РОГАЧЕВО

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Насловот на многумина нема ништо да им значи.
Рог- израсток на главата на животните, го има и кај домашните и кај дивите.Рогати животни.
Рогач- сладок медитерански плод во вид на мешунка од грав или багрем.
Рогачево- некогаш големо распространето шарпланинско село под Љуботен на 800 м. Н.В.
---------
Моето село
Под Шара ветрот врчи,
Љуботен во вис стрчи,
Воздухот стално брчи,
Се гледа блеска бело,
Развлечено, е а е цело,
Да,тоа е моето село.

Во пролет се е во цвет,
Лето проаѓа како слет,
Во есен летина во клет,
Зимата е цела во смет,
Секое доба е свој свет.

Кога доаѓаат тешки дни,
Ми се враќат детски сни,
Сонувам како сонце грее,
И летам каде ветрот вее.

Тука се мојте стари корени,
Тука се сметките сторени,
Скаските се за заморени.

Тука светлото го видов,
Од тука во свет отидов.

И десно и лево е Рогачево.
--------------------------------------------------------------
Ајде мештани, членови овде и друзи да поприкажеме за ова место и за другите околни.
Беловиште,Вратница,Старо село,Жилче,Јагуновце,Јанчиште,Рдуша,Орашје,Длабочица и др.
Колку ли сега има жители ова прекрасно место и„ кој “(во последниот попис околу 350).
Но има многу Рогачевци и преселени во други места по светот и земјава.
Во Белград живеат .......... 160-170 Рогачевци
Во Скопје живеат.........................83 Рогачевци
Во Тетово живеат..........................84 Рогачевци
Во Америка живеат...........135-140 Рогачевци
Во Хрватска живеат................20-25Рогачевци
------------------------------------------------------------------
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Рогачево е село во Општина Јегуновце, во околината на градот Тетово.
Рогачево за прв пат се споменува во турските дефтери и пописи во 1467 година.А според усмените приказни, се кажува дека тука во шумата над изворот се сокривале некој монаси, веднаш по косовската битка. Тоа место и тој извор и ден денес се вика Калуѓер.Во Рогачево во 1467-68година имало 59 домаќинства и 4 вдовици. Во време на вториот и третиот попис во 1545и 1568 за Рогачево нема точни информации колку домаќинства живееле ,но има информации дека Рогачево и селото Вратница имале најголем број на домаќинства.
Селото брои 347 жители и од него потекнува ФК Рудар.

Цркви во селото:

Црква „Св. Спас“ - главната селска црква;
Црква „Св. Архангел Михаил“ - црква во месноста Тиквица;
Црква „Св. Петка и Св. Недела“ - мала црква по текот на Калуѓерска Река;
Црква „Св. Илија“ - главна манастирска црква во месноста Калуѓер;
Црква „Св. Спас“ - мала црква на влезот од селото.



Извор: Википедија

:)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Анчо според сликата на аватарот ти сигурно си служел (си се пријавил) војска во 1965 до 70та година нели?
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Рогачево е претпоследно македонско село на патот кон границата со Косово. Рогачево и околните села имаат добра местоположба пред се затоа што нема некој поголем загадувач во нивна близина. Порано работел рудникот Радуша во кој работеле двајца мои дедовци. Во социјализмот а и денес многумина лебот го печалеле во ХЕК Југохром и ИГМ Вратница. Природата е скоро како недопрена, кога и да сум отишол било чисто, нема ѓубре освен во селската депонија во 'Рудина'. Паметам порано имаше откуп на полжави и мов, а и ден денеска има откуп на печурки во село Беловиште кое е споено со Вратница. Порано Рогачево припаѓаше на општина Вратница но сега сите тие села се под општина Јегуновце. Има пат од селото преку "Калуѓер" кон Љуботен и многу луѓе се искачуваат од таа страна. Селото има околу 300 постојани жители, а летно време доаѓаат многу исселеници од Германија, Велика Британија, Америка, Франција и други. Најголем дел од жителите работат во Југохром, Сурин ИГМ Вратница. Навечер е многу свежо и пријатно во летно време. Една замерка за селото ми е патот од станицата до селото кој треба да се реконструира, а градоначалникот на Јегуновце кој живее во Рогачево не мрднал со прст за ова иако е на власт веќе трет мандат.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.152
Поени од реакции
4.949
Рогачево е претпоследно македонско село на патот кон границата со Косово. Рогачево и околните села имаат добра местоположба пред се затоа што нема некој поголем загадувач во нивна близина. Порано работел рудникот Радуша во кој работеле двајца мои дедовци. Во социјализмот а и денес многумина лебот го печалеле во ХЕК Југохром и ИГМ Вратница. Природата е скоро како недопрена, кога и да сум отишол било чисто, нема ѓубре освен во селската депонија во 'Рудина'. Паметам порано имаше откуп на полжави и мов, а и ден денеска има откуп на печурки во село Беловиште кое е споено со Вратница. Порано Рогачево припаѓаше на општина Вратница но сега сите тие села се под општина Јегуновце. Има пат од селото преку "Калуѓер" кон Љуботен и многу луѓе се искачуваат од таа страна. Селото има околу 300 постојани жители, а летно време доаѓаат многу исселеници од Германија, Велика Британија, Америка, Франција и други. Најголем дел од жителите работат во Југохром, Сурин ИГМ Вратница. Навечер е многу свежо и пријатно во летно време. Една замерка за селото ми е патот од станицата до селото кој треба да се реконструира, а градоначалникот на Јегуновце кој живее во Рогачево не мрднал со прст за ова иако е на власт веќе трет мандат.
Од каде имаат потекло селаните ?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Од македонија, христијани.
Се споменува уште од турските дефтери и пописи од 1467 год.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Рогачевоооо мој роден крајј
Јас те сакаамм за тебе пеамм
Рогачевоооо...тининини...
:D
 
Z

zlaki

Гостин
убаво место е Рогачево,сум имал можност да го посетам на два-три пати(во униформа).Што стана со караулата?По пат до Љуботен и околу него сум ги пробал најубавите шумски јагоди,лешници,боровинки ....
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Караулата стана полициска станица за шумската полиција. Бркаат дрвокрадци од граница до село Доброште, а често сопираат и возила за да прават рутински проверки како сообраќајна полиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom