Сонови, толкување на сонови

Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Ја сонував баба ми и ја прашав каде има златници а таа ми кажа имало два златника во покојниот дедо во џеб а и таа е почината, може има некоја реалност да се фаќам за работа ?
 
Член од
3 октомври 2013
Мислења
30
Поени од реакции
9
Сонував како извадив заб...Ми се клатеше, непцто ми беше како повлечено и јас ко турнав со заби, го извадив....Потоа горе како уште еден заб да ми немаше. А после тоа кога се погледнав, пак ми стоеја забите. Овие денови многу зборувам нешто за заби, а и ме заболуваа нешто забите. Еве пред два дена девојче ми рече дека извадило заб и ми покажа, имаше дупка. Потоа другарка што носеше фиксна протеза ја гледав и си велев дека пак и се искривиле, џабе протезата. Друго девојче го анализирав дали забите му се вештачки или не (овие две работи синоќа). И еве сега ова го сонував...Има ли шанси да е поврзано со случките? Страв ми е...Имам сонувано заби и порано...Како сите ми се расипани, извадени и не знам уште што не...Но се вознемирив некако...Ви се има ли случено да сонувате вакво нешто а сепак ништо страшно да не се случи? :'(

П.С. Не ме болеа забите во сонот и немаше крв.
 
Последно уредено:

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Сонував како извадив заб...Ми се клатеше, непцто ми беше како повлечено и јас ко турнав со заби, го извадив....Потоа горе како уште еден заб да ми немаше. А после тоа кога се погледнав, пак ми стоеја забите. Овие денови многу зборувам нешто за заби, а и ме заболуваа нешто забите. Еве пред два дена девојче ми рече дека извадило заб и ми покажа, имаше дупка. Потоа другарка што носеше фиксна протеза ја гледав и си велев дека пак и се искривиле, џабе протезата. Друго девојче го анализирав дали забите му се вештачки или не (овие две работи синоќа). И еве сега ова го сонував...Има ли шанси да е поврзано со случките? Страв ми е...Имам сонувано заби и порано...Како сите ми се расипани, извадени и не знам уште што не...Но се вознемирив некако...Ви се има ли случено да сонувате вакво нешто а сепак ништо страшно да не се случи? :'(

П.С. Не ме болеа забите во сонот и немаше крв.
Епа ако претходно си сонувала заби и ништо не се случило, значи и овој пат ништо нема да се случи и никогаш ништо нема да се случи што и кога и да сонуваш...
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Сонував како извадив заб...Ми се клатеше, непцто ми беше како повлечено и јас ко турнав со заби, го извадив....Потоа горе како уште еден заб да ми немаше. А после тоа кога се погледнав, пак ми стоеја забите. Овие денови многу зборувам нешто за заби, а и ме заболуваа нешто забите. Еве пред два дена девојче ми рече дека извадило заб и ми покажа, имаше дупка. Потоа другарка што носеше фиксна протеза ја гледав и си велев дека пак и се искривиле, џабе протезата. Друго девојче го анализирав дали забите му се вештачки или не (овие две работи синоќа). И еве сега ова го сонував...Има ли шанси да е поврзано со случките? Страв ми е...Имам сонувано заби и порано...Како сите ми се расипани, извадени и не знам уште што не...Но се вознемирив некако...Ви се има ли случено да сонувате вакво нешто а сепак ништо страшно да не се случи? :'(

П.С. Не ме болеа забите во сонот и немаше крв.
Си сонувала заби зашто си гледала заби си зборела за заби и си мислела на заби. Немој да се опседнуваш со црни мисли напразно.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Сонував како сум јадел црвено грозје во голем кревет - огромен со бела постела, креветот се наоѓаше во некоја соба отворена со големи дупки на зидовите ама без прозори, на многу висока куќа - како кула. кога се дојаде грозјето постелата на креветот остана со големи црвени флеки... грозјето не беше во чинија туку директно на чаршавите...
што би значело Ве молам?
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Јас сабајле сонував нешто лошо дека ке се случи но како што имам слушнато од еден другар од кога ке станам одам на чешма и го мијам лицето то замислувам сонот велам дека се што има лошо во тој сон нека оди по водата и така го заборавам и не се замарам што и да сум сонувал :D
 
Член од
13 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
4
Pred se izvinete sto pisuvam na latinica no od kompjuterot kade sto momentalno sum uklucena nema makedonska podrska :/
Vo cetvrtokot prema petokot majka mi sonuvala kako mi vika da i go izbrisam bojot od mojot bivs decko (deckoto so koj raskinavme pred 2 meseca) kazuvajki mi deka nema da i treba povekje toj broj, a jas i vikam zosto da ti go izbrisam koga on mi se javi, ke dojde na gosti (inace nie voopsto ne se slusame so nego od togas), i kako on doagja na gosti, a kaj nas polna kukja so gosti i kako i gi bara na mama papucite koi ona mu gi imase kupeno za da gi oblece. Potoa odednas pocnala da go sonuva denot na nasata slava sv.Gjorgija (ovaa slava inace za prv pat sega ke zapocname da ja sonuvame), sonuva kako imame gosti i edna od tetkite na tatko mi ja prasuva majka mi za mojot bivs decko, no za da ne kaze majka mi deka sme prekinale vika ne e tuka bidejki e vtora na rabota, do mnogu docna e, a taa tetka ja prasuva da ne lazes ti nesto....i odednas zazvonuva zvonceto i na vrata nepoznati maz i zena, koga ja videle majka mi prasale za mene i dali moze da vlezat, a vo toj moment od pozadi se pojavil mojot bivs decko koj i gi pretstavil na majka mi deka toa se negovite roditeli. Otkako sednuvaat, majka mi me povikala mene vo sobata kade sto slavime sv.Gjorgija (inace za nekolku dena e ovoj praznik), koga sum gi videla sum se zdrvela, a vo toj moment mojot bivs decko stanal pred site, kleknal pred mene, cestital na site da e vecna slavata a voedno izvadil prsten so koj me pobaral za zena..........
Sto bi znacel sonov, kakva e povrzanosta so praznikov koj za prv pat ke zapocneme da go slavime i so mojot bivs decko i ponudava za prak??
Vi blagodaram za odgovorot.....
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
Сонував како сум јадел црвено грозје во голем кревет - огромен со бела постела, креветот се наоѓаше во некоја соба отворена со големи дупки на зидовите ама без прозори, на многу висока куќа - како кула. кога се дојаде грозјето постелата на креветот остана со големи црвени флеки... грозјето не беше во чинија туку директно на чаршавите...
што би значело Ве молам?
Висока куќа (како кула), е зграда. Големи црвени флеки на постелата, значат губење невиност.
Затоа, внимавај некој постар чичко да не те пречека пред влез, во темното.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
значи сонував дека ми дошло писмото што го очекувам во реалноста и беше отворено фрлено на земја. потоа исто сонував емаил што очекувам во реалноста односно моментално чекам одгворо на еден маил и на сонов ми одговорија со тоа што сакам.што може да значи?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950

„Што е сонот? Индоктринирани сме да веруваме во психолошки модел кој ги гледа соништата како траги на копнежи или фрагменти од сеќавања. Но и покрај тоа, нашиот јазик исто така го поистоветува поимот „сон“ со идеал или нешто за кое вреди да се стремиме. Дали овде постои парадокс? Во ова предавање, магико-антропологот Карл Абрахамсон го насочува светлото кон новите (или можеби дамнешни?) теории на сонот и нивните можни примени во креативниот современ живот.“
************
"What is a dream? We have become indoctrinated to believe in a psychological model which regards dreams as traces of desires or fragments of memories. Yet our language also equates "dream" with an ideal and something worth striving for. Is there a paradox here? In this lecture, magico-anthropologist Carl Abrahamsson shines the light on new (or perhaps ancient?) dream theories and their possible applications in a creative contemporary life."

Кој е Карл Абрахамсон? / Who is Carl Abrahamsson?
"Carl Abrahamsson is a pioneer of occulture whose life adventure has seen him forge a personal and lasting bond with Church of Satan founder Anton LaVey, contribute as a Thelemic thinker in OTO, administer TOPYSCAN and TOPYEUROPE at the height of Thee Temple ov Psychick Youth, as well as working with Genesis Breyer P-Orridge in the guises of Psychic TV/Thee Majesty with his own White Stains project. He is the founder of the respected journal The Fenris Wolf and the publishing house Edda (with Fredrik Söderberg). He is a writer, curator, conspirator, photographer, documentary film maker, and indefatigable agent of change.”

Настанот ќе се одржи во Џебно Кино во склоп на Младинскиот Културен Центар.
Датум: 12.12.2014
Почеток: 19:00
Влез бесплатен

Повелете, ве очекуваме.
Потсетување.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
значи сонував дека ми дошло писмото што го очекувам во реалноста и беше отворено фрлено на земја. потоа исто сонував емаил што очекувам во реалноста односно моментално чекам одгворо на еден маил и на сонов ми одговорија со тоа што сакам.што може да значи?
tvojata potsvest gi prima naredbite dodeka si budna ,i ti gi ispolnuva dodeka spies, koga emocionalno si vrzana za nekoj nastan,ne se potpiraj mnogu na verodostojnosta n asonot,znaci ona sto go gledas e ona sto bi sakal da bide , a dali ke bide taka ostanuva da vidime , ...[DOUBLEPOST=1418591514][/DOUBLEPOST]...veruvam deka malku barem znaete psihologija, barem osnovnite raboti , svest-potsvest, imate sigurno slusnato ili citano za potsvesta i nejzinata golemina i mokj, a i za svesta i vlijanieto na egoto vrz nea...
... koga svesta se povlece , togas izleguva na povrsina potsvesta, vo budna sostojba toa e isklucitelno retko, mozebi nekogas koga ste vo smrtna opasnost, vie ili nekoj vas blizok, i napravite nesto sto vo normalni uslovi bi go smetale za podvig ili nevozmozno, toa se situacii koga svesta sfati(vo budna sostojba) deka ne moze da se spravi so situacijata i se povlece , e togas stapuva na scena potsvesta a taa gi ima site resenija, (gi ima , a ne gi bara kako svesta) ...dodeka spiete svesta ne e aktivna , zatoa sonot e sekogas poraka od potsvesta, tie poraki se najcesto mnogu simbolicni(moze i da ne se , moze da objasnam ako nekogo go interesira) , znaci simbolicni i nerazbirlivi vo budna sostojba, zosto? zatoa sto potsvesta koristi slika, zvuk, vibracija,čuvstvo... a svesta ni ja treniraat uste od mali noze da razmisluva logicki i site ovie spomnati raboti da gi marginalizora i da ne se potpira na niv... koga se obiduvate da go razbete sonot , setete se na čuvstvoto , toa e najblisko i skoro identicno koga bi se ostvaril ili se ostvaruva sonot i koga ste ja dobile porakata odnosno sonuvale sonot... barajte nacin da gi spoznaete i sfatite sopstvenite simboli i nivnoto znacenje, barajte pomos od drug ,ama ne i tolkuvanje, samo pomos da sami sfatite i protolkuvate, tugjoto tolkuvanje ke vi pomogne mozebi da go sfatite sonot , ama ne i da se sfatite sebesi...
... tolkuvanjeto(tocnosta) vo golema mera zavisi od onoj sto tolkuva, od negovata energetska razvienost i čistota, zasto kolku e poizgraden i na povisoko nivo , tolku pojasni i poocigledni mu se simbolite i nivnite znacenja, duri i na povekje nivoa na razbiranje , ama znajte sigurno deka do vas ke doprat samo rabotite za koi vie ste spremni da gi primite , bez ogled na toa kolku ke vi bide kazano....
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Во врска со мојот сон навистина го добив писмото во реалноста. Но имаш право @metatron јас многу често сонувам работи кои навистина ми се дешаватаботи многу емоционално ги сфаќам работите. Кога полагав матура знам од толк што бев напната и само на тоа мислев ги сонив оценките по англиски и македонски и знаев дека сум положена. Но некогаш сум сонувала ако на сон се оствариле па во реалност не ми се оствариле.
Моќта на потсвеста на имам прочитано и знам дека тие работи се доста поврзани
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
>izvinete imav strasen son znaci strasen...ne vervam mnogu vo vakvi raboti no koga prosliot pat clen od moeto semejstvo sonuvase zmija go izgubiv dedo mi....sega sonuvav znaci zmija nesto kako anakonda ne otrovna me fati za raka me stegna se borevme edna dve minuti od nikade se pojavi kuce i pocna da ja trga za opaska vo toj moment se razbudiv ke ve zamolam da mi kazite so znaci ako mozi odnapred vi blagodaram ....
.>
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Najprvo Srekna Nova Godina na site. Da prasam imam pomal brat sabaljevo me isplasi sonuval paganje na zabi (kako sto mi kaza dva zabi spoeni na levata strana) bez krv i drugi raboti, samo paganje na zabi. Da napomenam deka vo poslednive tri nedeli brat mi dva pati bese na zabar, mu se skri zab pri jadenje, pa mu stavija plomba, pa pak mu se skrsi plombata pa zavcera (na 30) pak bese na zabar da mu go sredat zabot bas na taa leva strana, pa zabarot bas mu zborese deka ako ne uspee ke treba da mu go vadi cel zab pa dvata do niv da mu go struga itn itn. Ve molam za mislenje na nekoj koj se razbira, ne sakam da veruvam vo sonovi ama da si prasam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom