Прашање за Христијанството III

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.913
Поени од реакции
8.404
Не викам дека немаше одговор, само што одговорот не го менува фактот дека во библијата според редоследот, растенијата се создадени пред сонцето.
Навистина? Ако не веруваш на источноправославното толкување, еве ти го и јудаистичкото толкување:

Bereishit 1:14

Let there be luminaries, etc.: They were created on the first day, and on the fourth day, He commanded them to be suspended in the sky, and likewise, all the creations of heaven and earth were created on the first day, and each one was fixed in its proper place on the day that was decreed upon it. That is why it is written:“with the heavens (אֵת הַשָּׁמַיִם) to include their products,”and with the earth (וְאֵת הָאָרֶץ)," to include its products. — [Gen. Rabbah 1:14]

Bereishit 1:15

And they shall be for luminaries: In addition, they will serve in this function, viz. to shed light upon the world.


http://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/8165#showrashi=true
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Редоследот од Божјата креација ти е даден во Битието, каде неживата материја и‘ претходи на живата. Во тоа се согласни сите Светии, а само ти тераш своја „теорија„.[DOUBLEPOST=1456745818][/DOUBLEPOST]

Текстот е текст и може да биде било каков. Фактот на создавањето е факт само за очевидецот на тој настан, а тој очевидец е само пророкот Мојсеј и никој друг човек освен него.
Ти тврдеше дека сум направил грешка! Каде е грешката?! Редоследот опишан во Битие вели - растенијата третиот ден, сонцето четвртиот!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ти тврдеше дека сум направил грешка! Каде е грешката?! Редоследот опишан во Битие вели - растенијата третиот ден, сонцето четвртиот!
Ипси, шо ти смета ако имаше зелка пред сонце?
Остај не им ја руши верата ради неколку ротквички и пашканати
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Навистина? Ако не веруваш на источноправославното толкување, еве ти го и јудаистичкото толкување:

Bereishit 1:14

Let there be luminaries, etc.: They were created on the first day, and on the fourth day, He commanded them to be suspended in the sky, and likewise, all the creations of heaven and earth were created on the first day, and each one was fixed in its proper place on the day that was decreed upon it. That is why it is written:“with the heavens (אֵת הַשָּׁמַיִם) to include their products,”and with the earth (וְאֵת הָאָרֶץ)," to include its products. — [Gen. Rabbah 1:14]

Bereishit 1:15

And they shall be for luminaries: In addition, they will serve in this function, viz. to shed light upon the world.


http://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/8165#showrashi=true
Прво. Не ми одговори тоа што те прашав - каде беа овие толкувања кога инквизицијата спалуваше живи луѓе за нешто за кое денес сите знаеме дека е вистина?
Второ. Толкувањево не ја решава контрадикцијата. Ти тврдеше дека не е во конфликт со науката, овде се вели дека сонцето е поставено - "suspended", четвртиот ден! Што значи растенијата пак испаѓаат ден пред сонцето да се појават на земјата.
Трето. Не ми одговори како некој од страна ќе потврди дека баш ова толкување а не некое друго е точно?[DOUBLEPOST=1456749177][/DOUBLEPOST]
Ипси, шо ти смета ако имаше зелка пред сонце?
Остај не им ја руши верата ради неколку ротквички и пашканати
Ако нешто може да биде срушено од аргументи и факти, тогаш треба да биде срушено.
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ти тврдеше дека сум направил грешка! Каде е грешката?! Редоследот опишан во Битие вели - растенијата третиот ден, сонцето четвртиот!
Пa шo имa везе?

Акo некoј креирaл сoнчев систем, гaлaксии, пa и целa вселенa, тoгaш нaјмaл прoблем е редoследoт нa креирaње нa рaстенијaтa и сoнцетo, нели?

Тукa имa мисмеч у кoнцепт. Или е креaцијa или е случaјнoст.

Акo прифaќaш дa прaиш муaбет зa битиетo у библијaтa, тoгaш веќе влегувaш нa теритoтијa нa креaциoнизaм, кaде имa други прaвилa нa игрa.

Шo знaм, мислaм декa требa дa се дискутирa вo нaсoкa дaли е мoжен креaциoнизaм, и дaли тoј кoнцепт е oдржлив.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Пa шo имa везе?

Акo некoј креирaл сoнчев систем, гaлaксии, пa и целa вселенa, тoгaш нaјмaл прoблем е редoследoт нa креирaње нa рaстенијaтa и сoнцетo, нели?

Тукa имa мисмеч у кoнцепт. Или е креaцијa или е случaјнoст.

Акo прифaќaш дa прaиш муaбет зa битиетo у библијaтa, тoгaш веќе влегувaш нa теритoтијa нa креaциoнизaм, кaде имa други прaвилa нa игрa.

Шo знaм, мислaм декa требa дa се дискутирa вo нaсoкa дaли е мoжен креaциoнизaм, и дaли тoј кoнцепт е oдржлив.
Друг беше муабетот. 121314 на пример го смета Зоте за сатана, бидејќи тврди дека земјата е рамна, според него нема конфликт помеѓу религијата и науката. Арно ама, според науката, растенијата не се појавиле на земјата пред сонцето да почне да свети.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти тврдеше дека сум направил грешка! Каде е грешката?! Редоследот опишан во Битие вели - растенијата третиот ден, сонцето четвртиот!
Хм, ако почнеш од Откровението 22.21, сигурен сум дека уште повеќе ќе бидеш сигурен дека Сонцето е створено после амебите...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.913
Поени од реакции
8.404
Друг беше муабетот. 121314 на пример го смета Зоте за сатана, бидејќи тврди дека земјата е рамна, според него нема конфликт помеѓу религијата и науката. Арно ама, според науката, растенијата не се појавиле на земјата пред сонцето да почне да свети.
Ќе ти ја разјаснам и оваа недоумица, но првин кажи ми од досегашната наша преписка што заклучи: Кога Господ го создаде Сонцето?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ќе ти ја разјаснам и оваа недоумица, но првин кажи ми од досегашната наша преписка што заклучи: Кога Господ го создаде Сонцето?
Вooпштo не е битнo тoa. И дa билo нa прв, нa трет, четврт ден, сеистo е. Тaкoв мoќен ентитет кoј сoздaл гaлaксии и вселенa, е секaкo вo сoстoјбa дa oдржи вo живoт еднo денoнoќие, рaстенијa кoи сaм ги сoздaл.

Ќе те прaшaм следнoвo - штo или кoј/кoи се креaтoрoт/ите?

Дaли е е тoa еден ентитет, мoќнa нaпреднa цивилизaцијa, вoнземскa интилигенцијa, итн...

Кaкo ти вo крaтки црти ќе гo дефинирaш креaтoрoт, зa дa биде пoјдoвнa дискусијa, дoкoлку е прифaтливa дефиницијaтa, зa дискусијa дaли е oдржлив кoнцептoт нa интилигентен дизaјн?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Хм, ако почнеш од Откровението 22.21, сигурен сум дека уште повеќе ќе бидеш сигурен дека Сонцето е створено после амебите...
Еве просветли ме и кажи која е методата со која некој од страна ќе може да види кое толкување е она вистинското? И зошто господ ја напишал на начин за кој ќе треба дополнителни толкувања? Зошто не е напишана да биде очигледна и недвосмислена?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Нели има еден куп „Сонциња“... не саде ова нашево? Кога и зошто се создадени (како и сите ѕвезди).?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom