Најекономично греење (затоплување)

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.589
ova morav da go spodelam tuka...poglednete na koj brend (klima) mozete da se potprete, duri koga se raboti i za vashiot zivot:
http://tocka.com.mk/8/156162/kradec-tri-dena-visel-od-prozorec-zatoa-sto-ne-sakal-da-se-predade-na-policijata
:vozbud::vozbud::vozbud:[DOUBLEPOST=1428654675][/DOUBLEPOST]
Podobro da zemesh najjak kinez (gree Hansol) otkolku najslab japonec (slab mitsi)



https://www.facebook.com/euroklima.com.mk

Некој прашал во коментар на сликава колку е климава за верзија со 18 000 BTU, одговорот беше 60 000 ден. Ама има 7 год гаранција, ова ми изгледа како одлична понуда.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Za mitsibu hj 3.5 ima firma od kumanovo 39000 so montaza i od skopje za37000 so montaza.ekolku e dobra ili podobra od gree neka kazat drugite clenovi.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
sakam da spodelam edno iskustvo so konvektor,znaci se raboti za delta lux po prospekt 2.2 go ima moj prijatel kupena 4600,greese soba od 20 m2 znaci mnogu tesko t s duri i ne mozese da zagree,zema termor 2.5 za 5500 i istata soba znaci ja gree odlicno recisi na isti nadvoresni temperaturi.e sega vo sto e razlikata neznam da kazam dali e firmata ili nesto drugo.znaci razlikata po prospekt e samo 300w,a i cenata na termorot ne e mnogu pogolema a termorot mozam da kazam deka gree tri pati podobro.a za mitsi se slusnav so covekot i mi rece deka 35000 e bez montaza.a 39000 so montaza.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.589
sakam da spodelam edno iskustvo so konvektor,znaci se raboti za delta lux po prospekt 2.2 go ima moj prijatel kupena 4600,greese soba od 20 m2 znaci mnogu tesko t s duri i ne mozese da zagree,zema termor 2.5 za 5500 i istata soba znaci ja gree odlicno recisi na isti nadvoresni temperaturi.e sega vo sto e razlikata neznam da kazam dali e firmata ili nesto drugo.znaci razlikata po prospekt e samo 300w,a i cenata na termorot ne e mnogu pogolema a termorot mozam da kazam deka gree tri pati podobro.a za mitsi se slusnav so covekot i mi rece deka 35000 e bez montaza.a 39000 so montaza.
Колку трошат овие? Сигурно повеќе од клима...
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Конвектор троши 1;1,5;2 kw.
Тој од 2 кв троши дупло од климата
Прашање е за колку време ќе стоплат и двете.
Во бриколаж има конвектори 2kw од 6000 намалени на 4000.
Куќиштето е цело со дупчиња,мислам дека ќе има добар проток на топол воздух.марка немаше.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.732
Браво, одлично разбирање и споредба на конвектор vs топлинска пумпа (клима).
Ај сеа остав, и вратете се двајцата едно 364 страници наназад, па почнете одново со читање... ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
не може чангето на гри да се рамни по квалитет со мицубишито, макар и да е најслабиот модел во прашање
Можеби си во право за квалитетот но тогаш митсата треба да има и подолга гарација од чангот, а има ли?
Чангот на Грее сигурно добро грее, потврдено тука од повеќемина, за митсата не се знае како грее а и нема греачи, треба да се искешираат ~40к за да се докаже како грее, ама ви корка да не се заебете,
:)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Begajte od gree change 12ka, mene voopsto ne mi se dopadja nejzinata sila. Toa sto strelec ima 18ka change moze da ne e samo malku pojaka change nego totalno druga kvalitetna klima. Zivi bili pa videli, vanlok ce presece za change 12ka slednata zima. I VIVAX GEEI 12ka isto moj komsija se zalese deka ne gree
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Можеби си во право за квалитетот но тогаш митсата треба да има и подолга гарација од чангот, а има ли?
Чангот на Грее сигурно добро грее, потврдено тука од повеќемина, за митсата не се знае како грее а и нема греачи, треба да се искешираат ~40к за да се докаже како грее, ама ви корка да не се заебете,
:)
Covekot misli na gree change koj e osnoven nekoj model na gree, kako sto e i toa mitsubishi od 35.000. Change sigurno kosta okolu 30 iljadarki sega i nema sansi da ti dadat 7 godini garancija, a ovaa reklama za hansol deka ke ti dadat 7 god. e malce diskutabilna, moze e so godisen obavezatelen servis na koj ke ti pobara 1000-1200 denari. A za toa deka gree gree nikoj ne se somneva, gree i neo no so koja potrosuvacka.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Covekot misli na gree change koj e osnoven nekoj model na gree, kako sto e i toa mitsubishi od 35.000. Change sigurno kosta okolu 30 iljadarki sega i nema sansi da ti dadat 7 godini garancija, a ovaa reklama za hansol deka ke ti dadat 7 god. e malce diskutabilna, moze e so godisen obavezatelen servis na koj ke ti pobara 1000-1200 denari. A za toa deka gree gree nikoj ne se somneva, gree i neo no so koja potrosuvacka.
е тоа де убаво го кажа ова
ме грее мене и неото многу убаво до кај -2, но многу троши кога е топло , а топло е многу кај нас и просечно ми зима по 1.3-1.4KW на час. Нормално не работи тој стално се гаси ама не сум ич задоволен од потрошувачката, на налепницата пишува максимум 1040w на греење, а влече и над 1.7KW на овие Т
тоа ми е несватливо
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Covekot misli na gree change koj e osnoven nekoj model na gree, kako sto e i toa mitsubishi od 35.000. Change sigurno kosta okolu 30 iljadarki sega i nema sansi da ti dadat 7 godini garancija, a ovaa reklama za hansol deka ke ti dadat 7 god. e malce diskutabilna, moze e so godisen obavezatelen servis na koj ke ti pobara 1000-1200 denari. A za toa deka gree gree nikoj ne se somneva, gree i neo no so koja potrosuvacka.
Aj sea ti ke me ucis za Gree, osnoven e Cozy modelot, Change e sredina, Hansolot bese vrvot dodeka ne dojde kralot na klimite narecen U-Crown. I nauci sto znaci garancija zasto nekoi firmi ni so toj redoven servis ne prodolzuvaat garancija posle 3tata godina pa i 2000 da plakjas godisno.[DOUBLEPOST=1428707575][/DOUBLEPOST]
Begajte od gree change 12ka, mene voopsto ne mi se dopadja nejzinata sila. Toa sto strelec ima 18ka change moze da ne e samo malku pojaka change nego totalno druga kvalitetna klima. Zivi bili pa videli, vanlok ce presece za change 12ka slednata zima. I VIVAX GEEI 12ka isto moj komsija se zalese deka ne gree
Jooj sto muabet izvadi sea :) Sto da bide ako ne Change? Mitsa? Pa slikana e klimata i postirani se slikite tuka na temava. Neverni Toma, koga sakas dojdi vidi ja pa uveri se dali e ili ne e Change ama ke platis pivo ako si greska:)
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Aj sea ti ke me ucis za Gree, osnoven e Cozy modelot, Change e sredina, Hansolot bese vrvot dodeka ne dojde kralot na klimite narecen U-Crown. I nauci sto znaci garancija zasto nekoi firmi ni so toj redoven servis ne prodolzuvaat garancija posle 3tata godina pa i 2000 da plakjas godisno.[DOUBLEPOST=1428707575][/DOUBLEPOST]Jooj sto muabet izvadi sea :) Sto da bide ako ne Change? Mitsa? Pa slikana e klimata i postirani se slikite tuka na temava. Neverni Toma, koga sakas dojdi vidi ja pa uveri se dali e ili ne e Change ama ke platis pivo ako si greska:)
Pa ne e cudo da e Mitsa. Kolku se secavam vivax 18ka geci bese so "mitsa" :). A be se edno sto e tvojata ovaa mojava na ja biva, kilava e a trosi saglam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom