Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Знам дека не е местото на прашањето во оваа тема, ама има доста членови што би имале мислење... Ве молам ако имате некаква информација или искуство со пвц џамови од проспера да ми пишете. битна ми е информацијава пто поскоро.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Na muabetot za tezini na nadvoresni edinici i broj na redovi na izmenuvaci eve kako toa kinezot go resil duri vo 3reda izmenuvac kaj U-Crown ;) I posle 45kg tezi, e tezi ;)
IMG_20150727_105049.jpg
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Знам дека не е местото на прашањето во оваа тема, ама има доста членови што би имале мислење... Ве молам ако имате некаква информација или искуство со пвц џамови од проспера да ми пишете. битна ми е информацијава пто поскоро.
ПВЦ асортиманот во Проспера е еден од најквалитетните. Меѓутоа Проспера не произведува прозори, таа само продава. Производител е Rollplast (http://rollplast.com/mk/), бугарска фирма со представништва во повеќе балкански држави. Разгледај ги продавачите во твојот град и можеби ќе добиеш и поповолна понуда.

Е сега ПВЦ профилот е Trocal мада може да биде и сопствено производсво на Rollplast, но обавезно земај Trocal и тоа 76мм, кој има подобри карактериски дури и некој попознати марки. Самиот профил не е во најскапите (иако се задно со KBE и Komerling и нема разлика во профилите освен во цената) но профилот и не е најбитен.

Стаклопакетот е од Guardian и тука мислам дека е најголемата предност во однос на малските и локалните производители, бидејќи тешко дека имаат опрема квалитетно да за сработат а и не можеш да бидеш сигурен дали има исполна со аргон или дали стаклото е со low-E премаз. Со голема фирма си малку посигурен иако не значи дека ќе бидеш имун на превари.

И на крај мој предлог ти е обавезно да земаш троен стаклопакет со обавезно low-Е премаз, малата разлика во пари ќе ти се исплати за помалку од година.[DOUBLEPOST=1454617038][/DOUBLEPOST]
Na muabetot za tezini na nadvoresni edinici i broj na redovi na izmenuvaci eve kako toa kinezot go resil duri vo 3reda izmenuvac kaj U-Crown ;) I posle 45kg tezi, e tezi ;)
Прегледај го приврзокот 138333
Абе тоа е муабетот, закуси ваму, закуси таму, пластика ваму, пластика таму, и оп надворешната е 26кг а грее како да е 36 и тоа без да влезе во територијата од 1000 евра, малку ми е неверојатно.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Абе тоа е муабетот, закуси ваму, закуси таму, пластика ваму, пластика таму, и оп надворешната е 26кг а грее како да е 36 и тоа без да влезе во територијата од 1000 евра, малку ми е неверојатно.
Fujitsu/Fuji si ljubi da si stedi na materijal, ne mi se veruvase deka stedat i na nogarkite na nadvoresnata, levata nogarka e samo od 2 kratki polovincinja sostavena(ne e iscelo), dodeka desnata kaj sto e kompresorot i pogolemata tezina e iscela od kraj do kraj. Imam Samsung so plasticno kukjiste i edina mana e sto plastikata se prlja od naizmenicno prasina/dozd i pozoltuva ako e na sonce.
Eve gi nogarkite
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
ПВЦ асортиманот во Проспера е еден од најквалитетните. Меѓутоа Проспера не произведува прозори, таа само продава. Производител е Rollplast (http://rollplast.com/mk/), бугарска фирма со представништва во повеќе балкански држави. Разгледај ги продавачите во твојот град и можеби ќе добиеш и поповолна понуда.

Е сега ПВЦ профилот е Trocal мада може да биде и сопствено производсво на Rollplast, но обавезно земај Trocal и тоа 76мм, кој има подобри карактериски дури и некој попознати марки. Самиот профил не е во најскапите (иако се задно со KBE и Komerling и нема разлика во профилите освен во цената) но профилот и не е најбитен.

Стаклопакетот е од Guardian и тука мислам дека е најголемата предност во однос на малските и локалните производители, бидејќи тешко дека имаат опрема квалитетно да за сработат а и не можеш да бидеш сигурен дали има исполна со аргон или дали стаклото е со low-E премаз. Со голема фирма си малку посигурен иако не значи дека ќе бидеш имун на превари.

И на крај мој предлог ти е обавезно да земаш троен стаклопакет со обавезно low-Е премаз, малата разлика во пари ќе ти се исплати за помалку од година.[DOUBLEPOST=1454617038][/DOUBLEPOST]

Абе тоа е муабетот, закуси ваму, закуси таму, пластика ваму, пластика таму, и оп надворешната е 26кг а грее како да е 36 и тоа без да влезе во територијата од 1000 евра, малку ми е неверојатно.
Благодарам за исцрпниот одговор, ако не ти е тешко прати ми линк од проспера.цом.мк, кој точно производ ми го препорачуваш.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Од моите досегашни истражувања на моделот
Па според каталогот LUCA и треба да има 33кг.

Проблемот е со тие 26кг кај LCA. Секаде се сретнува истата вредност. Разликата во тежина е голема а разликата во топлина е многу многу помала и заради тоа се сомневам во вредностите иако има Eurovent.

Која е веројатноста да успева да извади таква топлина од значително помала односно полесна надворешна единица без да кошта над 1000 евра и без да има ватено неколку кривини во мерењето и прикажувањето на спецификациите?

Иначе, кој ги носи Fujitsu освен Хидросет? Баш ме интересира да споредам разлика во цени помеѓу Fuji и Fujitsu.
Уни 24 Штип продава Fuji Electric. Според мои сознанија цените не се разликуваат многу од тие на Хидросет, можеби и се за нијанса повисоки.Fujitsu, според мои сознанија, своите производи ги продава како Fujitsu, Fuji electric i General. Во суштина тоа е едно исто, една иста фиrма ги продава своите прозиводи под наведените три ознаки, па затоа и еден модел LMCA ( дали се продава како Fujitsu ASYG 12 LMCA или Fuji Electric RSG 12 LMCA ) по карактеристики не се разликува. Тоа го користат само нашиве домашни апаши за да набијат поголема цена, демек цената на ист модел Fujitsu е повисока од истиот кој носи ознака FUJI ELECTRIC или General само што носел ознака Fujitsu, а не Fuji Electric или пак General.[DOUBLEPOST=1454660651][/DOUBLEPOST]За информација тежината на надворешната единица на Fujitsu ASYG 07 LMCA изнесува 23 кг. ( Проверено-јас ја поседувам таков уред ). Тежината на надворешната на Fujitsu ASYG 09 LMCA исто така, ако не се лажам ( поправете ме ако грешам ) е 23 кг., а тежината на Fujitsu ASYG 12 LMCA е 26 кг. Тежината на внатрешната единица кај сите наведени модели мислам дека е иста и изнасува 8.5 кг и е со исти димензии. Се на се мислам дека е солиден модел ( со малку надуена цена кај нас, како по обичај ), кој претставува Стандарден модел на Fujitsu, а пак моделот Fujitsu LLCA e почетен-базен модел.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
Уни 24 Штип продава Fuji Electric. Според мои сознанија цените не се разликуваат многу од тие на Хидросет
...( со малку надуена цена кај нас, како по обичај )
Kaj нас цените се и повеќе од „малку“ надуени кај сите клими, но кај Фуџитсу се за едно 2-3 класи повеќе надуени. Чист лоповлук, неколкумина овде до Грција одеа по Фуџитсу и со сите трошкови за пат и за се друго - пак им излезе МНОГУ ПОЕВТИНО. За толкава разлика во цена, секој ќе каже заеби локална гаранција.
Ама се додека има овци, дотогаш Хидросет и Уни24 ќе стрижат волна... :cautious:
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Zadovolen od Panasonic re12qke. Nekoj veke pishuvashe za klimata porano vo pozitivna smisla pa zatoa I ja zemav, ama ne ocekuvav da raboti tolku dobro I tivko. Prosecna potroshuvacka od oktomvri do kraj na dekemvri okolu 370w na sat, non-stop vklucena, duri ne se primetuva oti ima klima vo sobata-32m2 izolirani (dnevna so kujna).
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Fujitsu/Fuji si ljubi da si stedi na materijal, ne mi se veruvase deka stedat i na nogarkite na nadvoresnata, levata nogarka e samo od 2 kratki polovincinja sostavena(ne e iscelo), dodeka desnata kaj sto e kompresorot i pogolemata tezina e iscela od kraj do kraj. Imam Samsung so plasticno kukjiste i edina mana e sto plastikata se prlja od naizmenicno prasina/dozd i pozoltuva ako e na sonce.
Eve gi nogarkite
Za volja na vistinata na slikata se gleda deka kompresorot e bas na nogarkata od dva dela, bidejci kompresorot e sekogas od stranata na vlez za el.priklucok......
Inace plastikata e 8 pati polesna od celicniot lim i tuka se namaluva tezinata sigurno za 4-5 kg, plus ako izmenuvacot e napraven od aluminiumski lameli (koj se nabieni na bakarnite cevki) a ne od bakarni, se dobiva dosta vo tezina (Al e 2.5 pati polesen od Cu) no se gubi vo gabarit (bidejci Al e poneprovoden od Cu), pa mora da se ima pogolema povrsina na izmenuvacot i od tamu ovie tro-redni izmenuvaci . Ova e pod pretpostavka da se lamelite od Al (treba da se proveri ako nekogo ne mrzi moze da proveruva), jas cisto gledajci ja slikata kontam deka se aluminiumski, a zosto da ne se, bakarot e mnogu poskap i podragocen od Al. Cevkite MORA da se bakarni poradi lesnoto zavaruvanje, za razlika od Al koja baraskapo i sporo zavaruvanje.....
Taka da prikaznata so "lesna" nadvoresna edinica moze da ispadne deka na vtor pogled e sepak uspesna prikazna i deka sepak se raboti za dovolno teska edinica za 12000 BTU.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Za volja na vistinata na slikata se gleda deka kompresorot e bas na nogarkata od dva dela, bidejci kompresorot e sekogas od stranata na vlez za el.priklucok......
Inace plastikata e 8 pati polesna od celicniot lim i tuka se namaluva tezinata sigurno za 4-5 kg, plus ako izmenuvacot e napraven od aluminiumski lameli (koj se nabieni na bakarnite cevki) a ne od bakarni, se dobiva dosta vo tezina (Al e 2.5 pati polesen od Cu) no se gubi vo gabarit (bidejci Al e poneprovoden od Cu), pa mora da se ima pogolema povrsina na izmenuvacot i od tamu ovie tro-redni izmenuvaci . Ova e pod pretpostavka da se lamelite od Al (treba da se proveri ako nekogo ne mrzi moze da proveruva), jas cisto gledajci ja slikata kontam deka se aluminiumski, a zosto da ne se, bakarot e mnogu poskap i podragocen od Al. Cevkite MORA da se bakarni poradi lesnoto zavaruvanje, za razlika od Al koja baraskapo i sporo zavaruvanje.....
Taka da prikaznata so "lesna" nadvoresna edinica moze da ispadne deka na vtor pogled e sepak uspesna prikazna i deka sepak se raboti za dovolno teska edinica za 12000 BTU.
Po nekoja logika plastikata ne bi dodavala vibracii duri i bi gi vpivala do negde mozda i toa e nekoja pricina plus za implementiranje...Sto mislite..?..apropo "uspesna prikazna" neli..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Za volja na vistinata na slikata se gleda deka kompresorot e bas na nogarkata od dva dela, bidejci kompresorot e sekogas od stranata na vlez za el.priklucok......
Sekogas si pedanten ama nemozam da imam sliki od site modeli i golemini :)
inace da, bas toj model so 2te polovinki na prethodnata slika e Fuji Electric 12LMCA (slikata ja najdov ovde) no imam sliki od 2 Fujitsu klimi kade tie nogarki se desno cela (ne stedele kaj kompresorot), a levo polovinka nogarka. Mozebi kaj Fuji se taka so 2polovinki a kaj Fujitsu da e vaka pola so pola.
6babbeea4ede5a4a39cc23934451b1e2.jpg
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ajde i za plastikata da napiseme nesto:
Koga jas ce procitam deka nekoja nadvoresna edinica ima plasticna kutija a ne limena, mojata prva misla e AFERIM, sekoja cest, treba hrabrost da se napravi od plastika a ne od lim, a toa podrazbira deka onoj koj se odlucil za da pravi od plastika MORA da ima kvalitet na ona sto go stava vnatre. Zosto? Ne se rabori ovde za vibracii tuku za tehnologija na izrabotka. Plastikata ima svoi prednosti i mani kako i limot. Nema da navlegvame koe e podobro.... Edno znam... alatite za brizganje na kutijata se basnoslovna investicija edinstveno isplatliva vo masovno proizvodstvo, dodeka limenata kutija se pravi na denesnive CNC masini (secenje, kroenje, vitkanje, zavaruvanje) sposobni da napravat deneska 100 kutii, utre 150 kutii so totalno drugi dimenzii. Znaci ako nekoj odluci da pravi plasticna kutija, stvarno treba da bide uveren deka ce napravi takvi kutii dovolno mnogu (dovolno mnogu vo 10-tici, 100-tici iljadi) za da ja vrati investicijata, pred da se zgasne proizvodot sto se stava vnatre. Ova go moze samo firma so kvaliteten proizvod i GOLEMA produkcija uverena vo svojot marketing..... nesomneno deka toa e FUJITSU...
E sega postojat i firmi sto pravat SAMO vakvi plasticni proizvodi no i tie baraat nekoja minimalna kolicina za naracka koja vo ovie slucaevi e stvarno ogromna. Sekogas mi e pred oci eden alat za brizganje na plasticniot del na farot od ZASTAVA 101, koj tezese celi 2 tona so site saltanati za avtomatika i sistemot za ladenje i sposobnosta da raboti brzo, pa mozam da zamislam sto znaca alatite za ovie kutii.....
Na krajot ispadna deka lesnava kutija na FUJITSU u stvari krie pod haubata kvalitet i ne e nikakov hendikep.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Zadovolen od Panasonic re12qke. Nekoj veke pishuvashe za klimata porano vo pozitivna smisla pa zatoa I ja zemav, ama ne ocekuvav da raboti tolku dobro I tivko. Prosecna potroshuvacka od oktomvri do kraj na dekemvri okolu 370w na sat, non-stop vklucena, duri ne se primetuva oti ima klima vo sobata-32m2 izolirani (dnevna so kujna).
ja imam i jas istata, ne e losa na prosecno ladno, no na -7-10 se gleda deka nema bas sila, precesto pravi defrost na minusi, imam i toshiba od porano i sporeduvajki gi dvete toshibata e dve klasi nad nea, a potrosuvackata e dobra, kaj mene e 330w no sepak e daleku od suzumito.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
Поминаа најладните денови/ноќи. Токму нив ги чекав како репер за реалната моќност на Ломото за мојава квадратура. Климата е постојано вклучена од 13 ти Јануари до сега ( влегува и најладниот период тука) и резултатот е следниот.
Некаде до минус 3-4 степени надворешна температура постигнува и држи 22 степена внатре и е пријатно за седење. Со опаѓањето на надворешната температура под минус 5 се јавува и проблем внатре. Без преувеличување, нереалност и имагинација инверторов нема капацитет на задоволително загревање кое што му е потребно на организмот да се чувствува пријатно (нормално). Си бара друго грејно тело за да зголеми 2-3 степена. Но ако земам предвид дека големиот студ траеше ( или знаејќи дека секоја зима трае некаде околу 2 недели) би бил презадоволен за понатаму знаејќи го сега "како диши" на минусните температури. Ова е една констатација врз основа на реалното чувство на организмот без помошни инструменти, параметри итн...Најважно изминатиов краток период на јак студ ми ја урна скептичноста дека можеби нема да бидам згреан за инвестицијата од 36000 денари сосе монтажа и дека залудно сум ги фрлил парите. Сосема е спротивното :anco:. Кинесково чудо грее не прашува дали сакаш. Се нешто има мани па така и ова. Би констатирал дека нема економично да се грејам само околу 2 недели во годината кога би догревал со уште некој уред, што и не е воопшто лошо. Сега ќе се чека скопскиот летен пекол да видам колку е кинезов економичен во лето (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom