Огнот, чадот и пепелот од дрво, се штетни по здравјето- да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
Да цитираш, да се самоповикуваш во разговор кога никој не те повикува, и да поставуваш постојано детски прашања кои немаат врска со темава е или прилично бледо тролање или несфаќање на темата или нешто трето поекстремно. За стан треба да му го пишеш на Смртназони. Тој мрази централно парно, тој мрази паркинзи, тој сака да се грее со дрва и да живее како пред 2 миљони години. Најди му кај тебе таму куќа во дивина и уживајте си заедно.
Аман бе да не се навреди. Незнам оти ама имам впечаток дека скопјани мислат дека во државата има само еден град и другото е недопрена дивина. Никој не го интересира од каде иди струјата, како се прави ама први се во дрвење за екологија. Сега дали е до образованието или самобендисаноста незнам?
И стварно на што се грееш ти дома а рече? Тријате раце или на добри желби? Оти ако со грееш на струја било на клима, термо, кварцна или незнам на што а на било кој начин е инволвирана струјата во тоа редно е да прекиниш да го дрвиш колку еколошки се грееш пошто вистината е далеку од тоа и ти си само еден обичен лицемер кој не гледа подалеку од својот двор. И затоа ти предложив да си купиш во Новаци една куќа и таму слободно греј си се на клима или на што сакаш, а во исто време да гледаш буквално од каде ти иди таа струјата за твојата еколошка клима која не загадува. Вака како што реков си еден најобичен лицемер кој изиграва екологист или незнам што.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Аман бе да не се навреди. Незнам оти ама имам впечаток дека скопјани мислат дека во државата има само еден град и другото е недопрена дивина. Никој не го интересира од каде иди струјата, како се прави ама први се во дрвење за екологија. Сега дали е до образованието или самобендисаноста незнам?
И стварно на што се грееш ти дома а рече? Тријате раце или на добри желби? Оти ако со грееш на струја било на клима, термо, кварцна или незнам на што а на било кој начин е инволвирана струјата во тоа редно е да прекиниш да го дрвиш колку еколошки се грееш пошто вистината е далеку од тоа и ти си само еден обичен лицемер кој не гледа подалеку од својот двор. И затоа ти предложив да си купиш во Новаци една куќа и таму слободно греј си се на клима или на што сакаш, а во исто време да гледаш буквално од каде ти иди таа струјата за твојата еколошка клима која не загадува. Вака како што реков си еден најобичен лицемер кој изиграва екологист или незнам што.
Тресеш зелени, се концентрираш на форумџиите, а не на темата и муабетот. Ако постојано се буткаш во некоја дискусија неповикан, редно е да дискутираш малку посериозно. Велат си бил само со средно, велат тешко сфажаш, но тоа не е разлог вака да се бламираш неповикан. Кога збориш за стан, обрати му се на Смртназони.
Во врска со темата, дали знаеш што се создава при согорување на органски материи? На дрво или лисја на пример? Пластика? Што се ослободува при согорување на едно парче дрво, со целосно и нецелосно согорување? Дали имаш нешто конкретно да изнесеш за дрвото и неговата штетност или не?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
Тресеш зелени, се концентрираш на форумџиите, а не на темата и муабетот. Ако постојано се буткаш во некоја дискусија неповикан, редно е да дискутираш малку посериозно. Дали знаеш што се создава при согорување на органски материи? На дрво или лисја на пример? Пластика? Што се ослободува при согорување на едно парче дрво, со целосно и нецелосно согорување?
Не, ти знаеш?
Ај дај линк да видам?
И ако не е тајна на што се грееш дома. Пошто вака те читам освестен и еколошки поткован да имаме од кој пример да земиме како тоа треба да изгледа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Не, ти знаеш?
Ај дај линк да видам?
И ако не е тајна на што се грееш дома. Пошто вака те читам освестен и еколошки поткован да имаме од кој пример да земиме како тоа треба да изгледа.
Прашуваш детски да не кажам прашања за пред кооперација. Ако знаеш, одговори на прашањата. Ако не, не знам што се туркаш во секоја тема неповикан да пишуваш. Никој нит те цитирал нит те прашал нит те спомнал. Знаеш или не знаеш?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
види, тебе ич да не те боли таквото на што се греам. Ти реков, просто сељачки е да се концентрираш кон форумџии, а не кон темата. Ако знаеш, одговори на прашањата. Ако не, не знам што се туркаш во секоја тема неповикан да пишуваш. Никој нит те цитирал нит те прашал нит те спомнал.
Не се концентрирам јас на нормални форумџии туку на лицемерни форумџии како тебе на пример. Ке прашаш зошто лицемерни ( и да не прашаш преку таквото пак ке ти кажам ).
За некој како тебе што наводно еколошки се грее и не загадува а притоа за греење користи струја која на местото каде се произведува и тоа како загадува го сметам за крајно лицемерен човек. Така да освен ако не се грееш со тријање на рацете и гушкање тогаш или не си свесен или не те интересира колку млади луѓе, деца и фамилии имаш завиено во црно како последица на загадувањето и болестите што произлегуваат од него. Или си се водиш по онаа далеку од очи далеку од срце. Е па јбг карма. Додека ти си мислиш дека никој не труеш а некој далеку од тебе ради тоа страда некој исто те труе тебе и ич не му чуе за тоа. И не не со чад од дрва, ако чека некој ти да умриш како последица од чад на дрва свршивме работа. Има далеку побрзи и поефективни начини да добиеш рак.
Сакаш линкче нешто таква работа ?
П.с А кој тебе уствари те повикал на темава о ти голем лицемерен екологисту?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
добро. И пошо цело време ме цитираше, ајде да видиме дали имаш одговори на прашањата. Дали ги познаваш органските процеси, дали си учел нешто генетика и ако да, дали може да одговориш наместо @Смрт за зони и пајак воз. ? Дали знаеш што се ослободува при целосно, што при нецелосно согорување на дрвото, кои соединенија се создаваат кога ќе согорува во поголемо присуство на влага и како тие соединенија влијаат врз воздухот во градските населби? Барем едно нешто добро кога горат 150-180.000 оџаци низ еден град?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
добро. И пошо цело време ме цитираше, ајде да видиме дали имаш одговори на прашањата. Дали ги познаваш органските процеси, дали си учел нешто генетика и ако да, дали може да одговориш наместо @Смрт за зони и пајак воз. ? Дали знаеш што се ослободува при целосно, што при нецелосно согорување на дрвото, кои соединенија се создаваат кога ќе согорува во поголемо присуство на влага и како тие соединенија влијаат врз воздухот во градските населби? Барем едно нешто добро кога горат 150-180.000 оџаци низ еден град?
Читај бе Луртз малце, уште прее јасно и недвосмислено ти напишав дека не, појма немам а и посебно не ме ни интересира. Нити посебно ме интересираат многу работи ако ти е за утеха. Но стварно ме интересира на што ти се грееш дома. Не дека посебно ме заболи таквото на што ти се грееш туку веќе кога ти го напаѓаш мојот начин на греење и ја ставаш во топ листа на најголеми загадувачи и незнам што и како, редно е да ми овозможиш пристап на информации за да и јас можам да најдам линкови и научни истражувања колку е твојот начин еколошки исправен.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Читај бе Луртз малце, уште прее јасно и недвосмислено ти напишав дека не, појма немам а и посебно не ме ни интересира
што тогаш се јавуваш, цитираш и замараш со тролање, не знам. Збориме за дрво, чадот и дали се штетни или не. Не збориме за рек Битола, не за Јегуновце, не за Окта и Железара.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
што тогаш се јавуваш, цитираш и замараш со тролање, не знам. Збориме за дрво, чадот и дали се штетни или не. Не збориме за рек Битола, не за Јегуновце, не за Окта и Железара.
Не е тролање бе Луртз, оти тролање? Дали загадува чадот и пепелта од дрвото ? Загадува, кога сум го тврдел спротивното? И сега што откако го заклучивме очигледното дека покрај се што не загадува ,а листата е бескрајна , на таа листа можеме да ги додадеме и чадот и пепелта од дрвата. И што со тоа ? Да ја заклучиме темата пошто се исцрпи дискусијата? Имаш поента некоја, некој ум да дадеш, совет? Што ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Да ја заклучиме темата пошто се исцрпи дискусијата? Имаш поента некоја, некој ум да дадеш, совет? Што ?
тоа ќе си го прашаш пајташот смртназони и свеживоидиво. Не знам зошто мене ми се обраќаш повторно бесцелно. Ако за тебе е исцрпена, тоа е твоја работа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
тоа ќе си го прашаш пајташот смртназони и свеживоидиво. Не знам зошто мене ми се обраќаш повторно бесцелно. Ако за тебе е исцрпена, тоа е твоја работа.
Оти бесцелно. Гледаш дека те бодрам да продолжиш со убавите сликички и поучни линкови со тежина што би рекле.
Сам ги сликаше тие оџаците или ?
Секој нареден линк или слика ке го рачунам како соопствен успех затоа што сепак не сум ти се обраќал бесцелно туку сум те стимулирал да продолжиш да сликаш и подлабоко и поревносно да бараш поучни линкови за да не мора ние да ги бараме за да ја дознаеме вистината.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Значи @мкд владе и @Смрт за зони и пајак воз. толку ја претеравте и банализиравте темава што оди под клуч.
Пред да почнете да се буните:
1. Очигледно е дека @Смрт за зони и пајак воз. темата ја отвори тенденциозно, не да дискутира туку да пропагира.
2. Изложени ви се факти кои покажуваат и докажуваат дека загадувањето предизвикано од дрвата не е дискутабилно. Од бетон да ви беа главите ќе попуштеа.
3. Не покажавте на ниеден начин дека горењето дрва е безопасно (или во некоја ваша фантазија корисно) по здравјето.
Од овие причини мислам дека во моментов е бесмислено да се продолжи со дискусија. Можеби кога ќе имате некој конкретен, поддржан доказ темата ќе биде повторно отворена. Тогаш слободно пратете ми приватна порака и веднаш ќе ја отворам темата.
До тогаш
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom