Масони

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Има една поговорка - да мислиш дека знаеш е пострашно отколку да не знаеш...
Има 70 страници со написи, а јас пишувам за масонството на барем 50 од нив. Цели реферати имам испишано тука - ама кој да прочита... полесно е да се вклучи човек на 70-та страна и да каже "јас вака сум чул", не е битно до сега каква била дискусијата...
Знаењето е единствениот пат надвор од мракот. Но за да придобие човек знаење, не треба да биде мрзлив.
Немав време да ги прочитам сите постови , али ако си масон , ти би требало да ни кажеш што тоа треба да се дадеш , тоа не се пари , али нешто друго е сигурно :)
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Сепак - прочитај ја првин темата... не можам на секои 20 страници да почнувам од почеток. Имам за се ова дискутирано веќе.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Сепак - прочитај ја првин темата... не можам на секои 20 страници да почнувам од почеток. Имам за се ова дискутирано веќе.
Се што си пишувал го има во книгата на Јован Бригиски и не е ништо ново за мене !
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Многу од работите ги нема во книгата на Бригиски... но тоа не е поентата - прашањата кои ги поставуваш веќе се одговорени.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Многу од работите ги нема во книгата на Бригиски... но тоа не е поентата - прашањата кои ги поставуваш веќе се одговорени.
Прашања ?? грешка си нешто , мене ми е потполно јасно се во врска за масоните .
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Прашања ?? грешка си нешто , мене ми е потполно јасно се во врска за масоните .
Prijatele daj podnauci ne(me) nesto od toa sto znaes SE za masonite oti neli nie tuka sme da debatirame i da go zgolemime svoeto znaenje ili poznavanje na oblasta masonerija.Odnapred ti blagodaram
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Prijatele daj podnauci ne(me) nesto od toa sto znaes SE za masonite oti neli nie tuka sme da debatirame i da go zgolemime svoeto znaenje ili poznavanje na oblasta masonerija.Odnapred ti blagodaram
Одвои малце од своето време , гледаш има 70 страни дискусија во која има многу добри постови ,со што ќе ти стане се јасно, јас и да напишам ќе го повторам тоа .
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Одвои малце од своето време , гледаш има 70 страни дискусија во која има многу добри постови ,со што ќе ти стане се јасно, јас и да напишам ќе го повторам тоа .
Blagodaram za sovetot inaku sum poodamna prisuten na forumot ama do sega ne sretnav nekoj koj se znae za ovaa tema,vprocem i megju samite masoni vladee tezata razmena na stavovi i mislenja za odredeni raboti taka da istite sejdnevno ucele,ucat i duri se zivi ke ucat oti covek se uci dur e ziv .Vprocem takov e patot kon svetlinata,NEKA BIDE SVETLINA!!!!
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Blagodaram za sovetot inaku sum poodamna prisuten na forumot ama do sega ne sretnav nekoj koj se znae za ovaa tema,vprocem i megju samite masoni vladee tezata razmena na stavovi i mislenja za odredeni raboti taka da istite sejdnevno ucele,ucat i duri se zivi ke ucat oti covek se uci dur e ziv .Vprocem takov e patot kon svetlinata,NEKA BIDE SVETLINA!!!!
Нека биде светлина :)

 
Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Mистеријата на Пентагон
Верувам сите сте слушнале за Пентагон. За оние кои не слушнале тоа е седиштето на Американската воена сила. Изградбата е почната со неверојатна брзина во Јули 1941 година, а завршена е на 11 септември истата година. Хм, 11 септември, мислам дека запознати сме што се случи на истиот датум 60 години подоцна. Случајност? Можеби...
Повеќето од нас знаат како изгледа Пентагон (5 аголна зграда позната исто како Масонски знак). Интересно е тоа што од еден до друг влез/излез во Пентагон се стасува за помалку од 7 минути. Интересно. Малку факти: Пентагон е пет-страна зграда со пет спрата,направена од пет концентрични пентагона,поделена со пет предворја (се разбира во истата пет аголна форма) и во средината има мала ширина. Покриена е со 28327
квадратни метри стакло. Има 131 степеници и 13 лифтови. Во таа зграда работат околу 23000 луѓе.
Сега незнам кој колку го познава Washington D.C. само колку за информација тој град е главен град на Соединетите Американски Држави каде што и се наоѓа Белата Куќа. На некој начин пет-аголната зграда на Пентагон со едниот врв покажува накај Белата Куќа.

Сите можеме да видиме дека улиците кои се наоѓаат околу Белата Куќа формираат геометриски точен Пентаграм. Пентаграм- Пентагон? Случајност или не?
Пентаграмот е ѕвезда свртена наопаку која знаеме дека е знакот на ѓаволот.За да биде уште поинтересно во центарот на пентаграмот се наоѓа Белата Куќа.Сега зошто Масонски знак би (на некој начин) покажувал кон знакот на ѓаволот?
Сето ова кога ќе го поврземе со денот 11 септември (изградбата на Пентагон и неговата 60 годишнина) добиваме навистина запрепастувачка приказна.
За ова можеме навистина долго да зборуваме, но вистината околу Пентагон, Масоните,Белата Куќа и Пентаграмот останува мистерија
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
И зградата на македноскиот парламент е во облик на пентаграм .
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Пентаграмот е ѕвезда свртена наопаку која знаеме дека е знакот на ѓаволот.
Да? Знаеме? Од каде знаеме за ова?! Дали воопшто имаш основни познавања за симболот? Ајде те молам објасни ни на сите тука (бидејќи очигледно не си ги прочитал страниците наназад, затоа што имам пишувано токму за ова) нешто повеќе за пентаграмот, за неговото значење и за неговата симболична употреба.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.435
Поени од реакции
79.474
Пентаграмот е ѕвезда свртена наопаку која знаеме дека е знакот на ѓаволот...
Пентаграмот не е ѕвезда превртена наопаку. Неговата симболика е сосема спротивна на сатанистичките концепти. Таа (симболиката на пентаграмот) им служи (на сатанистичките концепти), само кога тој (Пентаграмот) е превртен. Слично како распетието.
Доколку улиците, во DC навистина создаваат пентаграм, околу Белата Куќа, тогаш според што се оценува неговата превртеност? Според страните на светот? Би сакал слика, ако има некоја од ова.


За симболиката на пентаграмот нема да зборувам, бидејќи е off topic.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.435
Поени од реакции
79.474
Мене, а и на сите, добро ни е позната пентагоналната форма на Пентагонот. На сликава не гледам пентаграм.
Јас побарав слика на превртениот пентаграм создаден од улиците во DC (околу Белата Куќа) и прашав што одредува - од која страна тој ќе се гледа, за да биде прогласен за превртен пентаграм, односно за сатанистички симбол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom