Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Во врска со искривените перца на саќето (хитсинкот), секоја клима ги има и не се само од фабрика туку и при инсталација изгледа се дешаваат. Не се којзнае каков проблем, ама нервираат. Јас се мислам вакво нешто да си нарачам:

http://www.aliexpress.com/item/Air-Conditioner-Fin-Straightener-Comb-Blade-Cooling-Straightening-Cleaning-Tool/32539861432.html

Имал некој искуство со ваквите „чешли“, вршат работа?
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Дап, зирнав и јас видеа ама Кинезиве во описот на тоа металното четче погоре напишале дека служи и за исправање, па си мислев некој да не знае за сигурно... Некој од професионалците, @kodus можеби ти ќе споделиш искуство?

Инаку @vedar си го линкал најевтиниот комплет од двете алатчиња - само не знам дали вреди да се купуваат за еднократна употреба... :)
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Дап, зирнав и јас видеа ама Кинезиве во описот на тоа металното четче погоре напишале дека служи и за исправање, па си мислев некој да не знае за сигурно... Некој од професионалците, @kodus можеби ти ќе споделиш искуство?

Инаку @vedar си го линкал најевтиниот комплет од двете алатчиња - само не знам дали вреди да се купуваат за еднократна употреба... :)
Тоа на сликата @vedar што ја прикачи во суштина тоа е тоа....А дека треба мирна рака и живци..треба...и тоа треба
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Тоа на сликата @vedar што ја прикачи во суштина тоа е тоа....А дека треба мирна рака и живци..треба...и тоа треба
Bi dodal i zastitni rakavici si bara za sekoj slucaj zasto posle montazata pokusavav od nadvoresnata edinica da otstranam nekoi topcenca od stiropor sto bea zaglaveni megju percata se zasekov od niv a ne ni primetiv t.e ne pritiskav mnogu pa mozam da zamislam ako ti lizne rakata preku niv onaka pod inercija sto ke se sluci..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Тоа на сликата @vedar што ја прикачи во суштина тоа е тоа....А дека треба мирна рака и живци..треба...и тоа треба
Kodus, samo me interesira posto ako dobro svativ go imas alatcevo sto barem za mene e za pozdrav cisto radi profesionalnost na monter/serviser, ima li musterii za ceslanje i dali bi se zamaral so takva rabota ? :)
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
WHIRLPOOL INNER UNIT FRONT.jpg
WHIRLPOOL REMOTE IFEEL.jpg
Klimava e stara okolu 15godini mozda i jace i me iznenadi koga na daljinskovo vidov ifeel opcija..mislev toa e od ponovo vreme izum ama eve postoelo odavna..inace marka&model Whirlpool KFR-35G i znae bas toplo da zaduva..seushte :)
Stvarno znae nekoj od koga postoi taa iFeel opcija vo klimive? Mislam na mitsubishi izum e ama ne sum siguren..
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
@vedar

Ххахха, иста како мојата клима, од кај ја ископа само. Незнаев дека ја има таа опција, ќе ја испробам :)
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Kodus, samo me interesira posto ako dobro svativ go imas alatcevo sto barem za mene e za pozdrav cisto radi profesionalnost na monter/serviser, ima li musterii za ceslanje i dali bi se zamaral so takva rabota ? :)
Го имам/имав.....му го имам дадено на еден колега уште летоска и уште (се надевам) е кај него...не сум чешлал кај 'некој' (како тезга)...чисто ете да се најде (и се нашло)..несакајќи може да ти се случи при монтажа да свиткаш некоја ламела....А и добро што ме потсетивте да си го побарам чешалчето назад :) .....Чим си го вратам ако му затреба на некој ..слободно пишете
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Прегледај го приврзокот 141171
Прегледај го приврзокот 141172
Klimava e stara okolu 15godini mozda i jace i me iznenadi koga na daljinskovo vidov ifeel opcija..mislev toa e od ponovo vreme izum ama eve postoelo odavna..inace marka&model Whirlpool KFR-35G i znae bas toplo da zaduva..seushte :)
Stvarno znae nekoj od koga postoi taa iFeel opcija vo klimive? Mislam na mitsubishi izum e ama ne sum siguren..
Даљинското го познав веднаш. Во стариот дел на куќата имам стара прозорска клима, со потполно исто даљинско и исто Вирпул - сеуште вредно си ја работи работата. (y)
На времето ја користев ifeel функцијата - на почетокот, додека беше интересено. :)
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Baram nekoi idejni resenija za krovniov prostor koj mi e izoliran ispod kosiot del a sakam i da go izoliram iznad spusteniot plafon a mozda i da go pokrijam nekako da moze da se gazi da dobie nekoja funkcija na magacince ili nesto slicno iako neznam kolku bi smeel da opteretuvam preku drvenite gredi u smisol koga lazam ko pajak po gredine e edno ama ispraven da cekoram mi e shube iako ne se razbiram bas u statika na gredive krovni..kako i da e naletav na edno iznenaduvacki ubavo vebsajtce pedantno spakuvano sredeno poucno funkcionalno a nase pa bi rekol bravo za nivniov vebsajt a za uslugite neka kaze nekoj ako gi znae ili mu napravile nekoja rabota da ne pomisli nekoj deka reklamiram nekogo..ima puno da se vidi a najbolji del im se sovetite: http://moetopotkrovje.mk/soveti/
Imaat i link za knauf kalkulator za toplinska efikasnost ama nema opcija toplinska pumpa ili klima ured pa ne mi se dopadna bas :) ama eve link (pazete odma pici muzika pa da ne vi grmne jako da vi razbudi dete dur smalite volume :oops:): http://www.knaufinsulation.rs/sites/rs.knaufinsulation.net/files/content/kalkulator.html
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
E ova e korisno do besvest, mozes u zima da podgrevas mandji, a vo leto da si ladis pivo na nea i toa se bez potrosuvacka na el.energija, abe meraci.
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
144
Поени од реакции
366
Земав две инвертер Мицубиши клими, 3.5KW од Енергосистем:
http://www.energosistem.com.mk/m-35-35

Мitsubishi msz-hj35va inverter

https://airconditioning.mitsubishielectric.co.uk/Pages/Product Selector.aspx?SelectedNode=3.5kW|8f370c36-dba5-43c3-9c37-70b1baa8c7b6

Ги монтираа, инсистирав на независна инсталација на бакараните цефки, гумички под надворешната единица итн. Немав време да ги поработам, чекам да се завршат некои други работи. Надворешната единица е доста лесна, мислам накај 25kg. При работа, ужасно се тивки, нешто на што сугерираа бројни рецензии но сепак не очекував до тој степен да се бесшумни.

Ценовно фатија по 32,143 ден. + 60E монтажа до 3м. Од конкурентните модели се думав за Panasonic (од Сет компјутери, цена 37999 ден.) или Даикин (од Термосистем ~36000 ден.).

Тука гледам се расфрлаат COP енергетски коефициенти и сл. од над 4, но овие моделчиња се под 4, според сајтот на мицубиши:
COP / EER (nominal)3.62 / 3.03
SCOP / SEER3.8 / 5.1

Me интересира дали сум направил вистински избор, ако не, колку сум се зае*ал итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom