Северна Кореја објави војна на Америка и нејзините сојузници

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
dali ova e uste edna igra i se mi se cini deka ova e voved vo uste edna studena vojna no sega komu toa mu odgovara moja pretpostavke e deka ako severna koreja pravi dzeva zad nea stoi golema vele sila od tipot na rusia kina ili mozebi i dvete i sega vo optek se site mozni varijanti no najvazno od se se da gi sledis parite gledajki kako golem odliv na kapital na pari se premeste od sad vo kina i gledajki na toa deka na kina ne i e potrebna nikakva vojna kaj niv rabotite odat vo nagorna linija za razlika od sad ,spored mene kina voopsto ne bi sakala vojna na aziskoto tlo narocito ne na nejzinite granici posto tie nemaat pricina za vojna , od druga strana se rusite koi ne veruvam da imaat nekakvi motivi toj del za niv e neinteresen ruralen nim im e biten kafkazot cecenija tamu kade ima gas i nafta ,e sega za tie mnogu so se cudea od kade na koreanecot takov kompiuter so griznato jabolce ,edinsveni na koi im treba vojna od posirok razmer se amerikancite nivnata ekonomija tone tone tone nemaat kade da plasiraat svoi produkti evrpskiot pazar e prebirliv i vo teska kriza aziskiot im go zavzede kina pa duri i nivnot domasniot e se pozatrupan od kineskite proizvodi ,prasanjeto e ednostavno kako golemata sad da go spreci toa odgovorot e ednostaven war war war ,znaci moe mislenje e ova jas sum nekoi si laik koi moze samo da parafrazira kazete mi ako amerika ne sakase S k da napravi nuklearno oruzje zosto i dozvoli zosto zemete go primer iran toj saka da napravi no nikogas nema da uspee zosto zosto amerika ne mu dozvoluva a zosto i dozvoli na s korea zatoa sto samo taka moze da zapocne glupava vojna vo koja ke ginat samo koreanci a na kina ke i se natovari na grb deka taa ja pomaga s korea i samo taka amerika ke vovede sankcii prema kina i samo taka nema da i go otplati dolgot i samo toj e nacinot da proba da ja zabavi kina vo jurisot kon tronot na najgolema vele sila vo svetot ,rusite mislam deka sega vo situacijava se nadvor od igrava
--- надополнето: 4 април 2013 во 01:45 ---
Се отвораат вратите од пеколот: Северна Кореја одобри напад на САД

04.04.2013 | 01:15
Извор: Tочка
Прочитано: 526 пати
Испрати на пријател

Зголеми го фонтот

Намали го фонтот



Севернокорејската војска објавила дека добила официјално одобрување за започнување на воени операции против Соединетите Американски Држави, вклучувајќи ги и нуклеарните напади, објавила севернокорејската агенција "KCNA".

"Службено ја известивме Белата куќа и Пентагон дека се посилната непријателска политика кон Демократската Народна Република Кореја и нејзините нуклеарни закани ќе бидат уништени... со помали и раширени средства за нуклеарни удари", јавила агенцијата "KCNA", пренесувајќи го соопштението на главниот стожер на севернокорејската војска кое гласело: "Немилосрдната операција на севернокорејските сили дефинитивно е разгледана и потврдена", а истото било објавено на официјалниот сервис на државната новинска агенција на Северна Кореја, напишано на англиски јазик.

"Опасноста од Северна Кореја е реална! Ќе поставиме противракетен систем!"
Соединетите Американски Држави сметаат дека опасноста од Северна Кореја е "реална и можна" со оглед на нејзината нуклеарна и ракетна способност и воената реторика, а овој став го пренел и американскиот министер за одбрана, Чак Хагел.

"Овие закани ние ги сфаќаме сериозно", изјавил Хагел, обраќајќи и се на публиката во Универзитетот за национална одбрана во Вашингтон. "Ќе направиме се што можеме. Работиме со Кинезите и со другите народи се со цел да ја смириме таа ситуација на корејскиот полуостров", додал министерот за одбрана.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Куче што лае, не каса. Така барем викаме овде вo Германија.
заебани сте вие германците...

Подршка за Северна Кореа! амерички говна.. ако падне Северна Кореа, паднат е светот
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Јас не ве сфаќам како подржувате страни на војна од која немате директна корист а ќе умрат многу луѓе кои тоа не го сакаат. Светов не е стратегија видео игра...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
kako sto se gleda znaci fokusot ne e staven na juzna kore koja e nivni smrten nepriatel tuku sega e postavena druga cel SAD dali kim jong il so nuklearkite ke gagja glineni gulabi ke vidime sepak moe mislenje deka sevo ova e zagovor i musicki na SAD se so cel zabavavuvanje na kina ,i kako bese toa sekoj od nas eden den ke svati deka nasiot neprijatel ustvari ni e nas najgolem prijatel ,mozno e sad so noviov lider koj ucel na zapad odnosno swicerland ova da go ima i dogovoreno
--- надополнето: 4 април 2013 во 01:56 ---
Јас не ве сфаќам како подржувате страни на војна од која немате директна корист а ќе умрат многу луѓе кои тоа не го сакаат. Светов не е стратегија видео игра...
se e sindzir se se otslikuva vervaj pr sirija e 2000 km od nas no e pomegju turcija i irak e sega pr resencani go plasiraa jabolkoto tamu poslednive 2-3 g i so se desi vojna ne otide ni edno kilo za tamu i cenata padna na 8-10 den znaci se sto se slucuva vo svetot se si ima posledici i po nas nema vrska dalecinata i obemot na dejstvoto
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Америка намерно и дозволи на С.Кореа да поседува нуклеарно оружје, ако толку и сметаше од старт ке и воведеше "демократија". Ова и е оправдување за да нападне и да уништи некој народ за некакви свои цели, јас лично не знам кои, но до сега таа и беше стратегијата која секој пат кога ја примени и успеа, не гледам причина пак да не одат со иста стратегија, растури па владеј.
А кој ке и забрани на америка за нуклеарките која таа ги поседува, и којзнае што све друго поседува, зошто па кога веќе алудираат дека с.кореа претставува опасност со нуклеарното оружје, САД да смее а други да не смеат да поседуваат моќно оружје?
Прочитани се како селски буквар, нема народот да оправдува веќе вакви нечесни игри, педери лигави.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
se e za$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ mnogu vakvi
--- надополнето: 4 април 2013 во 02:21 ---
Кина со предупредување до двете страни на Кореја и САД

03.04.2013 | 16:37
Извор: Точка
Прочитано: 4893 пати
Испрати на пријател

Зголеми го фонтот

Намали го фонтот



Кина е сериозно загрижена за ситуацијата во Кореја. „Сите страни мора да се воздржат“- се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Кина.

Пекинг ги повика амбасадорите на САД, Северна и Јужна Кореја на консулатации се со цел да се избегне понатамошно влошување на ситуацијата, и да се смалат притисоците на Корејскиот полуостров.
Жанг Је Суи, заменик министерот за надворешни работи на Кина, изјавува дека Пекинг е сериозно загрижен за моменталната ситуација.
„Предупредуваме. Сите страни мора да останат мирни, и да не превземаат акции кои може да бидат сфатени како провокација. Воени ситуации од вакви големи размери навистина не се потребни никому“- вели Суи. znaci ona sto pisuvav drzi voda sea naletav na tekstov
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Јас не ве сфаќам како подржувате страни на војна од која немате директна корист а ќе умрат многу луѓе кои тоа не го сакаат. Светов не е стратегија видео игра...
Оооо па ти многу сериозен.....некој па нас не слуша и зависи од тоа што ние ќе кажеме :pos:
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
58
Поени од реакции
44
CELTIK те молам не се прави coppy paste новинар
затоа што 100% сум сигурен точка нема новинар во state department или со други зборови и нивните информации се Превземени од некој webportal

па затоа би те замолил да си оформиш твое мислење

а иначе во врска со Северна Кореа

Имало и поголеми кризи баш пред една или две години кога северна кореа гранатираше јужно корејски остров и имаше повредени
Поентата на оваа криза е да се покаже новиот лидер на Северна Кореа како човек со суверенитет и афторитет
и дека е достоен на челната позиција

а за вистинска информација баш сега што ја читав на Reuters пишува
http://mobile.reuters.com/article/idUSBRE93301S20130404?irpc=932

ohhhh заборавив да постирам
И anonymous изјави војна на северна кореа во врска со овие случувања
http://bgr.com/2013/04/02/anonymous-north-korea-cyber-warefare-410854/
--- надополнето: 4 април 2013 во 08:09 ---
Ме заебава нешто edit опцијата
па извинете за doublepost
Две Северно Корејски подморници изцезнати се (Највероватно подвода) и читај го текстот што е преведен на англиски затоа што знам дека никој незнае корејски :)
http://translate.google.co.uk/translate?sl=ko&tl=en&js=n&prev=_t&hl=de&ie=UTF-8&eotf=1&u=http://news.tv.chosun.com/site/data/html_dir/2013/04/03/2013040390156.html&act=url
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Не се замарајте што пишуваат многу, многу.. Најдов линк до Сателитски пренос од Централната Северно Корејска Телевизија. Овие денеска ми изгледаат нешто сериозни...Знам дека не разбирате, али ќе видите по тоа што пуштаат како се расположени. :pos:
PHP:
http://112.170.78.145:50000/chosun
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Не се замарајте што пишуваат многу, многу.. Најдов линк до Сателитски пренос од Централната Северно Корејска Телевизија. Овие денеска ми изгледаат нешто сериозни...Знам дека не разбирате, али ќе видите по тоа што пуштаат како се расположени. :pos:
PHP:
http://112.170.78.145:50000/chosun
davaat turski serii?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Зошто ми мириса на нешто вештачко околу сето ова? :)

Тајмингот им е impeccable на Корејциве, баш сега да го загреваат тавчето.
А што има баш сега па да биде одбран тајмингот за да имаат корист Северно Корејците?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Не мора, во ред е :). Чим не сфати до сега, џабе е.
:facepalm: Форумов е да си кажеш мислење а не да се правиш дека знаеш и да си ќутиш. Тогаш зашто и пиша на темава? Да испаднеш демек мистичен многу паметен? Многу педерско понашање е такво (no pun intended) Објасни за да може да ти видам дали си во право или си грешка, бидејќи не постои само една „теорија“ зашто Северна Кореја го прави ова. Дали е недостаток на ресурси па обид за молзење или пак договор помеѓу другите сили или пак ебана лудост на Ун. Што сакаш моеш да си кажеш како теорија и пак да си во еднакво во право или во грешка, бидејќи ништо не може да се потврди.

Али ај ако си тргна со тоа, ќе ти вратам - „Да, да сфаќам.“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom