Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Здраво на сите, бев тука на почетоците на форумов, кога името уште беше „Најекономично ладење и греење“, и добив супер совети за клима за греење да земам / благодарност до долгогодишните членови, од кои гледам многу сѐ уште се активни.

Одамна не ги пратам климите, а моите се селат во нов стан во Ист гејт, и сега би сакал совет за добра клима првенствено за ладење, бидејќи имаат парно во станот. Не сум заинтересиран за добрите (и скапи) брендови, Даикини, Тошиби и сл. - ми треба нормална, reliable клима, да не е бучна, да не е ураган во дневната и да ги има нормалните особини како инвертер, вифи, 7 брзини на дување (најмалата да е стварно мала) и да може да се насочува вертикално надолу да дува.

Би требало изолацијата да е одлична во зградата (бар маркетингот им беше таков), се работи за мал стан од 48 квадрати, дневна со кујна и спална, гледа на исток. Има веќе припрема за клима, значи надвор држачи, цевки се пуштени внатре и за жал ја лупнале над просторот за ТВ (обележав со сино), директно да дува во луѓето (затоа вертикално дување и минимален издув ми е поважно од SEER, SCOP итн).

Прегледај го приврзокот 414068Однапред благодарен на сите.

Ako vnatresnite cevki se vo zidot sto pretpostavuvam deka e taka bidejki sega zidoveto se od gips karton lesno da se malu modifikuva so secenje na gips kartonot se do koseto do vratata koja e za balkonot i eve ti prekrasno mesto odma nad balkonskata vrata bi ti stojala i ke ti duva vo dolzina se do kujnata. Ako ne se vo zidot vgradeni oste polesna opcija sigurno izlavat cevkite vo koseto da vratata i pravo klimata nad vrata i super mesto nema da duva kaj garniturata za sedenje.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@bart13 баш таква клима каква што бараш да дува вертикално надолу не ти треба.
Велиш ти треба само за ладање и кога е на ладење климата се мести да дува хоризонтално паралелно со таванот па ладниот воздух ќе си паѓа самиот надолу.
Вертикално се мести да дува при греење.

@tzlatko ваква е внатрешната?
Значи кинезиве се чудо. Да не видат нешто одма копија прават.
Ај барем резервни делови ќе има.
Прегледај го приврзокот 414116
Ne toa e postar model od 2019 god, ovaa e od 2022.
Ti imaš iskustvo so konzolnive, ne grešam neli deka i za ladenje se dobri.
Inače ne greši ništo čoekov, mojov HAIER baš na ladenje go stavam i si ima opcija da duva direktno dole i na tivok mod ladi bezšumno i bez problem 40 m2 i troši pomeđu 260 i 500 W bez da se ugasi celo leto nitu ednaš.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.945
Здраво на сите, бев тука на почетоците на форумов, кога името уште беше „Најекономично ладење и греење“, и добив супер совети за клима за греење да земам / благодарност до долгогодишните членови, од кои гледам многу сѐ уште се активни.

Одамна не ги пратам климите, а моите се селат во нов стан во Ист гејт, и сега би сакал совет за добра клима првенствено за ладење, бидејќи имаат парно во станот. Не сум заинтересиран за добрите (и скапи) брендови, Даикини, Тошиби и сл. - ми треба нормална, reliable клима, да не е бучна, да не е ураган во дневната и да ги има нормалните особини како инвертер, вифи, 7 брзини на дување (најмалата да е стварно мала) и да може да се насочува вертикално надолу да дува.

Би требало изолацијата да е одлична во зградата (бар маркетингот им беше таков), се работи за мал стан од 48 квадрати, дневна со кујна и спална, гледа на исток. Има веќе припрема за клима, значи надвор држачи, цевки се пуштени внатре и за жал ја лупнале над просторот за ТВ (обележав со сино), директно да дува во луѓето (затоа вертикално дување и минимален издув ми е поважно од SEER, SCOP итн).

Прегледај го приврзокот 414068Однапред благодарен на сите.
Ovoj model e moj predlog


@bart13 баш таква клима каква што бараш да дува вертикално надолу не ти треба.
Велиш ти треба само за ладање и кога е на ладење климата се мести да дува хоризонтално паралелно со таванот па ладниот воздух ќе си паѓа самиот надолу.
Вертикално се мести да дува при греење.

@tzlatko ваква е внатрешната?
Значи кинезиве се чудо. Да не видат нешто одма копија прават.
Ај барем резервни делови ќе има.
Прегледај го приврзокот 414116
Parapetnata na Vivax e vakva Nov model

 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Здраво.
Дали знае некој каде можам да купам средство за чистење на клима уред?
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
287
Здраво.
Дали знае некој каде можам да купам средство за чистење на клима уред?
На српскиот форум велат со ова средство ги чистеле климите.
Не го оштетувало изменувачот.
Ама не знам кај нас во Македонија дали го има не сум барал.
20240424_213551.jpg
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Zdravo, ako mozi da dadete edna preporaka za klima za greenje do 46.000-49.000 denari. Gledam ima nekoj novi Gree Charmo Arctic Pro, neznam dali se dobri. Znam Vivaks Aeri porano se falese kako dobra klima. Sto bi bilo najdobro da se kupi do taa cena momentalno? Nemora da bidi edna od ovie dve sto gi spomnav Mislam deka 3.5kw bi bila mala pa treba da se bara 5kw.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
287
Zdravo, ako mozi da dadete edna preporaka za klima za greenje do 46.000-49.000 denari. Gledam ima nekoj novi Gree Charmo Arctic Pro, neznam dali se dobri. Znam Vivaks Aeri porano se falese kako dobra klima. Sto bi bilo najdobro da se kupi do taa cena momentalno? Nemora da bidi edna od ovie dve sto gi spomnav Mislam deka 3.5kw bi bila mala pa treba da se bara 5kw.
Што бидна со Daikin-от, нели ти имаш Sensira 5kw ако не се лажам?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.945
Zdravo, ako mozi da dadete edna preporaka za klima za greenje do 46.000-49.000 denari. Gledam ima nekoj novi Gree Charmo Arctic Pro, neznam dali se dobri. Znam Vivaks Aeri porano se falese kako dobra klima. Sto bi bilo najdobro da se kupi do taa cena momentalno? Nemora da bidi edna od ovie dve sto gi spomnav Mislam deka 3.5kw bi bila mala pa treba da se bara 5kw.
Ovoj model za 50.000 e moj predlog

 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
287
Ne e za mene. Za edni prijateli e. Se ponudiv da pomognam vo izborot, ama budzetot mu e toj maksimum 50000.
5kw клима до 50000мкд

Haier Tundra Plus

Hisense Energy

Можеби некоја Midea од Сетек
Midea Extreme

Midea Breezeless
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
5kw клима до 50000мкд

Haier Tundra Plus

Hisense Energy

Можеби некоја Midea од Сетек
Midea Extreme

Midea Breezeless
Хаиерот во клими.мк хо нема на лагер, има еден во Сетек незнам дали е истиот гледам шифрата не му е иста скроз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom