Простување

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Да, човечки е да простиш !
И јас би простил ( зависи од тежината на грешката ), но само еднаш. Оној кој навистина згрешил после простувањето нема да му се повтори.. А оној кој „ ненамерно те повредил “ повторно ќе ти згреше.
Така да би дал само една шанса! Можеби е грешка но јас така играм !
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Види другар,искрено ми е жал за твојата состојба,јас не реков за џабе ЕСКТРЕМНО ТАКВА СИТУАЦИЈА,значи јас знам што пишувам и зошто го пишувам тоа,jaс за жал сум имал таа чест да зборам со типови на луѓе ОД - ДО... убијци,некои си психопати,лудаци,агенти и што ти ја знам уште и верувај ми дека си супер.Има работи во животот што ќе ги слушнеш со свои уши и видиш со свои очи и во истата таа секунда ти се случува хаос.. многу од нив не остануваат живи,затоа што неможе да живеат со тоа.Затоа уште еднаш ти викам,знам дека ти е тешко имаш проблеми,јас не те осудувам ниту потсмевам напротив тука сум ако можам некако и да ти помогнам,ако сакаш по инбокс,ама верувај дека си среќен што си жив,животот е најголемиот дар... само верувај ми...

Nah, се справувам. :)
 

MamaLover

Admiral
Член од
2 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
304
Многу тешко простувам,имав еден другар значи од како знам за себе сме заедно од прво до осмо ,па во средно,па на факултет,но откако си фати девојка(сега му е сопруга) се промени и нашиот однос,се растури другарство и све,ми сврти грб за тешка глупост.Од тогаш значи крај со него,кога ќе се сретнеме се разминуваме како да не се познаваме,пред неколку години гледам понуда за пријателство на фејсбук ,ја одбив и така до ден денес не можам да му простам и крај
 
Член од
12 ноември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
47
Простувам најчесто но никогаш не заборавам !!!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Прочитав негде по интернетов

Прости
За што? За се
Кому? На сите
Кога? Сега

Лесно е да се каже. Ама ќе пробам да направам. Простувањето само изгледа дека го упатуваме еден кон друг, 90% си правиме услуга себе си, да не носиме негативна енергија, лутина во себе.
Можам да простам дури и да заборавам во некој случај, ама не можам да дозволам истата неправда што ми се случила да се прави и врз некој друг.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.690
Поени од реакции
4.838
Се надевам дека Господ ќе ми прости.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.512
Поени од реакции
20.006
Се надевам дека Господ ќе ми прости.
Јаку муку имаш ти,чим оживеа тему стару 10 године. Мислиш дека овој напишано тфое има некакфо космичко значење,тоес тфое покајание ке продре високо кон небесата и ке дојде до некакаф ентитет и ке ти прогледа низ прсти за стореното?
Искрено,и да постои,кур га боли њега за нас.
Нема безгрешни.Иако греф не постои како некоја си енергија слична на среќу,малер,судбину или слично.
Греф е само суштинко значење на некој си лош поступак.Господ у овј случај никако неможе да ти помогне проштевајки ти некакфу глупост напраену од тфоју страну.Резимирај ги последице и терај даље.Зшто како прво не си ни сигуран дали постои нешто што би ти опростило.
Човечки е да се погреши,још почовечки е да се опрости.Извини се и барај прошку од човека на кога си погрешија,а не од нешто што никој не знае дали постои.
Терај даље,нели си манга.
Корона,Хамза и Гулабот на слободата.
 
Последно уредено:

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
307
Поени од реакции
448
Јака психа треба за простување и верба во госпот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom