Пензија од Македонија и Германија

Член од
26 август 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Добар ден форумџии,
јас сакам да дознам информации во врска со пензијата, имам работено Германија и Македонија
како ја проценуваат германскиот пензиски фонд македонската пензија/стаж?
Колку ќе добијам од моите 8 години стаж во Македонија? Дали има врска колку плата сум зимал?
Кој ја врши рачуницата? Дали македонскиот пензиски фонд или германскиот и колку се плаќа по годинаЧ?
Кој знае нека каже од лично искуство.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.073
Поени од реакции
11.441
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
Во пиом го вршат прерачунувањето и контактираат со други фондови. Колку се плаќа нема никој да ти каже зошто тетка во пиом тоа го прави.
 
Член од
26 август 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Во пиом го вршат прерачунувањето и контактираат со други фондови. Колку се плаќа нема никој да ти каже зошто тетка во пиом тоа го прави.
Од Германија ќе барам пензија. Само ме интересира колку ги рачунаат македонските години, и дали според висина на плата оди тоа, или 10 евра по година како што слушнав?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.147
Поени од реакции
8.972
Од Германија ќе барам пензија. Само ме интересира колку ги рачунаат македонските години, и дали според висина на плата оди тоа, или 10 евра по година како што слушнав?
najdobro najdi kontakt od penziskite fondovi i od dvete zemji i prasaj si direktno, najtocno kje ti kazat.
od rekla kazala muabeti, zbrki samo.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.751
Поени од реакции
5.836
Од Германија ќе барам пензија. Само ме интересира колку ги рачунаат македонските години, и дали според висина на плата оди тоа, или 10 евра по година како што слушнав?
A shto ne si pojdish vo Rentenversicherung i da si prashash??
Koj da ti znaj kolku ce ti dadat!?

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.365
Priznavaat godini vo Germanija ama dali toa paricno vliae na visinata na penzijata ne znam.

Vo Germanija sistemot e deka dobivas poeni za sekoja godina od zavisnost na platata. Primer: Imas 40.000€ godisno bruto sto e prosecna plata za taa godina vo Germanija. Znaci dobivas eden poen. Ako si nad ta plata, dobivas povekje poeni ako si pod, pomalce. Minimalen staz za penzija e 5 godini. Na kraj se gleda kolku poeni imas. Eden poen momentalno vredi 37,60€ penzija.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Македонија и Германија имаат договор за исплата на пензии. Поднеси што треба и во двете земји и чекај писмо, ќе ти ја пишат сумата што ќе ја земаш.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.355
Поени од реакции
4.728
Во Австрија, работното време во странство, исто така, често се смета како период на пензиско осигурување. Тие се земаат предвид кога се разјаснува дали веќе имате доволно осигурителни години за пензија во Австрија.
Работното време ќе се припише на вашата пензија:
- во земјите членки на ЕУ
- во земјите на ЕЕА (Норвешка, Исланд, Лихтенштајн) и во Швајцарија
- исто така во други земји кои имаат склучено соодветен договор со Австрија
Тука спаѓа и Македонија, која има билатерален договор со Австрија.
Линк
...
За сите родени по 1955 година, пензиската сметка се користи за пресметување на висината на пензијата:
- На сметката за пензија на сметката се додава 1,78% од основицата на годишниот придонес и се додава на вкупната сума кој годишно се множи со фактор на усогласување.
- Бонус од 4,2 проценти годишно се зема предвид ако старосната пензија се бара по стандардната возраст за пензионирање (жени: 60 години, мажи: 65 години).
Линк
...
П.С. Ова со пресметувањево ни самиот не го разбрав,
па секој заинтересиран сам нека си пресмета.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.404
Поени од реакции
7.351
Добар ден форумџии,
јас сакам да дознам информации во врска со пензијата, имам работено Германија и Македонија
како ја проценуваат германскиот пензиски фонд македонската пензија/стаж?
Колку ќе добијам од моите 8 години стаж во Македонија? Дали има врска колку плата сум зимал?
Кој ја врши рачуницата? Дали македонскиот пензиски фонд или германскиот и колку се плаќа по годинаЧ?
Кој знае нека каже од лично искуство.
За да стекнеш право на пензија во Македонија треба да имаш наполнето 64 години старост. Во однос на стажот не е релевантен, но вкупно треба да имаш над 15 години стаж вкупно независно каде.
Бидејќи имаш 8 години најверојатно ќе ти пресметаат минимална загарантирана пензија.
 
Член од
26 август 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Никој ли не сенајде да кажи, од пензионериве идни како оди пресметката. Еве доколку знаете некој пензионер да кажите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom