Правна помош и совети

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Па ја не знаев дека дека може да се напише приговор за отпис на долгот. Првин го потпишав и го испратив а потоа се обратив на адвокат и ми кажа дека не требало да го потпишам. Па старо дело уште од 2010 год. е, и ја не сум правник ама мислам дека секој судија ќе го добие долгот оти е од 2010 год.
Од понеделникот е ова, али да ти дадам и мое мислење, ќе биде слично на линија на Лет 3.
Законот вика дека ако во рок од 12 месеци не се откажеш од правото да се повикаш на застареност или ако доверителот не ти прати опомена, писмо или што и да е со цел да те извести дека имаш долг, можеш да се повикаш на застареност (судот по службена должност не води сметка за тоа, ти поднесуваш приговор за застареност). Но, со тоа што ти си потпишал договор во 2012 да го исплатиш долгот на рати, мислам дека ти си се откажал од правото да бараш застареност (нека ме поправи некој, ама мислам вака некако е).

Сепак, грешка сум за ова со опомените и писмата, застарувањето се прекинува само со тужба пред суд од страна на доверител. Еве повеќе за ова: http://www.pravdiko.mk/koi-smetki-zastaruvaat-za-1-godina/
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
me interesira
me legitimirase policija i poradi nenosenje licna karta mi kazaa za kazna
no ne mi dadoa ni zapisnik ni kaznata samo zapisaa podatoci sto im gi kazav i me proverija po stanica
i mi rekoa deka toa odelo sudski i ke mi stignelo po posta dali e taka ili samo im bese za muabet?
i dali vo mvr moze da se proveri toa dali ima prijava
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Нешто во врска со плаќање кеш и казни. Дали плаќање кеш , повисока сума на пари, а без притоа да се добие фискална сметка е казниво дело за тој што ги дал парите? Ви благодарам !
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Можи прашањево ќе звучи банално но, дали постои некаков закон или правило кој што не му дозволува на малолетници да резервираат маса во ресторан и сл?? Бидејќи во последно време секогаш кога се закажува те прашуваат дали си полнолетен или не, ако не си нема резервација. Кога прашавме зошто е тоа така ни рекоа поради некои проблеми со алкохолот што навистина не е оправдување... Ако се малолетни нема алкохол, а не резервација... И дали би било добро да се распрашам повеќе во државниот пазарен инспекторат?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Можи прашањево ќе звучи банално но, дали постои некаков закон или правило кој што не му дозволува на малолетници да резервираат маса во ресторан и сл?? Бидејќи во последно време секогаш кога се закажува те прашуваат дали си полнолетен или не, ако не си нема резервација. Кога прашавме зошто е тоа така ни рекоа поради некои проблеми со алкохолот што навистина не е оправдување... Ако се малолетни нема алкохол, а не резервација... И дали би било добро да се распрашам повеќе во државниот пазарен инспекторат?
Не прават резервации од причина што сте малолетни, не смеат да ви точат алкохол, а кај што нема алкохол таму нема ни голема сметка на крај па си ги чуваат резервациите за постари шизици што ке се утепаат од пиење.
Инаку ресторани, кафичи и слично се приватен бизнис, имаат право да одлучуваат за такви работи, сепак е дискриминација на некој начин тоа што ради што сте малолетни не ви даваат, али не би можел ништо да преземеш во врска со тоа освен да си почекаш до полнолетство :)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Молам за правна косултација. По геодетски премер на градежната парцела (во моментот се гради кука) треба да се помести оградата на место каде стои бандера од телеком. Значи бандерата се наога на приватен имот и поради неа не може да се изгради оградата. Сега што? , сечење на бандера или културно обракање до телеком
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Молам за правна косултација. По геодетски премер на градежната парцела (во моментот се гради кука) треба да се помести оградата на место каде стои бандера од телеком. Значи бандерата се наога на приватен имот и поради неа не може да се изгради оградата. Сега што? , сечење на бандера или културно обракање до телеком
Kulturno obrakjanje do telekom, megjutoa od licno iskustvo ti kazuvam deka nisto toa nema da promeni. Potoa ide so zakon kje si baras nadomestok pa oni kje te molat.
 
Член од
25 март 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
KAKVO SKOLO ZAVRSILE LUGETO STO GI DONESUVAAT ZAKONITE ALOOOO, DALI SE PISMENI TIE STO DONESUVAAT ZAKONI SI IGRAAT SO NAS LUGETO? JAS KAKO COVEK OD DIJASPORATA SUM CELOSNO UVREDEN SO ZAKONOT ZA LICNI KARTI ...
ZA ZAKONITE SLOBODNO MOZAM DA KAZAM DEKA NE SE BAS KAKO STO TREBA , PRIMER ZA TOA E ZAKONOT ZA LICNA KARTA KOJA SE VADI ZA PRV PAT JAS KAKO AVSTRALISKI DRZAVJANIN SO MAKEDONSKO POTEKLO TREBA SPORED ZAKONOT DA IZVADAM LICNA KARTA TAKA STO TREBA DA SE PISAM POD KIRIJA KAJ DEDO MI NA ADRESA VO KUKA STO JA NAPRAVI TATKO MI SO DOGOVOR ZA ZAKUP POGLUP ZAKON OD OVOJ VAS ZAKON NEMAM VIDENO VO NIEDNA DRZAVA TREBA DA SE ZASRAMI TOJ STO GO IZMISLI OVOJ ZAKON VO SVOJA KUKA DA SE PISUVAM POD KIRIJA ....S R A M N O[DOUBLEPOST=1427315557][/DOUBLEPOST]
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
DALI MOZE DA MI POMOGNETE MI TREBA VASE MISLENJE VAKA : JAS SUM AVSTRALISKI DRZAVJANIN ISTO TAKA I MAKEDONSKI . ZA PRVPAT SEGA VADAM MAKEDONSKI DOKUMENTI. ZA LICNA KARTA MI BARAAT DA NAPRAVAM DOGOVOR ZA ZAKUP SO DEDO MI VO KUKA KOJA STO E NA TATKO MI BIDEJKI TATKO MI E SEUSTE VO AVSTRALIJA A NEGOVATA LICNA KARTA E NEVAZECKA SEUSTE A TOJ NE E TUKA ZA DA JA ZAMENI . PA TAKA SPORED VASIOT ZAKON JAS BI TREBALO DA SE PISAM NA ADRESA VO KUKATA NA TATKO MI POD KIRIJA ... MI TREBA VASE MISLENJE VO VRSKA SO OVOJ MOJ PROBLEM ....
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Баш така е, како што кажува Австралиецов.
Потполно истово искуство го имав и јас.
 
Т

Триптико

Гостин
@majaaud може безобразно прашање? Кој к*р ти се потребни македонски документи? Седи си таму и стави Х на картата каде што е ова место. Подобро ќе ти биде.
 
Член од
31 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo moze li malce pomos.Me zapre policija pred nekoj den za preteknuvanje na polna linija i mi akna kazna 150 evra vo rok od 7 dena, dokolku ne platam se nakacuva na 300evra.Mi pisa kazna no ne potpisav zapisnik.Ne zastana niedno vozilo kako svedok.Sakam da dojde do sud rabotava pa ako imal nekoj slicna slucka ili ima nekoi informacii so da praam na sud neka mi pise:)) Fala na site odnapred :)))
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Ме интересира договор за рекламирање на интернет со месечен надомест, прво ми личеше на договор за дело, ама не е затоа што делото у принцип е со еднократен надомест, па дали некој има искуств со вакви маркетинг договори и во кој тип на договори спаѓаат тие?

Друго, починат човек на крај на месецот, би требало да му следува пензија за тој месец, на кој начин може наследниците да ја поддигнат пензијата?[DOUBLEPOST=1427878073][/DOUBLEPOST]
Zdravo moze li malce pomos.Me zapre policija pred nekoj den za preteknuvanje na polna linija i mi akna kazna 150 evra vo rok od 7 dena, dokolku ne platam se nakacuva na 300evra.Mi pisa kazna no ne potpisav zapisnik.Ne zastana niedno vozilo kako svedok.Sakam da dojde do sud rabotava pa ako imal nekoj slicna slucka ili ima nekoi informacii so da praam na sud neka mi pise:)) Fala na site odnapred :)))
Ништо братче не ти помага,зборот на полицаецот е главен. Рачунај дека првостеениот суд ќе те осуди со сигурност, евентуално моеш нешто со жалба да пробаш, ама добронамерен совет, џабе ќе си ги фрлиш парите, најдобро да си ја платиш казната сега додека ти е 150Е, затоа што после ќе ти се накачат трошоците, ќе треба и судски такси и паушали да плаќаш плус што казната до 300Е ќе ти стигне.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
6
Здраво.
Ми треба правна совет.Сметката ми беше блокирана од извршител во Летото 2014,за тоа не добив никакво известување,само ми ја блокираа и толку.Бев невработен во тој период и кога увидов дека сметката ми е блокирана отидов во банката да се распрашам а од таму ме упатија кај извршителот,кога отидов кај него беше исто како да сум отишол кај рекетари,и велам не работам немам да ги платам(се работеше за приватен судски спор за нива),реков можам да плакам некаде по 1000 ден месечно,ми даде уплатница но јас не уплатив почекав,по некое време сметката ми беше одблокирана и до денес сеуште е така,во мегувреме се вработив,примам плата веке 4-5 месеци и сега имам некоја мала заштеда ама ми е страв да ја ставам во банка во банка.Она што ми е нејасно и за што ми треба совет е како ми ја блокирале сметката без да ме известат и како направиле деблокада без да платам,и што воопшто се случува сега со случајот,дали може во секое време да ми ја блокираат пак и да ми ги земат парите од сметката.Ве молам за помош,многу ми е конфузна и нејасна целава работа.Фала на посветеното време и внимание
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Дали може да се тужи некој што те слика и сликата ја става на интернет (ФБ) без твое согласување.
 
Член од
3 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Baram mislenja[DOUBLEPOST=1428093739][/DOUBLEPOST]Malku pomos, se dogovarav so edna firma za izgradba na objekt. Otkako usno se dogovorivme za cenata im dadov pari za pocetok na proektot so svedoci, na raka .po eden den mi javija deka cenata ke se zgolemi ,po sto ne ja prifativ ponudata i si go pobaraV parite nazad. Ne samo sto me odbi tuku i mi prati mail deka dolzam uste pari za pocetok na proektot i mi se zakanuva so tuzba.dogovor pismen nemame potpisano i seto ova e so usni dogovaranja. Resen sum da go prijavam gospodinot. Mislenje
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom