Терористички напади во светот

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Само пред неколку месеци објавено околу 20.06.2015 имаше по весници закани од ИСИС дека ќе изврши напади во Скопје.

ИСИС досега не излажале, предупредува полковник Методи Хаџи Јанев, експерт за борба против тероризам. Можеби ИСИС своите закани не ги оставрила веднаш, но за се што ветиле или го реализирале или се обиделе да го исполнат, вели Хаџи Јанев за Репортер.мк. Според него Македонија е подготвена да се справува со асиметрични закани. Она, што може да биде проблематично според Хаџи Јанев е ефективната превенција на вакви настани.

http://reporter.mk/2015/06/20/заканите-од-исис-за-напади-во-скопје-се/
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.246
Муабетов ми е дека има народ во Македонија кој активноста на овие бездушнициве не ја осудува, туку напротив ја поддржува. Утре другиден таа поддршка може многу лесно да биде запалена од надвор и да се ефектуира тука внатре. Веројатно истите не се доволно свесни дека саторот и за нив ќе игра, не знам што ум ги сечи.
Па ти си од Прилеп, најверојатно знаеш во села како Лажани и Дебреште што се случува. :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Некој спомна од погоре, еве ќе спомнам и јас. Застрашувачки е она што се чита по порталите на фејсбук. Имаме рандом дркање на Путин, потоа вести за извршени напади од Франција и така натака. И сега народов се радува за „уништувањето" на Исиловци. Арно ама обавезно ќе најдете коментари од луѓе, муслимани кои одат строго контра коментарите на овие. И што е најлошо по мое, им даваат онака отворено поддршка на Исил.............Спремни се да се караат со овие другиве, дури и закани фрчат. Муабетов ми е дека има народ во Македонија кој активноста на овие бездушнициве не ја осудува, туку напротив ја поддржува. Утре другиден таа поддршка може многу лесно да биде запалена од надвор и да се ефектуира тука внатре. Веројатно истите не се доволно свесни дека саторот и за нив ќе игра, не знам што ум ги сечи.
Грешно е што Франција,Русија и Америка направија сојуз и ги засилија бомбардирањата на ИСИС и ИД..
За да ги исчистат сите муслимани прво треба од Европа и Балкан да почнат.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.246
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
За да не го мешаат со Весел Мемеди? :D
Мене оваа вест ме поколеба малце. Чим имал криза на идентитет, постои можност да е стварно либерал и да не е лицемерен со глупостине што ги прави. :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.876
Само пред неколку месеци објавено околу 20.06.2015 имаше по весници закани од ИСИС дека ќе изврши напади во Скопје.

ИСИС досега не излажале, предупредува полковник Методи Хаџи Јанев, експерт за борба против тероризам. Можеби ИСИС своите закани не ги оставрила веднаш, но за се што ветиле или го реализирале или се обиделе да го исполнат, вели Хаџи Јанев за Репортер.мк. Според него Македонија е подготвена да се справува со асиметрични закани. Она, што може да биде проблематично според Хаџи Јанев е ефективната превенција на вакви настани.

http://reporter.mk/2015/06/20/заканите-од-исис-за-напади-во-скопје-се/
od ovie reporter li najde da kopiras statija?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ова е правило:
Кога либералната толерантност е еднострана се случува општествен суицид кај страната која го применува.

Европските и американските либерали (па и дел од белосветските) се псевдо-либерали. Вистинскиот либерал не би поставил ниту едно човеково право пред правото на живот. Тогаш кога постои закана по живот, сите други права се суспендираат во однос на агресорот, додека опасноста не биде отстранета.

Мислам дека ниту еден нормален и неисфрустриран човек не би бил против помош и згрижување на бегалци од војна. Но доколку (ќе се изразам малку нехумано) "масата" е "заразена" треба да сеизврши изолација на 'заразениот простор", односно да се спречи нејзиното инкорпорирање во "здравото тело", а не да се дозволи "консумација" па дури потоа да се размислува како да се изборите со "инфекцијата".
Сакам да кажам, со индивидуалното елиминирање и идентификација на исламските терористи не се уништува "изворот". Тој се содржи во исламската идеологија и можеби на оваа етапа најдобриот приод е реформација на исламот (во секуларниот дел од светот да се поддржуваат само религиозните организации кои ќе проповедаат реформиран ислам) и поддржка на секуларизмот во исламските теократски општества (некои од најмоќните држави да се откажат од дел од бизнисот).
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.246
Мене оваа вест ме поколеба малце. Чим имал криза на идентитет, постои можност да е стварно либерал и да не е лицемерен со глупостине што ги прави. :D
Сега пребарав. Не е дека се криел. Во издавачката куќа Блесок што му ја публикува поезијата (зашто нели поет е Дерала) си стои како Џабир Мемеди. Гледаш дури издал поезија "Апокалипса", од Љубчо се инспирирал. :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Па ти си од Прилеп, најверојатно знаеш во села како Лажани и Дебреште што се случува. :)
Засега мирни се. Ама понатаму што знаеш што бидува :D Често пати кога го шетам кучево поминувам пред економското училиште во кое ги има чинам најмногу во изобилие со 2-3 паралелки, и сакал или не сакал ми ги фаќа оково. Без да звучи навредливо, ама сеуште го имаат оној примитивен начин на однесување, силна енергија, желба да истакнат физичка доминација пред женските, со некои нискоинтелектуали подвизи. Пред некоја година имаше чинам натаму една акција во која оружје се откри. Сега истите живеат како богови, возат најскапи коли, тераат „бизниси" и многу многу не му ја мислат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
од Љубчо се инспирирал. :D
Мора Љубчо да го охрабри некој да ја реобјави книгата или бар да ја скенира и закачи на нет. Штета такво ремек дело да е недостапно. :D
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
пукање во Сараево, двајца војници се убиени.Најверојатно вахабистите стојат позади пукањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom