ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
крадењето е најмал проблем...има полош, продавање на државата за ситни интереси...25 години и се уште се навоѓаат ситуации да не третираат како вештачка творба ... всушност поткрепата им доваѓа од тука, јас мислам дека овие терористи не се директно повикани ниту од власта, ниту од сдсм , ниту од друга партија... едноставно тие си имаат големоалбанска кауза, а некој кој ги анализирал по Фејсбук нашите хохштаплерски интернет портали стекнал заклучок дека со 40-50 луѓе ќе ја срушат државата... е сега ќе плачат дека македонската полиција била брутална... слично како и по акцијата на МВР за време на министерот Костов (сдсм) и акцијата Бродец 2007..А се сеќавам кога УЧК се жалеше на вујче сем кога Србија (мислам ѕа време на Милошевиќ беше воениот судир ) ликвидира цела нивна единица од 200 луѓе ... тогаш добија одговор е па не се рчкајте со Србија
Зошто дискутирам со тебе воопшто? :facepalm: Ти не знаеш каде е лево, каде е десно, трупец.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Прегледај го приврзокот 120892Izgleda deka ovie dve partii skapo ke platat vo kumanovskiot reon a poveke Dui.
Дај жити се објасни што толку го јадевте вие невините,8 џандари изгинаа за да не отидат цивили по грешка,за куќите кој рекоа дека ќе ви ги обноват се жалите ви ебам племето. Требаше да ве пројдат со напалм па да има логика сликата.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ај банирај се сеа или бриши си го мислењето почесен ССовецу
Што, не ти делува сериозно и оваа теорија на заговор?

Или што викаш за следново:
- УЧК е уствари тајна операција на Владата со цел создавање заговор против Албанците и Опозицијата.
- Грујо ќе употреби хемиско оружје на 17 мај
- Снимките од Куманово се лажни, исценирани во ДБК
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Кој не разбра?! :oeoeoe: -Ќе се воздржам од коментар на некои политичари и таканаречени новинари. Да се коментира за професионалноста на учесниците и старешините да се борат за политички поени на грбот на жртвите и ранетите е крајно кукавички чин. Македонија има сила, има сила да продолжи да чекори напред и да напредува, ова нема да ја одврати Македонија од патот кон стратешките цели на државата и граѓаните. Сите кои сакаат да им нанесат зло на државата им препорачувам дека ќе завршат како оваа терористичка група, изјави премиерот.
Уште што не кажа, дали некогаш ќе им го видиме суратот на ВИСТИНСКИТЕ убијци на оние 8-мина џандари вчера? Или ќе ги стрпаат у затвор и ко нишо да не било?
 
Член од
9 март 2012
Мислења
175
Поени од реакции
249
Дај жити се објасни што толку го јадевте вие невините,8 џандари изгинаа за да не отидат цивили по грешка,за куќите кој рекоа дека ќе ви ги обноват се жалите ви ебам племето. Требаше да ве пројдат со напалм па да има логика сликата.
Oj Gjubre, samo vasi li ginea, 32 godisniot od studenicani sto bese more gjubre edno, koj go interesira za kuqite koga mozea mnogu civili da bea ubieni, neli gledash deka narodot ne gi saka ovie slucuvanja deka sevo ova e politicki montirano.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
А каде се терористите моментално ? Дај да им ги видиме лицата,имињата итн ...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Што, не ти делува сериозно и оваа теорија на заговор?

Или што викаш за следново:
- УЧК е уствари тајна операција на Владата со цел создавање заговор против Албанците и Опозицијата.
- Грујо ќе употреби хемиско оружје на 17 мај
- Снимките од Куманово се лажни, исценирани во ДБК
Еден методолошки совет во однос на дискутирањето, бидејќи имам златно срце. Иронијата и сарказмот, кога не се употребуваат вешто, делуваат дебилно.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
Крајно ми е сомнително, што досега не се објавени цивилни жртви. Би бил среќен да ги нема, но навистина се плашам дека не е така...
Терористите се препознатливи по разни видови заложнички драми за кои никој не спомна во оваа акција.
очигледно немало заложници,ами помагачи на терористите,ете твојата логика нека пресуди како било
 
?

..........

Гостин
Исповед на припадник на полициските сили:

“Не знам од каде да започнам но од некаде ќе морам.Слава им на колегите кои беа убиени во Куманово, но зошто !? Најпрво да се запрашаме кои се убиените колеги, станува збор за припадници на единицата “Тигри” но повеќето млади и неискусни, можеби ова и да им беше прва и за жал последна акција. Од разговор со колегите се претпоставуваше да се случуваат вакви монтирани напади, како можни локации беа предочени Куманово и уште неколку села во околината на Скопје каде има мешовито население. Цела ситуација е со многу нејаснотии. Како тоа косовари ја преминале нашата граница, а имаме гранична полиција ? Кој тоа и по чија наредба се пуштени таканаречените терористи ? Од какви рани се починати колегите? Од каде е пукано ? Зошто во вчерашната прес конференција министерката Јанкуловска го лажеше цел народ дека состојбата е ставена под контрола кога утринава имаше повторно акција. Како тоа стануваше збор за униформирани лица во црни одела, а приведените беа во цивилна облека ?

Сега почнуваме и со одговорите на прашањата.

Пред два дена колегите од посебните единици беа донесени во Скопје, под изговор дека има сомнение дека ќе има терористички напади. Па се чекаше околу 10 часа за да започне акцијата. Еден од поврдените колеги ми кажа дека станува збор за добро обучени лица кои што едноставно се спремни за ракување со оружје, имаат и познавање од боречки вештини, што можело да се види од движењето на истите. Говореле на повеќе јазици, српски, руски, албански а мислам дека еден зборувал и на француски, што е јасно дека станува за порачан инцидент со највероватно дебело платено сценарио. Ајде да го подледнеме денешното видео од апсењето кое го објави МВР, како најпрво човек во бела кошула е застанат од кај полицијата, па подоцна истиот човек со лисици на рацето го носат во полициско комбе. Кој е сега будала ? Зошто никој не кажува дека колегите од ДБК цела вечер имаа работа и испрашуваа “терористи” од месното население на кумановското “Диво насеље” ? Кои беа тие гревови кои беа испрашувани ? Тие луѓе немаа ни Т од терористи да бидеме јасни. Имам искуство од 23 години до сега сум видел и сум бил во повеќе ситуации сум учествувал во повеќе акции, но како оваа последнава не сум видел никогаш. Бледа режија, боливудски филм. Би замолил за анонимност поради лудата министерка која што вчера се шминкаше пред да има прес конфренција за да изгледа натажено, иако сите и ја знаат бездушноста, до сега требаше 100 пати да си поднесе оставка, само сега не е моментот за тоа. Во некоја наредна прилика за оружјето во МВР што го има,а понекогаш и го нема … За крај уште еднаш наклон до земја за невините убиени колеги кои што беа само топовско месо сервирано од … се знае кој …
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Oj Gjubre, samo vasi li ginea, 32 godisniot od studenicani sto bese more gjubre edno, koj go interesira za kuqite koga mozea mnogu civili da bea ubieni, neli gledash deka narodot ne gi saka ovie slucuvanja deka sevo ova e politicki montirano.
Да те прашам протестите за полициската бруталност во Дива маала кога се закажани ?
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Не ми одговори на прашањето.
А за права бар немој да ми збориш, се гледа македонците во бугаристан колку имаат права...
И мислам дека на вас најмалку треба да ви чуе што се дешава кај нас, после купот глупости што ги имате натропано на форумов како ние сме биле бугари, не сме имале историја и т.н...
Види сега, јас лично сметам дека тоа е така - сметам дека Македонците се Блгари, НО почитувам правото на секој човек да се декларира слободно и почитувам неговиот избор и неговото решение!!!
Немој да ставаш сите под заеднички именител и да одредуваш на етничка карактеристика или било каква друга сите за такви или онакива!!!
Однесувај се со другите така како сакаш да се однесуваат со тебе! Како сакаш да не те дефинираат врз основа на некој друг, па немој да правиш истото со другите!
Така,
за правото - мислењето ми беше поврзано со паралелите меѓу политичката ситуација во Бугарија и Македонија и нема никаква врска со она што си напишал.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
очигледно немало заложници,ами помагачи на терористите,ете твојата логика нека пресуди како било
Мојата логика.. Јас сум информиран дека населбата била полна збиени куќи, т.е со цивили кои живееле таму, па не можеш ти со твојата логика да ги пишеш сите како помагачи.
Камо среќа да немало цивилни жртви, затоа што ако невини граѓани албанци и македонци се погинати, но тоа не го соопштиле до сеа, претставува невиден пропуст и може да потпали дополнително многу работи..
 
V

viktora

Гостин
Крајно ми е сомнително, што досега не се објавени цивилни жртви. Би бил среќен да ги нема, но навистина се плашам дека не е така...
Терористите се препознатливи по разни видови заложнички драми за кои никој не спомна во оваа акција.
Да имаше цивилни жртви до сега пред влада ќе имаше 20.000 брадосани со зелени знамиња и прст кон небо.Вчера речиси акциата не ни почна албанскиве портали одма известија дека убиле мајка и ќерка.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Страшни слики

 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пишав еден долг пост за вчера, пробав да објаснам некои работи, и воедно да пишам за многу работи што не се пишани на темава, а се однесуваат за вчера. Ама избришав све.
Вие сте умноболни бе. Не знам кај ќе ви иде душава.
@Acid @Peja989 другиве не знам кои се главни, ама темава мора да ви иде во канта/клуч. Се затрув читајќи, почнав да се нервирам што некој пишува на форумов со теории на заговор додека вчера луѓе умираа и додека на 800 метри воздушна линија ја слушав истрели, рафали, детонации они какви работи пишуваат овде сеуште е страшно. Или ставете ја во теории на заговор.

До тогаш, не ја надгледувај темава, check.
Многу си во право. Ги читам експертиве, со теории на заговор, ми се повраќа. Страшно е што многу не се свесни што се случувало, нит имаат допирна точка со некој што бил таму.
Јас имам најдобар другар, здравје кум кој беше на терен па не си зимам за право да пишувам, не ни сакам, не е моја работа да кажувам што и како. Бев активен тука, барав информации за загинати повредени зошто немав контакт со него одреден период а новиниве наши ништо конкретно не кажуваа.

Ова што го читам од голема бројка форумџии е болно.

Ситуацијата е под контрола а темава нека остане за теории, нека си пишуваат.
Толку и од мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom