Работа во Катар и Дубаи

Член од
1 мај 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Аплицирав преку catererglobal и ми вратија од Hilton Sharjah на еден час од Дубаи.. И плата која ми ја понуди беше 360 долари ???? Иако јас си кажав за сума од 800/900 долари. Па ќе ве молам ваше мислење вреди да се прифати нели секој почеток е тежок ? И дали има бакшиш добар во хотеливе ? Бидејќи тој рече дека се дели и ми кажа сума од 100 долара што е премалку?

И да напоменам дека све ми е платено, смештај транспорт храна ќе живеам во склоп на хотелот ............
 
Последно уредено:

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Здраво
Аплицирав преку catererglobal и ми вратија од Hilton Sharjah на еден час од Дубаи.. И плата која ми ја понуди беше 360 долари ???? Иако јас си кажав за сума од 800/900 долари. Па ќе ве молам ваше мислење вреди да се прифати нели секој почеток е тежок ? И дали има бакшиш добар во хотеливе ? Бидејќи тој рече дека се дели и ми кажа сума од 100 долара што е премалку?
300 evra plata se naogja vo Makedonija. Smetaj deka tamu trebas da plakas kirii, prevoz itn.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.559
Поени од реакции
6.669
Јас лично не би идел , на крај сосе бакшиш и сервис ке ти испадне 500 евра што не е богзнае што за Емиратите. Иако Шарџа се развива брзо ама сеуште е далеки од Дубаи или Абу Даби, бар овде за тие пари повеке искуство ке напраиш и подобро ке си поминеш.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Здраво на сите, ме интересира тие што веќе аплицирале преку агенција, откако го испративте Cv до агенцијата , за колку време добивте повратен одговор дали сте примени за интервју или не? Недела дена, две, или неколку дена? Се надевам доколку Cv не е одбрано за интервју од агенцијата те известуваат, да не чекаш напразно[DOUBLEPOST=1462364955][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите, ме интересира тие што веќе аплицирале преку агенција, откако го испративте Cv до агенцијата , за колку време добивте повратен одговор дали сте примени за интервју или не? Недела дена, две, или неколку дена? Се надевам доколку Cv не е одбрано за интервју од агенцијата те известуваат, да не чекаш напразно
Околу годишниот одмор зависи од кој период ке го бараш и дали има доволно вработени во местото каде што ке работиш. Обично во јули и август (Кога е празник) даваат одмор без проблем , но за време на сезона ноември - март малце потешко, но не верувам дека ке ти направат проблем за 2 недели , се зависи од менаџерот. Многу е битно лугето кој ти се супервизори да се европејци или американци дека имаат многу поголемо разбирање околу проблемите на вработените. Првите 3 месеца си на пробен период и имаат право да те избркаат од работа без апсолутно никакво образложение , после тоа си официјално примен и доколку сакаат да те избркаат треба да имаат причина и месец дена период пред денот на терминација мора да си таму за да најдат нов вработен. Ретко се дешава да те пратат дома истиот ден кога ке те избркаат. Пасошот ти го вракаат после завршување на процедура за вадење на резидентска виза ,лична карта, здравствено така да не се секирај можеш да си отидеш кога сакаш но ке имаш забрана за вракање за 1 година.

Мој предлог е да идеш со друга филозовија на работа, доколку константно размислуваш за дали ке те отпуштат ке имаш проблем, фокусирај се на добрите работи и искуството кое ке го стекнеш тука.Првите три месеци се најбитни после се е подлизгано, распрашај се за местото каде што ти е најдена работата и дали се строги правилата или се пак многу либерални. Кај мене лично е малце построго ама во други хотели не се знае кој јаде кој пие.

Сподели повеке информации околу работата и ке гледам да ти помогнам со повеке инфо.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.559
Поени од реакции
6.669
Здраво на сите, ме интересира тие што веќе аплицирале преку агенција, откако го испративте Cv до агенцијата , за колку време добивте повратен одговор дали сте примени за интервју или не? Недела дена, две, или неколку дена? Се надевам доколку Cv не е одбрано за интервју од агенцијата те известуваат, да не чекаш напразно[DOUBLEPOST=1462364955][/DOUBLEPOST]
Заеби агенции , многу е полесно сам да се снајдеш. Има неколку сајтови кој ке ти помогнат за аплицирање , јас лично аплицирав преку catererglobal.com за хотелиерство.

Напрај си акаунт , селектирај позиции на кој сакаш да аплицираш и почни.
Преку е-маил ке те контактираат дали ке продолжат со твојата кандидатура или не.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Заеби агенции , многу е полесно сам да се снајдеш. Има неколку сајтови кој ке ти помогнат за аплицирање , јас лично аплицирав преку catererglobal.com за хотелиерство.

Напрај си акаунт , селектирај позиции на кој сакаш да аплицираш и почни.
Преку е-маил ке те контактираат дали ке продолжат со твојата кандидатура или не.
Можи не е лоша идеја, али дали тие ти обезбедуваат смештај и превоз до работа? При селекција, на скајп се прави интервјуто така? И колку време е цел процес? Фала
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.559
Поени од реакции
6.669
Можи не е лоша идеја, али дали тие ти обезбедуваат смештај и превоз до работа? При селекција, на скајп се прави интервјуто така? И колку време е цел процес? Фала
Хотелите обезбедуваат се , додека пак останатите компании ти даваат нет плата и твое е да се снаогаш околу превоз , смештај и храна. Прво аплицирај и они ке те информираат кога ке биде интервјуто ако дојде до тоа , цел процес трае од 1 месец до 5 месеца зависи од колку ургентно им треба кандидатот.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
имат некој на форумов што работи и живее во Дубаи ??
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
epa eve, kazav :D kazi sto ti treba
какви се условите таму? дали се подобрени за работнико?? дали може да се живее со една плата од келнер ??р дали плус саатите се платени ???[DOUBLEPOST=1464858915][/DOUBLEPOST]
epa eve, kazav :D kazi sto ti treba
какви се условите таму? дали се подобрени за работнико?? дали може да се живее со една плата од келнер ??р дали плус саатите се платени ???
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
uslovite se za kogo kako ... personalno, jas mislim deka so edna plata od kelner ne se zivee, ama ima luge koi ziveat. za plus saati mislim deka ne ama ne sum siguren.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Кај шо работев ја сатите плус беа платени.
Па месечно идеше некаде 1000-1500 дирхами плус на основната плата.
Пошо во договоро ти пишува колку сати се работи дневно, мислам беше 8 или 9 (не ме земај за збор пошто помина време не памтам) а се работи 11 плус оти беше многу зафатен ресторан.
Значи сето тоа плус од договорот ти е овертајм. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom