Славните пророци на дело

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Од античко време, преку темниот среден век до денешни дни човештвото останува збунето пред необичната моќ на некои луѓе да ја предвидуваат иднината. Еве ги најпознатите светски пророци и нивните претскажувања кои и ден денес со возбуда се прераскажуваат. Умот од секогаш бил енигма за човекот. Неговата сила колку што фасцинира толку и збунува. Сте се запрашале како ли некои луѓе можат да ја предвидат иднината?
Историјата забележува многубројни случки на неверојатни предвидувања на иднината кои и ден денес се претскажуваат со чудење, а некои предвидувачи стекнале слава токму заради нивната моќ.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Раѓањето на Исус било предвидено

Едно од најпознатите претскажувања е врзано за Јулие Цезар. Познатиот пророк Вестрициј Спурина ја предвидел смртта на император велејќи му да се пази од "Мартовската ида" која се празнувала во Рим. Истата вечер бил прободен во форумот од заговорниците кои сакале да го симнат од власта.
Наследникот на Цезар, Октавијан по 17 години изградил храм кој го посветил на мирот.
Пророците му рекле дека храмот ќе трае "Додека девицата не роди дете а пак остане девица". На денот на раѓањето на Исус, храмот се срушил до темел.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Смртта на Кенеди во визиите на Диксон

Станува збор за Џими Диксон домаќинка од Вашинтон. Таа ја предупредувала куќата цели 11 години, ја кажала точната година 1960, и описот на атентаторот врз претседателот Кендели. На денот на убиството извикала "Ќе го убијат".
Ја предвидела и смртта на актерката Керол Ломбард во авионска несреќа. Ја предупредила но актерката не ја послушала и загинала по 3 дена.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Иднината ќе донесе метални бродови

Мама Шиптон по своите предвидувања и џуџест раст останала запаметена по својата смрт во 1561 година. Таа иако живеела во 16 век предвидела појавување на радиото, телевизијата, бродови и подморници.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Уништувањето на титаник било предвидено

Тоа е точно, но не е од пророк. Уште во 1898 гофина, американскиот писател Морган Робертсон објавил новела во кој го опишува патувањето на модерен и луксузен прекуокеански брод каков што дотогаш не постоел, кој тргнал од Саутемптон за Њујорк. Бродот, раскажжува писателот, удрил во ледена карпа во Атлантикот, трупот му се препловил, аголем број патници се удавиле бидејќи немало доволно чамци за сапасување. Ја препознавте ли приказната? Бродот во новелата се викал "Титаник"...

Не знам за вас, али мене овие работи ми се многу интересни и чудни....
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Можеби многу луѓе ја предвиделе иднината, тоа според мене на некој начин е натприродна моќ, некоја дарба или шо знам шо.....
Ама има и многумина што ја користат таа "привилегија" за заработка, демек дај 100 денари ќе ти кажам шо ќе ти се деси утре :lud:
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Според мене, поимот „пророк„ има сосема поинакво значење. За жал, за пророци се сметаат оние кои можат да ја предвидат иднината.
Пророците се оние кои имаат посебна дарба за пророштва... Луѓе кои се вдахновени, и имаат способност да зборуваат „во името на Бога„. Значи, улогата на пророците е сосема поинаква.
Тоа е моето скромно мислење.
 
А

Адриано

Гостин
koga se spomnuvaat proroci Nostradamus e najpoznatiot od site!!
a bidejki ima i tema otvoreno za nego nema da spomnuvame ovde za nego tuku za nekoi drugi proroci!!!
na primer vo Veles ima eden prorok "Dule gledacot" moze nekoj go znae ina4e 4ovekot predvide pred 2-3 godini deka vo Veles ke ima zemjotres i tvrdel deka koga spiel dvata najvisoki rida Vrsnik i Sv.Ilija se spojuvale!! a Veles se rusel arno ama nisto od toa !ne go biva dule :D
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Тоа е точно, но не е од пророк. Уште во 1898 гофина, американскиот писател Морган Робертсон објавил новела во кој го опишува патувањето на модерен и луксузен прекуокеански брод каков што дотогаш не постоел, кој тргнал од Саутемптон за Њујорк. Бродот, раскажжува писателот, удрил во ледена карпа во Атлантикот, трупот му се препловил, аголем број патници се удавиле бидејќи немало доволно чамци за сапасување. Ја препознавте ли приказната? Бродот во новелата се викал "Титаник"...

Не знам за вас, али мене овие работи ми се многу интересни и чудни....
Бродот се викал Титан и бил скоро иста должина како и Титаник. Имал исто толку спасувачки чамци и исто толку оџаци. :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Тоа е точно, но не е од пророк. Уште во 1898 гофина, американскиот писател Морган Робертсон објавил новела во кој го опишува патувањето на модерен и луксузен прекуокеански брод каков што дотогаш не постоел, кој тргнал од Саутемптон за Њујорк. Бродот, раскажжува писателот, удрил во ледена карпа во Атлантикот, трупот му се препловил, аголем број патници се удавиле бидејќи немало доволно чамци за сапасување. Ја препознавте ли приказната? Бродот во новелата се викал "Титаник"...

Не знам за вас, али мене овие работи ми се многу интересни и чудни....

Бродот од новелата не се вика Титаник, туку Титан
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
читав за титан во една книга. интересно. све погодил чоекот.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Интересно...Некои луѓе имаат дарба од бога, тоа е
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Искрено ова е многу чудна работа, затоа што ако е така т.е. ако навистина некој може да ја предвиди судбината тогаш следува дека веќе се е однапред одредено и животниот пат на секој човек е одреден :toe:
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
Од античко време, преку темниот среден век до денешни дни човештвото останува збунето пред необичната моќ на некои луѓе да ја предвидуваат иднината. Еве ги најпознатите светски пророци и нивните претскажувања кои и ден денес со возбуда се прераскажуваат. Умот од секогаш бил енигма за човекот. Неговата сила колку што фасцинира толку и збунува. Сте се запрашале како ли некои луѓе можат да ја предвидат иднината?
Историјата забележува многубројни случки на неверојатни предвидувања на иднината кои и ден денес се претскажуваат со чудење, а некои предвидувачи стекнале слава токму заради нивната моќ.


Epa na primer od deka mozeme da znaaame deka ovia luge navistina mozele da j predviduvaat idninata.....
na primer rabotite shto gi predviduvale sekogas procent na tocnost imale 50-50 (50% deka ke e tocno 50% deka nema da e tocno)
a isto taka toa shto go e predvidel mora da bide crno ili belo visoko ili nisko debelo ili tenko.....i od ova ide ako e tocno vo idnina ke se pamti i ke bide zapisano a ako ne e tocno nema koj da dokaze odnosno ke bide zaboraveno i too...:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom