Потеклото на Власите

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
A za Biblijata i koj koga bil pokrsten i kako procitaj eve na primer vo knigata od Florin Curta "The Making of the Slavs" e tamu ima eden del za toa.
Наместо да постираш тука "случки од животот" на Власите, покажи од каде ја извади оваа фантазмагорија?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Последен пат ти давам шанса да си ги поткрепиш расказите што си ги редел овде со аргументи, во спротивно можеш слободно да прошеташ до подфорумите за хумор и слично.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Последен пат ти давам шанса да си ги поткрепиш расказите што си ги редел овде со аргументи, во спротивно можеш слободно да прошеташ до подфорумите за хумор и слично.
За разлика од старогрчката и староегипетската митологија, не постојат оригинални записи кои сведочат за карактерот на словенската митологија. Иако постојат разни мислења, сѐ уште не е докажано дека Словените имале писмо пред нивната христијанизација; затоа, сите верувања и преданија се пренесувале од колено на колено и биле заборавени во текот на вековите по доаѓањето на христијанството. Пред тоа, ретки записи за словенската религија биле пишувани од христијанските мисионери кои и без друго не биле многу заинтересирани за паганските обичаи, и сигурно е дека нивните записи не се објективни. Пронајдени се археолошки наоди од типот на идоли и олтари, но тие само ги потврдуваат постоечките историски записи и не кажуваат ништо ново. Фрагменти од старите пагански верувања се одржани до ден денес кај народните верувања и обичаи, песни и сказни на сите словенски народи. Задачата на историчарите и фолклористите е да ги реконструираат старите митови и легенди од нивните современи остатоци - задача која е многу комплексна и тешка.
Во Русија постојат наоди дека се верувало во боговите Перун и Велес. Исто така Нестор Хроничарот го опишува пантеонот воспоставен од страна на Владимир I во Киев во 980 год. Овој пантеон се состоел од Перун, Хорс, Дождобог, Стрибог, Симаргл и Мокош. Хипатскиот кодекс од Првата хроника исто така го споменува богот Сварог, кој е споредлив со грчкиот бог Хефастион. Исто така интересен е источнословенскиот еп „Сказна за Игоровиот поход“ кој ги споменува Велес, Дождобог и Хорс.

Еве ти "расказ" од македонска википедија.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Ова е твојот "одговор" на прашањето да дадеш аргументи за тврдењево:

Prvi koi ja primile hristijanskata vera se Arm'nite.
Ти бе дали си нормален?!?

:pos::pos::pos:

И после ваквиот ќе ти мрчи за "култура" и за "сфаќање" на ова или она овде. :tapp:
 
R

Rigel Kent

Гостин
Кој е наследник на илирско-трачкото племе на овие простори, кој има континуитет на овие простори , кого нашол Апостол Павле на овие простори, кој регион го посетил?

Ти звучи смешно, е па одговори си на овие прашања и наместо да се смееш ќе размислиш .
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Од авион се гледа дека поим немаш од ништо.
Што беше ова предходно што го постираше, или привремено ти дувна промаја меѓу уши?

Не си ти тој што поставува прашања овде. Сам си треснал глупост, што значи на тебе паѓа одговорноста да си ја поткрепиш со аргументи. Во спротивно - ти кажав.

Не постои никакво "илирско-трачко племе", има илирски (и тоа и од нив има т.н. Illyrii proprie dicti и други "Илири") и тракијски племиња за кои исто така за некои има познавање, за други не. И никој до ден денешен не може со сигурност да каже до каде се простирале едните и другите, а да не зборам за сите други, итн.

Кој е тој што има континуитет на овие простори, ти ли? :)

Апостол Павле јасно запишал кого нашол, кој му дошол на сон и кои региони ги посетил и кого покрстил, веќе ти е одговорено на темава.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Своето прво патување надвор од Азија, апостол Павле го направил во Македонија. Тоа започнало во 51 година, а завршило во 54 година, при што во текот на тие години апостолот Павле посетил и некои грчки градови, каде што, исто така, биле основани христијански црковни општини за што сведочат и „Делата Апостолски“.

На тие негови патувања го придружувале и Лука, Тимотеј, Сила и Тихик, кои и самите, независно од светиот апостол Павле, работеле на христијанизацијата на народот на овие простори. Низ Македонија проповедал и Апостол Андреја, кој го поставил Апостол Урбан за прв епископ во Македонија. Апостол Силуан бил првиот епископ на Солун, а Епафродит во Адрија или Адријакија (погранично место со Тракија). Од учениците, Аристарх и Секунд биле по потекло од Солун, Епафродит бил од Филипи, а Гај од Добер (Дервија) кој најверојатно се наоѓал накаде меѓу Струмица и Валандово.

Во тоа време Македонија била во составот на Римската империја, така што често ги менувала своите граници и својот етнички состав. Едно од првите споменувања за патувањата на апостолите во Македонија се наоѓа во Дела на светите апостоли најверојатно напишано од страна на апостол Лука, каде се вели:
... на Павлe му се јави ноќно видение: некој Македонец застана пред него и му се молеше, велејќи: „Дојди во Македонија - помогни ни! И кога го виде видението, веднаш побаравме да отидеме понатаму во Македонија, заклучувајќи дека Бог нè повикал да им го проповедаме Евангелието. Потоа отпловивме од Троада и патувавме право кон Самотрак, а на идниот ден во Неапол,​
Во Филипи според Новиот Завет се случило и првото крштевање и тоа на Света Лидија Македонка. Така Лидија станала првата христијанка во Македонија и во Европа која го примила христијанството од апостол Павле. Евангелието кога стигнало во Европа не го пресретнале мажите, туку жените, бидејќи тие први се појавиле пред апостолите. Апостол Павле активно ги вклучил и жените во мисионерството и во евангелизацијата во ранохристијанската црква. Според верувањата, Света Лидија била гостопримлива па ги понудила апостолите да живеат во нејзиниот дом. По заминувањето на апостол Павле со придружниците, се претпоставува дека апостол Лука останал да живее во куќата на Лидија. Куќата станала првиот христијански храм во Европа, по примерот од куќата на Марија, мајката во Ерусалим. Се смета дека Лидија е основоположник и на црквата во Тијатир која е една од седумте цркви во Азија, за кои што зборува свети Јован во Откровението.​
Освен Лидија, во Библијата се спомнуваат и Еводија и Синтихија како и мажите Епафродит и Климент
Не се нервирај , Македоните се од илирско-трачко потекло. Целото население на овие простори зборувало vulgar latin и грчки јазик , односно преовладувал латинскиот јазик како официјален.​
Македонците се мешавина од ова домородно население и дојдените Словени . Кога дошол на овие простори Апостол Павле го нашол домородното население , жители на Македонија (се знаат кои се границите на тогашна Македонија).​
Жителите на тие простори биле Ромеи, државјани на Рим.​
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Своето прво патување надвор од Азија, апостол Павле го направил во Македонија...
:facepalm:

Википедија...
~ADVISOR~ напиша:
Не се нервирај. Македоните се од илирско-трачко потекло.
Зошто јас да се нервирам? Баш ми е забавно да дискутирам со вакви "големи ерудити" што своето знаење го црпат од Википедија...

А ти под "Македони" подрзбираш антички Македонци или Власи..?!?
Тоа "илирско-трачко потекло" е теорија од 18-19 век и е на ниво на Википедија "знаење"

~ADVISOR~ напиша:
Целото население на овие простори зборувало vulgar latin и грчки јазик, односно преовладувал латинскиот јазик како официјален.
Да воглавно вулгар латин и коине, ама и други, и што од тоа?

~ADVISOR~ напиша:
Македонците се мешавина од ова домородно население и дојдените Словени.
Пази што си рекол.
Ќе треба да го повториш пред таквите како Каснакоски.

~ADVISOR~ напиша:
Кога дошол на овие простори Апостол Павле го нашол домородното население , жители на Македонија (се знаат кои се границите на тогашна Македонија).
Жителите на тие простори биле Ромеи, државјани на Рим.
Е арно де, по цела Римска Империја имало државјани на Рим т.е. "Ромеи".
И самиот "Павле" бил таков "Римјанин", и што од тоа?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Од wikipedia цититам затоа што е напишано на македонски јазик , и не сакам да земам цитати од книги на други јазици со кои можам да навредам чувства на сограѓани. Тоа е разликата од мене до тебе.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Не господине, разликата од мене до тебе е што ти поим немаш за што зборуваш и цело време верглаш некаква пан-влашка теорија која не можеш да ја поткрепиш со ништо, а конкретните мои прашања и твоите "одговори" на темава се јасен показател за тоа.

Дополнително, неспособноста да дискутираш за темите овде си решил да ја сокриеш со жалопојки против мене, божем тоа ќе го промени фактот дека во најголем дел тресеш глупости коишто не можеш да ги поткрепиш со ништо.

Погоре ти побарав да аргументираш нешто што си го изнел тука, на што добив одговор сам да сум читал, а потоа и копи-пејст пост од Википедија што нема никаква врска со моето прашање.
Ете на што се сведува твојата "култура" и способност за "дискусија" овде.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Целото население на овие простори зборувало vulgar latin и грчки јазик , односно преовладувал латинскиот јазик како официјален.
Ова не е потврдено од науката, тоа се службени јазици (не се спорни) а кои се збореле во секојдневна неслужбена комуникација или дома никој нема поим, сите тврдења се базираат на претпоставки.

Или со други зборови кои јазици се збореле пред 2000 години на оваа територија во неслужбена комуникација е непознаница за лингвистиката.
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Еве ја како ги гледам: Власите како посебен народ не се забележуваат пред 10 век шо значи во среден век, среден век или поточно доцна антика кога се појавуваат Римјаните/Византијците. Власите самите себе си се нарекуваат "Арм'ни" а нивниот јазик "Лимба арм'њаска", кој прираѓа на латинската група јазици, близок до ромеискиот и денешен романски јазик. Ја отфрлам хипотезата дека се од Романија т.е дакии затоа што власите најпрво ги населувале пределите на западен балкан од Север-Хрватска до југ Грција, што теоријата тежнее дека се или остатоци од римски војски или остатоци од римските колонијалисти. Според традициите и народните мотиви се типично балкански, но тоа го сметам како наметнато...Власите или армните се со висока култура и традиција за народ што се доселил во средновековието/доцна антика.

Не може да се антички македонци а уште подалеку грци. Илирите се контраверзни затоа што знаеме дека Италија е населена прво од Илири и Грци. Власите се римјани...
***Мисирков во никој случај не е сигурен извор затоа што тој копира она што е веќе познато или кажано како теоријата за словените така и за се друго...
• Се наречени "Власи" затоа што во Романија нивнот присуство е најголемо т.е во областа Влахија.
• Не може да се романски "ендопи" затоа што веќе реков дека ги населуваат западните делови на Балканот.
• Драко-тракии; римјани-грци;...каква глупост...
 
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Арманаси ,тие сами се нарекуваат,а ние ги викаме Влас-Власи .Да да, баш оној кој владее.Народот ги кодифицирал и нема потреба од дополнително објаснување.Така е и денес,сите газди на компании власи,во институции власи.До сега немало македонци на позиција ни 1 ! Во литература и учебници ги пишува,споменици им се прават ,а и ги држат и сите клучни позиции до ден денес преку свои наследници (кој не верува нека истражува семејни стебла на политичари,олигарси,познати лица).
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Тие се Ерменци-Аромуни-Армани (имаат врска со Хазарите и Евреите) - затоа е тоа така. Имаат неверојатна способност за мимикрија во секое општество, па така успеваат да ја постигнат својата цел - власт.
 
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
самиот абор Влав=значи овчар end of strory:tv:
И Шќиптр значи исто ![DOUBLEPOST=1415456858][/DOUBLEPOST]
Vlasite se potomci na antickite Makedonci, no podocna se izmeshale so odredeni populacii kako na primer Kumani, Bugari, "Grci", itn.

Samiot termin "Vlav" e pogrden izraz i poteknuva od rimsko vreme koga pretpochitale jazicki da se dvojat i namesto "slovenski" da zboruvaat latinski i lokalni varijanti na ova shto denes e vlashki jazik. Slicno na tie nashi dalechni sobrakja Arumani, i nas Makedoncite podocna pogreshno ne narekuvale
"Rumelija"/"Rum milet" vo Otomanskoto carstvo t.e. smetale deka sme "potomci na Rimjani".

Kako podanici na Makedonskoto kralstvo, Vlasite imaat antichki simbol - sonce so osum zraci. Toj simboil e sochuvan na eden vlashki bukvar na primer i e eden vid "podmnozhestvo" na simbolot na Makedoncite - sonceto so 16 zraci.

Vlasite se podeleni na tri osnovni grupacii i ne site se isti. Vlasite imaat golema i pozitivna uloga vo makedonskata istorija, bez razlika sto desetina familii denes izigravaat oligarsi vo pljackata na Makedonija (a koja pljachka sepak ja predvodat Makedonci po rod).

P.S. Sekoj politicki komentar od dnevno-ozboruvachki tip kje bide izbrishan.
Како не ти е срам бе,кои македонци по род учествувале во грабежот на Македонија?
Кој е тој македонец шо имал позиција од 45та до сега ? И сонцето со осум крака не е антички симбол ами пред антички.Еве па види кое знаме го употребуваат ...http://www.youtube.com/watch?v=Xnk5oetIDEw

Власите имале голема улога .....ајдеее..нај голема,да владеат со робови македонски.[DOUBLEPOST=1415458636][/DOUBLEPOST]
Kolku se Vlasite dushmani na Makedoncite zboruva faktot deka poznati Vlasi se:
Brakata Miladinovci po majka im Sultana;
Pitu Guli;
Mihajlo Pupin;
Brakata Manaki
Majka Tereza po tatko i Nikola;
Slikarot Nikola Martinoski;
Resiserot Osmanli
Maja Odzaklievska
Kaliopi , po tatko
TOSHE PROESKI

I JAS i mnogu drugi ne mi e jasno zoshto vo glava na mnogu Makedonci im se vrti samo Shterjo Fershped i zaradi nego pocnuva kanonada od navredi za site Vlasi. Zalosno e shto pri navredi ne se razmisluva deka se navreduva nekoj blizok rodnina, bidejki 70% od vlashkite brakovi se obicno meshani so Makedonci ili so navredata moze da bide opfaten drugarot do tebe, koj zaradi pravoslavnioto ime ne ni znaesh deka e Vlav/Vlainka.

Vlasite ne se navreduvaat od nekoi navreduvaci, bidejki deka vo Makedonija ne postoi vlashki antagonizam pokaza tagata shto gi odzema site koga zagina Toshe Proeski. Toshe ne beshe pomalku sakan zatoa shto beshe Vlav i Toshe ne ja sakashe pomalku Makedonija zatoa shto ne beshe Makedonec po rod. Zatoa drugari ne barajte neprijateli tamu kade shto gi nema. Vlasite bile, se i ke bidat tuka i ke ja branat Makedonija koga ke pritreba, samo daj boze da ne treba. a za potekloto na Vlasite, procitajte go T.J. Vinnifrith ili Gustav Vajgand. Ke vi stane jasno. Bunг noapti a tuts Armгnjjlor shi oaspitsi a Armгnjlor! vo prevod- Leka nok na site Vlasi i prijatelite na Vlasite. p.s. Armгn znaci neroman site znaete deka dodavkata a znaci negacija a-ntipaticen, odnosno zborot armгn= ostanuvam....

Ти пошто си многу паметен,пиши некој македонец виден.Ја ли пејач,ја ли политичар или уметник истакнат,абе било шо ! Нема такви,видните места се резервирани за власите.Шо убав соживот си имаме ,едните набутани секаде на позиции со азното во џеб ,а македонците да плаќаат , гледаат како државата од Македонија станува Влахија...

п.с Се бореле демек и пак ќе се бореле ако треба....Па нормално ама не за Македонија ами за своето азно,зашто има шо да изгубат,а ние што губиме? Ништо, затоа што ништо и немаме.[DOUBLEPOST=1415459584][/DOUBLEPOST]Доказ на дело...кои се тие шо се 1 посто ,а капиталот е кај нив ?
http://www.makdenes.org/content/article/26680529.html[DOUBLEPOST=1415464674][/DOUBLEPOST]
Тие се Ерменци-Аромуни-Армани (имаат врска со Хазарите и Евреите) - затоа е тоа така. Имаат неверојатна способност за мимикрија во секое општество, па така успеваат да ја постигнат својата цел - власт.
Armani !
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom