Правна помош и совети

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Поднеси барање до МВР да ти издадат потврда дека имаш постојана адреса на местоживеење на таа и таа улица во тој и тој град, но прво можеби е подобро да идеш лично да си прашаш дали треба да се плати некаква давачка, бидејќи кај нас за сѐ и сешто се бара пари.
А, копија од, или скенирана лична карта нема ли да ти заврши работа?
Ne ne mi zavrsi rabota toa ...
Otidov tamu me pustija kaj sto se izdavaat licni karti mi vika takov dokument ne mozime da izdavame moralo da naglasat za kade treba za koj fond ili institucija...

Sent from my thor using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.159
Поени од реакции
1.984
Дали има некој искуство со сообраќајна незгода, со коли, меѓутоа ако нема записник на лице место. Кои се шансите за разврска подоцна ? Има ли опција и основа пред се едната страна да тужи ?
Дали фотографии и траги може да се докази ?
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Дали со новиов закон, за склучување договор за закуп задолжително е адвокат пред нотар ?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Дали со новиов закон, за склучување договор за закуп задолжително е адвокат пред нотар ?
Мислам дека беше за предмети со поголема вредност, 15 илјади евра ми се чини, не сум баш сигурен.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Мислам дека беше за предмети со поголема вредност, 15 илјади евра ми се чини, не сум баш сигурен.
Согласно новите измени на Законот за нотаријат за секое правно дело (купородажба, дар, распределување на имот за време на живот, доживотна издршка, закуп и сите останати договори) а вредноста на предметот на договорот надминува 10 000 евра, задолжително договорот треба да биде состсвен од адвокат и истиот да биде заверен од страна на адвокатот со негов потпис и печат, затоа што со закон им е забрането на нотарите да солемнизираат договор кој не е составен и заверен од адвокат.
Исто предлозите за издавање на нотарски платен налог (по старо решение со кое се дозволува извршување врз основа на веродостојна исправа) како и приговорите против нотарските платни налози треба да бидат состсвени од адвокат инаку ќе бидат отфрлени од судот како недозволени.
Во оваа смисла и поведување на оставинска постапка (ако истата не биде поведена по службена должност) како и застапувањето пред нотарот при расправањето на оставината, секој учесник треба да биде застапуван од адвокат, ова се суштинските измени на Законот за нотаријат кој започна да се применува од 01.01.2017 година.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Дали со новиов закон, за склучување договор за закуп задолжително е адвокат пред нотар ?
Ете детален одговор
Согласно новите измени на Законот за нотаријат за секое правно дело (купородажба, дар, распределување на имот за време на живот, доживотна издршка, закуп и сите останати договори) а вредноста на предметот на договорот надминува 10 000 евра, задолжително договорот треба да биде состсвен од адвокат и истиот да биде заверен од страна на адвокатот со негов потпис и печат, затоа што со закон им е забрането на нотарите да солемнизираат договор кој не е составен и заверен од адвокат.
Исто предлозите за издавање на нотарски платен налог (по старо решение со кое се дозволува извршување врз основа на веродостојна исправа) како и приговорите против нотарските платни налози треба да бидат состсвени од адвокат инаку ќе бидат отфрлени од судот како недозволени.
Во оваа смисла и поведување на оставинска постапка (ако истата не биде поведена по службена должност) како и застапувањето пред нотарот при расправањето на оставината, секој учесник треба да биде застапуван од адвокат, ова се суштинските измени на Законот за нотаријат кој започна да се применува од 01.01.2017 година.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Ете детален одговор
Ти благодарам друже :zver:
Сакам уште ова да прашам колку чини солимнезиран договор (5000евра) кај нотар?
Знам дека кај секој нотар е различна цена , но од прилика да си спремам кеш ....
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Ти благодарам друже :zver:
Сакам уште ова да прашам колку чини солимнезиран договор (5000евра) кај нотар?
Знам дека кај секој нотар е различна цена , но од прилика да си спремам кеш ....
Јас за плац од 2666 евра платив 3 илјади и нешто и данок во општина 3 и нешто, но тие работи зависат од тарифата на нотарот и колку е данокот во таа општина, поточно цената на земјиштата во регионот.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Јас за плац од 2666 евра платив 3 илјади и нешто и данок во општина 3 и нешто, но тие работи зависат од тарифата на нотарот и колку е данокот во таа општина, поточно цената на земјиштата во регионот.
Многу бе :eek: Ми дојде како шок ова ....
Во прашање е потпишување на солимнезиран договор за кредит од вредност 5000 еврееки ....
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Ова беше купопродажба

додека за кредит незнам, јави се кај некој нотар ќе ти каже детално
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Многу бе :eek: Ми дојде како шок ова ....
Во прашање е потпишување на солимнизиран договор за кредит од вредност 5000 еврееки ....
Со оглед дека 5000 евра се 300+К нотарот има право на награда од 2000 денари + за секои 10 К од надминатата сума над 300 илјади плус по 100 денари.
Значи ако 5000 евра се некаде околу 307 илјади денари на нотарот му следува награда од 2100 денари.
Ова доколку нотарот ти го подготви актот,договорот за кредит,ако го подготви банката договорот,или кај адвокат тогаш ќе си платиш само трошок за солемнизација.
Иначе кога сме кај солемнизацијата, таа изнесува 50 % од нотарската награда,во случајот половина од 2100 денари,1050 денари,значи сума сумарум кај нотарот есапот ќе те чини 3150 денари.
Повеќе за нотарска тарифа.
http://justicia.mk/novost.asp?cnd=72
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Се возам во воз накај дома околу 23:00. Во тој воз накај табановци често се возат и два-троица вооружани полицајци. Само што тргна возот еден од полицајците мене и на уште еден дечко ми побара лична карта и ги сликаше со мобилен телефон од двете страни. Ни ги врати и ни рече: „ова е дека сте легитимирани во воз“ и си влезе во купето. Дали смеат да сликаат лична карта?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.850
Се возам во воз накај дома околу 23:00. Во тој воз накај табановци често се возат и два-троица вооружани полицајци. Само што тргна возот еден од полицајците мене и на уште еден дечко ми побара лична карта и ги сликаше со мобилен телефон од двете страни. Ни ги врати и ни рече: „ова е дека сте легитимирани во воз“ и си влезе во купето. Дали смеат да сликаат лична карта?
Не
http://www.pravdiko.mk/vo-koi-sluchai-politsijata-mozhe-da-vrshi-legitimirane-na-gragani/
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
имам тужба до управен уште од август 2015 год. до сега немам никаков абер. има ли можност некаде да прашам до каде е постапката?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
имам тужба до управен уште од август 2015 год. до сега немам никаков абер. има ли можност некаде да прашам до каде е постапката?
Јави се во судот и кажи и го бројот на предметот, обично кажуваат до каде е, можно е да донеле пресуда, а да не ти ја пратиле:D (од лично искуство кажувам)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom