti: od prodavanje na organi, ispituvanje na lekovi, prostitucija so deca pa sve do koristenje na istite tie deca na nacin sto namerno im krsat race, noze pa gi teraat da pitacat so cel poveke da soberat od minuvacite, da predizvikaat sozaluvanje...
Najtragicno e sto ponekogas i samite majki ili dvata roditela ednostavno go davaat za nekoja sitna para deteto. Zenata ke se krie, pa ke rodi i otide bebevo, ni upis u MKR ni nisto..
A za pogolemkite deca sto si gi prodavaat, patot za izlez od drzavata e najednostaven - ke izvadat pasos so roditelite, ke dobijat dozvola za napustanje na drzavata i cao, prijatno...
Katastrofa.
A pa onoj trendot na Zapad, potocno u SAD - koristenje na abortirani bebinja vo kozmetikata za pravenje na kremi za podmladuvanje..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во еден ден исчезнаа две девојчиња

Текст: Макфакс
Црна Хроника | 10 ноември 2012
Две девојчиња се пријавени за исчезнати во петокот, во два одделни случаи, соопшти полицијата.

Во првиот случај, околу 18.20 часот во полицијата на Бит Пазар, мајката И.Р.(1972) од Скопје, пријавила дека на 09.11.2012 година во 2 часот, од дома во непознат правец се оддалечила нејзината малолетна ќерка И.Л.(1997) од Скопје.
Социјален работник од „Дом 25-ти Мај", пак во петокот во 12 часот во полицијата во Чаир доставила писмена пријава дека на 09.11.2012 година во 6 часот, од домот во непознат правец се оддалечила нивната штитеничка А.Љ.(2004).
Причините за оддалечувањето на двете девојчиња се непознати.

http://kajgana.com/vo-eden-den-ischeznaa-dve-devojchinja

Ги чува ли некој децава од домот без родители или се ти е тоа џаболебарска распашана команда?
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Во еден ден исчезнаа две девојчиња

Текст: Макфакс
Црна Хроника | 10 ноември 2012
Две девојчиња се пријавени за исчезнати во петокот, во два одделни случаи, соопшти полицијата.

Во првиот случај, околу 18.20 часот во полицијата на Бит Пазар, мајката И.Р.(1972) од Скопје, пријавила дека на 09.11.2012 година во 2 часот, од дома во непознат правец се оддалечила нејзината малолетна ќерка И.Л.(1997) од Скопје.
Социјален работник од „Дом 25-ти Мај", пак во петокот во 12 часот во полицијата во Чаир доставила писмена пријава дека на 09.11.2012 година во 6 часот, од домот во непознат правец се оддалечила нивната штитеничка А.Љ.(2004).
Причините за оддалечувањето на двете девојчиња се непознати.

http://kajgana.com/vo-eden-den-ischeznaa-dve-devojchinja

Ги чува ли некој децава од домот без родители или се ти е тоа џаболебарска распашана команда?
moram samo da te ispravam deka "25 Maj" ne e dom za deca bez roditeli, edinstveni domozi za deca bez roditeli i roditelska griza se "11 Oktomvri" vo Skopje za deca od 3-18 god., i Domot za doencinja i mali deca vo Bitola 0-3 god.


Javna ustanova "25 Maj" e ustanova kade sto se zgrizuvaat deca so vospitno-socijalni problemi, ne deca bez roditeli (iako normalno moze da se najdat i takvi koi se bez roditeli i plus imaat loso povedenie).
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
moram samo da te ispravam deka "25 Maj" ne e dom za deca bez roditeli, edinstveni domozi za deca bez roditeli i roditelska griza se "11 Oktomvri" vo Skopje za deca od 3-18 god., i Domot za doencinja i mali deca vo Bitola 0-3 god.


Javna ustanova "25 Maj" e ustanova kade sto se zgrizuvaat deca so vospitno-socijalni problemi, ne deca bez roditeli (iako normalno moze da se najdat i takvi koi se bez roditeli i plus imaat loso povedenie).
Фала што ме поправи. Тогаш уште едно дете исчезна од 25ти Мај. Едно од Бит Пазар, другите две 8 и 11 години од 25ти Мај, девојчиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom