Прашања за Исламот III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прво ако ќе почнуваме да се навредиме вака.. нема смисла да дискутираш
А како второ ти прво кажа дека 'officially secular'
А како што гледаш таму се имаат признаено црквата која што турција ја нема..
А од другата страна исто така и ти неможеш да броиш ниеден закон на турските држави кои што биле создани во азија пред да станеле муслимани
Секуларност значи одвоеност на религијата (општо, не некоја конкретна) со уставниот, правен и законодавен систем на таа држава. Сите држави што ти ги наброи се секуларни.
 
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Секуларност значи одвоеност на религијата (општо, не некоја конкретна) со уставниот, правен и законодавен систем на таа држава. Сите држави што ти ги наброи се секуларни.
Па зошто википедија кажува дека имаат признаено цркавата? И отвори го линкот тие се во несекуларните држави на листот..
Што и да е
не кажувам дека си грешиш само што не се официални секуларни.. откако имаат признаено црквата
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Па зошто википедија кажува дека имаат признаено цркавата? И отвори го линкот тие се во несекуларните држави на листот..
Што и да е
не кажувам дека си грешиш само што не се официални секуларни.. откако имаат признаено црквата
Ти очигледно немаш поим што значи секуларност... Тоа незначи дека религијата ќе биде забранета или дека нема да биде признаена, туку дека ќе биде одвоена од државата! Дека уставот и законите нема да се темелат на религиски концепти. А приватно никому не му е забрането да следи било која религија, се додека не ги прекршува законите на државата. Тоа е секуларност.
 
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Ти очигледно немаш поим што значи секуларност... Тоа незначи дека религијата ќе биде забранета или дека нема да биде признаена, туку дека ќе биде одвоена од државата! Дека уставот и законите нема да се темелат на религиски концепти. А приватно никому не му е забрането да следи било која религија, се додека не ги прекршува законите на државата. Тоа е секуларност.
Не бери гајлето знам што е секуларноста а и знам дека се практично секуларни но официално не се секуларни .. на мапот се гледаат како несекуларни на тоа мислев..
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Secular_state#/media/File:Map_of_state_religions.svg
И прочитај ова ќе разбираш што сакав да кажам

http://archive.churchsociety.org/crossway/documents/cway_101_secularismbritain.pdf
 
Последно уредено:

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.747
Поени од реакции
7.919
И како дете сум бил муслиманин но незнаев ништо за својата вера до моите 18 години
Така што They didnt force me..
сам си го учив многумина работи за Куран
А иначе да не се разбира погрешно хаха и јас не ги правам работите кои што треба да ги правам според исламот (молење неколку пати во денот итн)
Но просто ова вера ми беше ств разбрлива и верувам:)
Што ти беше разбирливо?

Споредба на Исламот со останатите големи религии:

http://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-567#post-7755791

Доколку знаеш англиски, образложи ја оваа твоја разбирливост на Исламот.
 
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Што ти беше разбирливо?

Споредба на Исламот со останатите големи религии:

http://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-567#post-7755791

Доколку знаеш англиски, образложи ја оваа твоја разбирливост на Исламот.

Немам потреба да објаснувам на Англиски штом го знам и Македонскиот Јазик а инаку
;

Тавбах 9 6 го имаш ова

And if any one of the polytheists seeks your protection, then grant him protection so that he may hear the words of Allah . Then deliver him to his place of safety. That is because they are a people who do not know.

а на 60 8 го имаш ова

Allah does not forbid you from those who do not fight you because of religion and do not expel you from your homes - from being righteous toward them and acting justly toward them. Indeed, Allah loves those who act justly.


Повеќе нема да одговорам пошто намерата ти е лоша и не сакаш да учиш за другите вери туку сакаш да провоцираш
На тој линк си направил чиста провокација
Никако неси прочитал другите ајети и си нашол еден и го злоупотребуваш
Инаку имам објаснување и на тоа но ств не сакам да се замарам пошто штом ќе ти објаснувам ќе ми кажуваш дека лажам или се лажам
очигледно не сакаш да учиш па што се замараш тука?

PS: доколку не ме цитираш или не ги таргетираш СИТЕ муслимани не ми е гајле што кажуваш за Исламот или за еден дел од Муслиманите
А тука ти си ми цитирал и кажувал тоа што си напишал и очекуваш моето мнение и затоа ти одговорив на ова
Имај убав ден
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.747
Поени од реакции
7.919
Немам потреба да објаснувам на Англиски штом го знам и Македонскиот Јазик
Не ме разбра. Сакав да кажам:„ Доколку го разбираш напишаното на англиски, ТОГАШ објасни го на македонски“ (за да не мора да ти преведувам).

а инаку
;

Тавбах 9 6 го имаш ова

And if any one of the polytheists seeks your protection, then grant him protection so that he may hear the words of Allah . Then deliver him to his place of safety. That is because they are a people who do not know.

а на 60 8 го имаш ова

Allah does not forbid you from those who do not fight you because of religion and do not expel you from your homes - from being righteous toward them and acting justly toward them. Indeed, Allah loves those who act justly.
И како овие аети ги поништуваат или суспендираат аетите 4:89-91, 33:50-51, 48:18- 21, 5:33?

b) Ako riječ ajet prevedemo kao kur'anske rečenice, a ne prijašnje objave, to ne može znaciti da je Allah ukinuo neke ajete, već ih je samo zamijenio boljim ili sličnim. To znači da su neki, ranije objavljeni ajeti zamijenjeni novim ajetima. Slažem se s oba objašnjenja.

Neki nemuslimani, pa čak i neki muslimani, pogresno razumiju ovo drugo objašnjenje i smatraju da derogirani ajeti više ne vaze, jer su zamijenjeni drugim, derogirajućim ajetima.
...................................
Ranije objavljeni ajeti su derogirani, ali su i dalje dio Kur'ana i njihovo značenje i danas važi.
...................................

Iz ovoga je očito da ajeti ne protivrječe jedan drugom. Da su u kontradiktornosti, mi ih danas ne bismo mogli sva tri prihvatiti. Pošto musliman mora prihvatiti i slijediti cijeli Kur'an, ako slijedi samo 90. ajet sure El-Maida, on istovremeno prihvaća i slijedi i prethodna dva ajeta.

Neki kur'anski ajeti su derogirani, ukinuti, i više ne važe - nur-islam


Повеќе нема да одговорам пошто намерата ти е лоша и не сакаш да учиш за другите вери туку сакаш да провоцираш
На тој линк си направил чиста провокација
Откај заклучи дека не сакам да учам за другите вери? Зарем цитирањето на куранските аети за тебе е провокација!?

Еве да ги земеме следниве примери:

Qur'an 4:89

Сите преводи до најситен детал:

http://www.islamawakened.com/quran/4/89/default.htm

Сите толкувања до најситен детал:

http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=4&tAyahNo=89&tDisplay=yes&UserProfile=0&LanguageId=2

Oni bi jedva čekali da i vi budete nevjernici kao što su i oni nevjernici, pa da budete jednaki. Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele. A ako okrenu leđa, onda ih hvatajte i ubijajte gdje god ih nađete, i nijednog od njih kao prijatelja i pomagača ne prihvaćajte,

Христијанство:

Сте слушале дека им било речено на старите: »Не убивај! А кој убие, виновен
е пред судот«. Јас, пак, ви велам дека секој, што се гневи на брата си без причина, ќе биде виновен пред судот; а оној што ќе го нарече брата си »празноглав«, ќе биде виновен пред врховниот суд; оној, пак, што ќе рече »будала«, ќе биде виновен за во пеколот. (Матеј 5:21-22)

Будизам:

"Abstaining from taking life" has a wider application than simply refraining from killing other human beings. The precept enjoins abstaining from killing any sentient being. A "sentient being" (pani, satta) is a living being endowed with mind or consciousness; for practical purposes, this means human beings, animals, and insects.(panatipata veramani)

Хиндуизам:

Ahimsa (अहिंसा, Ahiṃsā), loosely translated, means abstinence from violence either by thought, word, or deed. Non-injury requires a harmless mind, mouth, and hand.

Таоизам:

Maintain a kind heart and do not kill. Have pity for and support all living beings. Be compassionate and loving. (2. precept)

Qur'an 33:50

http://www.islamawakened.com/quran/33/50/default.htm

http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=33&tAyahNo=50&tDisplay=yes&UserProfile=0&LanguageId=2

O Vjerovjesniče, Mi smo ti dozvolili da budu žene tvoje one kojima si dao vjenčane darove njihove, i one u vlasti tvojoj koje ti je Allah dao iz plijena, i kćeri amidža tvojih, i kćeri tetaka tvojih po ocu, i kćeri daidža tvojih, i kćeri tetaka tvojih po materi koje su se s tobom iselile, i samo tebi, a ne ostalim vjernicima - ženu-vjernicu koja sebe pokloni Vjerovjesniku, ako se Vjerovjesnik hoće njome oženiti - da ti ne bi bilo teško. Mi znamo šta smo propisali vjernicima kada je riječ o ženama njihovim i o onima koje su u vlasništvu njihovu. - A Allah prašta i samilostan je.

Христијанство:

Сте слушале дека на старите им било речено: »Не прељубодејствувај!«
Јас, пак, ви велам дека секој што ќе погледне на жена со желба, тој веќе извршил прељуба со неа во срцето свое. (Matej 5:27-28)

Будизам:

He avoids sexual misconduct and abstains from it. He has no intercourse with such persons as are still under the protection of father, mother, brother, sister or relatives, nor with married women, nor with female convicts, nor lastly, with betrothed girls. (kamesu miccha-cara veramani)

Taoизам:

Be neither lascivious nor thieving, but constantly harbor good thoughts.(3. precept)
Don’t set your mind on sex or give rise to passion. Be not licentious in your heart but remain pure and behave prudently.(4. precept)

Никако неси прочитал другите ајети и си нашол еден и го злоупотребуваш
Прочитај што напишав претходно во врска со укинувањето на ајетите.


Инаку имам објаснување и на тоа но ств не сакам да се замарам пошто штом ќе ти објаснувам ќе ми кажуваш дека лажам или се лажам
очигледно не сакаш да учиш па што се замараш тука?
Баш напротив. Јас сакам да учам, па сум навистина љубопитен кое објаснување сега ќе го понудиш.

PS: доколку не ме цитираш или не ги таргетираш СИТЕ муслимани не ми е гајле што кажуваш за Исламот или за еден дел од Муслиманите
Ништо јас не кажувам поинаку од она што кажува Куранот и вашите верски старешини.

А тука ти си ми цитирал и кажувал тоа што си напишал и очекуваш моето мнение и затоа ти одговорив на ова
Не се откажувај веднаш. Сакам да го чујам твоето мнение. И истото да го образложиш.:)

Имај убав ден
Исто и ти.:smirce:
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Не ме разбра. Сакав да кажам:„ Доколку го разбираш напишаното на англиски, ТОГАШ објасни го на македонски“ (за да не мора да ти преведувам).



И како овие аети ги поништуваат или суспендираат аетите 4:89-91, 33:50-51, 48:18- 21, 5:33?

b) Ako riječ ajet prevedemo kao kur'anske rečenice, a ne prijašnje objave, to ne može znaciti da je Allah ukinuo neke ajete, već ih je samo zamijenio boljim ili sličnim. To znači da su neki, ranije objavljeni ajeti zamijenjeni novim ajetima. Slažem se s oba objašnjenja.

Neki nemuslimani, pa čak i neki muslimani, pogresno razumiju ovo drugo objašnjenje i smatraju da derogirani ajeti više ne vaze, jer su zamijenjeni drugim, derogirajućim ajetima.
...................................
Ranije objavljeni ajeti su derogirani, ali su i dalje dio Kur'ana i njihovo značenje i danas važi.
...................................

Iz ovoga je očito da ajeti ne protivrječe jedan drugom. Da su u kontradiktornosti, mi ih danas ne bismo mogli sva tri prihvatiti. Pošto musliman mora prihvatiti i slijediti cijeli Kur'an, ako slijedi samo 90. ajet sure El-Maida, on istovremeno prihvaća i slijedi i prethodna dva ajeta.

Neki kur'anski ajeti su derogirani, ukinuti, i više ne važe - nur-islam




Откај заклучи дека не сакам да учам за другите вери? Зарем цитирањето на куранските аети за тебе е провокација!?

Еве да ги земеме следниве примери:

Qur'an 4:89

Сите преводи до најситен детал:

http://www.islamawakened.com/quran/4/89/default.htm

Сите толкувања до најситен детал:

http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=4&tAyahNo=89&tDisplay=yes&UserProfile=0&LanguageId=2

Oni bi jedva čekali da i vi budete nevjernici kao što su i oni nevjernici, pa da budete jednaki. Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele. A ako okrenu leđa, onda ih hvatajte i ubijajte gdje god ih nađete, i nijednog od njih kao prijatelja i pomagača ne prihvaćajte,

Христијанство:

Сте слушале дека им било речено на старите: »Не убивај! А кој убие, виновен
е пред судот«. Јас, пак, ви велам дека секој, што се гневи на брата си без причина, ќе биде виновен пред судот; а оној што ќе го нарече брата си »празноглав«, ќе биде виновен пред врховниот суд; оној, пак, што ќе рече »будала«, ќе биде виновен за во пеколот. (Матеј 5:21-22)

Будизам:

"Abstaining from taking life" has a wider application than simply refraining from killing other human beings. The precept enjoins abstaining from killing any sentient being. A "sentient being" (pani, satta) is a living being endowed with mind or consciousness; for practical purposes, this means human beings, animals, and insects.(panatipata veramani)

Хиндуизам:

Ahimsa (अहिंसा, Ahiṃsā), loosely translated, means abstinence from violence either by thought, word, or deed. Non-injury requires a harmless mind, mouth, and hand.

Таоизам:

Maintain a kind heart and do not kill. Have pity for and support all living beings. Be compassionate and loving. (2. precept)

Qur'an 33:50

http://www.islamawakened.com/quran/33/50/default.htm

http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=33&tAyahNo=50&tDisplay=yes&UserProfile=0&LanguageId=2

O Vjerovjesniče, Mi smo ti dozvolili da budu žene tvoje one kojima si dao vjenčane darove njihove, i one u vlasti tvojoj koje ti je Allah dao iz plijena, i kćeri amidža tvojih, i kćeri tetaka tvojih po ocu, i kćeri daidža tvojih, i kćeri tetaka tvojih po materi koje su se s tobom iselile, i samo tebi, a ne ostalim vjernicima - ženu-vjernicu koja sebe pokloni Vjerovjesniku, ako se Vjerovjesnik hoće njome oženiti - da ti ne bi bilo teško. Mi znamo šta smo propisali vjernicima kada je riječ o ženama njihovim i o onima koje su u vlasništvu njihovu. - A Allah prašta i samilostan je.

Христијанство:

Сте слушале дека на старите им било речено: »Не прељубодејствувај!«
Јас, пак, ви велам дека секој што ќе погледне на жена со желба, тој веќе извршил прељуба со неа во срцето свое. (Matej 5:27-28)

Будизам:

He avoids sexual misconduct and abstains from it. He has no intercourse with such persons as are still under the protection of father, mother, brother, sister or relatives, nor with married women, nor with female convicts, nor lastly, with betrothed girls. (kamesu miccha-cara veramani)

Taoизам:

Be neither lascivious nor thieving, but constantly harbor good thoughts.(3. precept)
Don’t set your mind on sex or give rise to passion. Be not licentious in your heart but remain pure and behave prudently.(4. precept)

Прочитај што напишав претходно во врска со укинувањето на ајетите.


Баш напротив. Јас сакам да учам, па сум навистина љубопитен кое објаснување сега ќе го понудиш.

Ништо јас не кажувам поинаку од она што кажува Куранот и вашите верски старешини.

Не се откажувај веднаш. Сакам да го чујам твоето мнение. И истото да го образложиш.:)


Исто и ти.:smirce:
Те молам немој да ме научиш мојата вера кога буквално ништо незнаеш за таа
Порано пробаше да ме учиш за турците а јас си живеам во турција за 20 години која иронија тоа што мислиш дека имаш можност да ја знаеш турција повеќе од мене
А Иначе да, сите ајети се важат и денеска
Но јас не реков дека таков ајет не постои ;)
Но ти кажав другите ајети како што гледаш
Кажува дека јас треба да го однесам на хридтијанин добро и правилно штом он не се ВОЈУВА со мене
Има некоја иронија нели?
Тоа значи дека ти негде си во грешка а ако толку (!) сакаш да го научиш исламот
многу брзо би научил на интернет
Штом наоѓаш се
И лажно ги рекламираш овде
Пошто и се виде дека го знаеш англиски штом ќе бараш за тој цитат одма би нашол твојата грешка
Но твојот не е мерак
Кажуваш лошата страна на куран а ништо добро а најубавите од други вери
А вушност има многу многу поубави и мирни ајети зошто ниеден од нив неси покажувал
А само добрите од библија ај молим те
Оди малце си прочитај озбилната библија и old testament кој што беше вистинското христијснство а не денешниот кој што го создале во ватикан
Сега да не ги барам цитатите пошто и ти и јас си ги знаеме тие
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.747
Поени од реакции
7.919
Те молам немој да ме научиш мојата вера кога буквално ништо незнаеш за таа
Порано пробаше да ме учиш за турците а јас си живеам во турција за 20 години која иронија тоа што мислиш дека имаш можност да ја знаеш турција повеќе од мене
Не си ме разбрал.
Tи ако го отвори линкот, ако го прочита и разбра што пишува, би видел дека:

Tengrism (sometimes stylized as Tengriism), occasionally referred to as Tengrianism , is a modern term[1] for a Central Asian religion characterized by features of shamanism, animism, totemism, both polytheism and monotheism,[2][3][4][5] and ancestor worship.

It was the state religion of the six ancient Turkic states: Göktürks Khaganate, Avar Khaganate, Western Turkic Khaganate, Great Bulgaria, Bulgarian Empire and Eastern Tourkia.

Tаa била паганска религија на туркиските народи од жолта раса од Централна Азија пред да преминат подоцна во Ислам или Православно Христијанство, чии остатоци може да се видат во нивниот фиолклор. Исклучиво кај нив, а не кај Турците од денешна Турција или кај потурчените Белци од словенско, грчко, албанско или романско потекло или пак од Кавказ, или кај Курдите, Ромите и Арапите во Мала Азија или Балкан.



А Иначе да, сите ајети се важат и денеска
Но јас не реков дека таков ајет не постои ;)
Но ти кажав другите ајети како што гледаш
Кажува дека јас треба да го однесам на хридтијанин добро и правилно штом он не се ВОЈУВА со мене
Има некоја иронија нели?
Дали ВОЈУВАЊЕТО за тебе значи муслиманот да ги истера немуслиманите од родните огништа, како што пишува во ает 4:89 (...Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele...)?




Но твојот не е мерак
Кажуваш лошата страна на куран а ништо добро а најубавите од други вери
А вушност има многу многу поубави и мирни ајети зошто ниеден од нив неси покажувал
Не го кажувам најубавото од другите вери, ниту некои споредни стихови, туку:

- Oд Христијанството земав стихови од Беседа на Гората - зборовите на Исус Христос.
- Од Будизмот земав една од патеките (Исправилно делување) на Благородниот осмосмерен пат, кој претставува темелен концепт на Будизмот.
- Ahimsa (Ненасилство) се смета за базичен концепт во Хиндуизмот.
- Од Таоизмот цитирав стихови земени од Десетте Правила односно Начела на Таоизмот.


А само добрите од библија ај молим те
Оди малце си прочитај озбилната библија и old testament кој што беше вистинското христијснство а не денешниот кој што го создале во ватикан
Сега да не ги барам цитатите пошто и ти и јас си ги знаеме тие
Оld Testament повеќе не важи, бидејќи тоа беше стар завет кој го склучи Господ Бог со народот на Израел, и чиј народ тој завет го погази.

Со Христијаните Господ Бог склучи нов завет и ние се раководиме според New Testament и ништо од Оld Testament не важи за нас, христијаните.

Што создале во Ватикан? Дај извор за ваквото произволно и неточно тврдење.
 
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Не си ме разбрал.
Tи ако го отвори линкот, ако го прочита и разбра што пишува, би видел дека:

Tengrism (sometimes stylized as Tengriism), occasionally referred to as Tengrianism , is a modern term[1] for a Central Asian religion characterized by features of shamanism, animism, totemism, both polytheism and monotheism,[2][3][4][5] and ancestor worship.

It was the state religion of the six ancient Turkic states: Göktürks Khaganate, Avar Khaganate, Western Turkic Khaganate, Great Bulgaria, Bulgarian Empire and Eastern Tourkia.

Tаa била паганска религија на туркиските народи од жолта раса од Централна Азија пред да преминат подоцна во Ислам или Православно Христијанство, чии остатоци може да се видат во нивниот фиолклор. Исклучиво кај нив, а не кај Турците од денешна Турција или кај потурчените Белци од словенско, грчко, албанско или романско потекло или пак од Кавказ, или кај Курдите, Ромите и Арапите во Мала Азија или Балкан.





Дали ВОЈУВАЊЕТО за тебе значи муслиманот да ги истера немуслиманите од родните огништа, како што пишува во ает 4:89 (...Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele...)?






Не го кажувам најубавото од другите вери, ниту некои споредни стихови, туку:

- Oд Христијанството земав стихови од Беседа на Гората - зборовите на Исус Христос.
- Од Будизмот земав една од патеките (Исправилно делување) на Благородниот осмосмерен пат, кој претставува темелен концепт на Будизмот.
- Ahimsa (Ненасилство) се смета за базичен концепт во Хиндуизмот.
- Од Таоизмот цитирав стихови земени од Десетте Правила односно Начела на Таоизмот.




Оld Testament повеќе не важи, бидејќи тоа беше стар завет кој го склучи Господ Бог со народот на Израел, и чиј народ тој завет го погази.

Со Христијаните Господ Бог склучи нов завет и ние се раководиме според New Testament и ништо од Оld Testament не важи за нас, христијаните.

Што создале во Ватикан? Дај извор за ваквото произволно и неточно тврдење.
Сите ајети кои ми кажуваш тие ги злоупотребуваш моментално
И со еден клик на гугл можеш да ги најдеш значењата ама не сакаш пошто не ти е мерак туку незнам..
Јас ти кажав ајети
Додека не се војуваш или ме напаѓаш со оружје јас немам право да те допирам ако ти си еден обичен човек


А инаку да тоа го читав и знам дека денешниве турци немаат ништо до нив но јазикот е близок и турци се деклирарира како нив
А зас нас ич не зборев пошто ние сме %100 македонци кои се исламизирани во османско царство

Например си ми кажувал 4:89 а не читаш 4:90 тоа има продолжение

[4.90] Except those who reach a people between whom and you there is an alliance, or who come to you, their hearts shrinking from fighting you or fighting their own people; and if Allah had pleased, He would have given them power over you, so that they should have certainly fought you; therefore if they withdraw from you and do not fight you and offer you peace, then Allah has not given you a way against them.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.747
Поени од реакции
7.919
Какво е тоа Христијаснтво создадено во Ватикан? Кој те излажа?

The Old Latin Bible

As Christianity spread throughout the Roman Empire in the first centuries after Christ, it became necessary to produce Latin versions of the Bible for those not able to understand the Greek of the New Testament or Septuagint.

The first translations were made by individual Christians for use within their own community. These are known as the Old Latin or Vetus Latina.

http://www.vetuslatina.org/
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.747
Поени од реакции
7.919
слабоста е во тоа што Муслиманите го оставиле токму горенаведеното “учи“ и ја напуштиле темелната порака на Исламот, со што заостанале зад останатиот свет после долговековното предводење. Со што им дозволиле на останатиот свет да врз нив се однесува како истражувач врз експериментални глуфци во лабораторија!
Самите најмногу сте си виновни за тоа. Ако имате наредба Учи, зошто не ја следите, туку дозволувате светските владари од сенка да ви го насочуваат размислувањето по од нив однапред зададена матрица, во нивен интерес, а на ваша штета, како што може да се види од цитатов подолу:

Ти мислиш дека со овие зборови ќе докажеш нешто, но далеку си, Куранот е последната објава до човештвото, за која се говори во стариот завет, како и во новиот завет во Бернаби!
„Евангелието“ по Барнаба е фалсификат. Не само што има географски, историски и други неточности, што секој кој сака може да ги побара на Интернет, но во неговата 40. глава има една многу карактеристична реченица:

Satan presented himself before the woman like a beauteous angel, and said to her: Wherefore eat ye not of those apples and of corn?"

Сатаната се прикажа пред жената како прекрасен ангел, и ѝ рече: Зошто не јадете од овие јаболка и житарки?

http://barnabas.net/index.php/chapters/433-chapter-40-adam-and-eve-fell-in-temptation

Зошто баш јаболка и житарки се споменуваат во реченицата, когa и во хебрејската Тора и во грчката Септуагинта не се споменува никаков плод, туку се споменува само Дрвото за познавање на доброто и злото, дали се запрашал барем некој муслиман?





https://sites.google.com/site/interlinearpentateuch/genesis-bereshit/chapter-2-16-25



http://www.ellopos.net/elpenor/physis/septuagint-genesis/2.asp?pg=2

Св. Јероним Стридонски на крајот на 4. век го преведува Светото Писмо на латински јазик, познато како Vulgata.

http://vulgate.org/

На латински, стихот Битие 2:17 гласи:




http://vulgate.org/ot/genesis_2.htm

На латински malus значи зло, но значи и јаболко.

malus - Wiktionary

Oттаму доаѓа јаболкото во Барнабиевото „евангелие“.

Откај доаѓаат житарките? Фалсификаторот за да го засили своето тврдење, покрај неточното јаболко што го зел од Вулгата, на својот исказ го додава и мислењето нa eврејскиот рабин Јехуда роден 135 г. од н.е., кој вели дека Дрвото за познавање на доброто и злото всушност претставува стебленце на пченица, како што е наведено во Sanhedrin 70a:

R. Meir said: That [forbidden] tree from which Adam ate was a vine,
for nothing else but wine brings woe to man. R. Judah said: It was the wheat plant, for an infant cannot say 'father' and 'mother' until it has tasted of wheat. R. Nehemiah said: It was the fig tree, for whereby they transgressed, they were taught to make amends, as it is written, And they sewed fig leaves together.

http://www.come-and-hear.com/sanhedrin/sanhedrin_70.html
http://www.jewlight.org/torahmax/rabbi_moshe_heigh/You_Booze_You_Lose.pdf

Но, фалсификаторот со намера да го засили своето тврдење, го превидува фактот дека Дрвото за познавање на доброто и злото дава ЕДЕН плод, па така кога веќе спомнал јаболко, не може да спомнува житарки и било што.

А ако спомнува житарки, во овој случај пченица, според размислувањето на еврејскиот рабин, тогаш сè друго отпаѓа, вклучувајќи го и неговото јаболко и рабинските винова лоза и смоква.

И после велите дека останатиот свет кон муслиманите се однесувал како истражувач врз експериментални глувци во лабораторија.

Гледате ли каков фалсификат толку успешно ви подвалија, што вие наивно го прифативте како неоспорна вистина?

А за промена да почнете сами да истражувате и критички да размислувате?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.747
Поени од реакции
7.919
Мухаммед во Библијата

Во хебрејската верзија на Тората сеуште се користи името “Мухаммед“ без било каква двосмисленост. Во песна над песните, поглавје 5, стих 16, пишува : „ Неговиот говор е најпријатен. Тој е голем / славен Мухаммед, мој миленик и мој пријател. “ Хебрејскиот збор јасно укажува на името Мухаммед, но евреите и христијаните тоа одбиваат да го признаат и инсистираат на тоа дека не се работи за сопствено име, туку епитет кој го опишува Пратеникот, тврдејќи дека тоа име значи “најсакан“. Неговата уста е најслатка(најпријатна) да, тој е најсакан. Тој е мој миленик и мој пријател.“ На кого тогаш би можеле да одговара описот на оној кој ги има доблестите и особините како Мухаммед, Аллаховиот најдраг и најсакан Пратеник?
Имате ли претстава кои се Вљубениот и Возљубената од Песна над Песните? И на кого се однесува поглавјето 5, стих 6?




Возљубената е Израел, а Возљубениот Е Господ Бог, кои после оваплотувањето на Христос се претставени како Младоженецот (Господ Бог Исус Христос) и Неговата Невеста (Новозаветната Црква)!

16. устата негова – сладост, и целиот тој е пожелен. Ете, кој е мојот возљубен, и ете, кој е пријателот мој, ќерки ерусалимски.

Имате ли претстава кому се упатени овие епитети, како и претходните?

10. Возљубената: Мојот возљубен е бел и румен, избран меѓу десет илјади други;
11. главата негова – чисто злато; кадрите негови – брановидни, црни како гавран;
12. очите негови – како гулаби крај водни потоци, што се капат во млеко, што стојат задоволни;
13. образите негови – ароматен цветник, леи со миризливи билки; усните негови – кринови од кои капе чиста смирна;
14. рацете негови – златни валци, опсипани со топази; стомакот негов – како сад од слонова коска, обложен со сафири;
15. нозете негови – мермерни столбови, поставени врз златни подлоги; изглед има како Ливан, величествен е како кедар;
16. устата негова – сладост, и целиот тој е пожелен. Ете, кој е мојот возљубен, и ете, кој е пријателот мој, ќерки ерусалимски.








http://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16449#showrashi=true

Каде го пронаоѓате Мухамед во епитетите кои Израел Му ги упатува на Господ Бог???

И уште велите: Неговата уста е најслатка(најпријатна) да, тој е најсакан. Тој е мој миленик и мој пријател.“ На кого тогаш би можеле да одговара описот на оној кој ги има доблестите и особините како Мухаммед, Аллаховиот најдраг и најсакан Пратеник?

Aко добро разбрав, вие се обидувате епитетите кои се однесуват на Господ Бог да му ги препишете на Мухамед!?

Во Новиот завет Пратениковото, с.а.в.с., име се спомнува на неколку места. Во Евангелието по Јован 16:7, ги наоѓаме Исусовите зборови упатени на неговите ученици: „ Сепак, Јас ви ја кажувам вистината: подобро е за вас, Јас да си отидам; зашто ако не си отидам, Утешителот (periclytos на грчки) нема да дојде при вас; ако пак заминам, ќе ви Го испратам “.

Зборот “утешител“ е превод на грчкиот збор “ paracletos“ кој е употребен како замена на оргиналниот “periclytos“ , а кој одговара на арапскиот збор “ Мухаммед“ или “Ахмед“.

Двата грчки изрази имаат мала разлика во изговарањето и во пишувањето; и со самото тоа препишувачите лесно можеле да менуваат еден во друг збор во одредени верзии. Евреите и христијаните се склони на употреба на искривени верзии.
Сигурно одговара, особено со долунаведените карактеристики:

http://forum.kajgana.com/threads/Прашање-за-Христијанството-iii.66310/page-593#post-7215201


Калки Аватар-Мухаммед а.с. во светите индиски книги

Пундит Ведапракаш Упадхјај, индиски професор, во неговата книга „Калки Аватар“ тврди дека описот на Аватар кој е земен од индиските свети книги Веди и Упанишади како и од другите списи одговараат на описот на Аллаховиот Пратеник Мухаммед а.с.Авторот е Индиец,Брамин, од Бенгалско потекло.Тој е научен истражувач во Универзитетот Аллахабад.После неколку години истражување , проф.Пундит ја објавил оваа книга , и не помалку од 8 учењаци Брамини го потврдија и посведочија неговото истражување и неговите образложенија како автентични. Према нивно верување индијците очекуваат „водач“ по име Калки Аватар.Меѓутоа неговиот опис изложен во индиските свети книги ,укажува единствено на Аллаховиот Пратеник Мухаммед а.с.
Авторот ги наведува следните јасни докази од Ведите и другите Хиндуистички свети книги :

1.Во Пуранас (индиска света книга) пишува дека Калки Аватар ќе биде последен Божји Пратеник на овој свет.Тој ќе биде лидер за целиот свет и за сите луѓе.

2.Према индиските свети книги , Калки Аватар ќе биде роден на острово во Арапскиот реон.

3.Во индиските книги имињата на таткото и мајката на Калки Аватар се :
ВИШНУБ-БХАГАТ и СУМААНИ. Ако го испитаме потеклото на овие зборови доаѓаме до интересен заклучок.
ВИШНУ значи Бог + БХАГАТ значи Роб= Божји Роб или Абдуллах на арапски, што е името на таткото на Аллаховиот Пратеник.
СУМАНИИ- значи смиреност, мир = Амина на арапски , што е и име на Пратениковата а.с. мајка.

4.Во индиските религиозни книги е спомната и главната храна на Калки Аватар, а тоа се урми и маслинки, и воедно дека тоа ќе биде најпоштената и најискрената особа во реонот.Без сомнеж Аллаховиот Пратеник а.с. бил познат по истите квалитети и во пред Пратеничкото време –како Ел Емин.
5.Споменато е во Ведите дека раѓа
њето на Калки Аватар ќе биде во чесен и познат клан.Тоа одговара со Курејшиите кои Аллах ги спомнал во Куранот.

6.Бог ќе го учи Калки Аватар преку своите известувачи во пештера.Аллах го учеше Пратеникот а.с. преку ангелот- Мелекот Џибрил во пештерата Хира.

7.Бог ќе го снабди Калки Аватар со многу брз коњ , да го јава и да го обиколи светот и седумте неба . Ова укажува на „бурак“ и ноќта наречена Мираџ, ноќ во која Пратеникот а.с. патуваше кроз 7-те неба.


8. Бог ќе го помогне Калки Аватар со неговата помош.Ова посебно е докажано во битката на Бедр( Аллах ги испрати мелеките(англелите) да им помогната на верниците.

9.Друг многу битен податок за Калки Аватар е дека тој ќе биде роден 12 ден во месецот.Пратеникот а.с. е роден 12 ребиул евела по хиџретскиот календар.

10.Калки Аватар би требало да биде одличен јавач на коњи и мечувалец.
Авторот овде им подвлекува на индијците дека времето на коњи и сабји поминаа и дека денешното време е на огнено оружје и ракети.И според тоа би било смешно да се очекува да Калки Аватар биде одличен јавач и мечувалец.А Аллах најдобро знае!
Аха, сигурно описот на Калки Аватар укажува единствено на Аллаховиот Пратеник Мухамед, особено ако се земе во предвид Калки Пурана и авионите/леталата кои сјаат со блесок на скапоцени камења и злато.:)




http://om-aditya.ru/userfiles/ufiles/purany/sri_kalki_purana.pdf

http://www.yadavhistory.com/hinduism_vs_islam/zakir_naik_refuted
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Позната воена тактика на Муслиманите е да ги користат жените и децата како штит против непријателот.
Тоа го прават Палестинците, тоа го правеа Албанците, а денес го прави ИСИС во Мосул, а пред тоа во Алепо.
Па си велам, (пошто ИСИС се еталон за Муслимани, а ете и другиве Муслимани истово го правеа), дали можеби у Куранот негде Мухамед има нешто вакво препорачано?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom