Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.346
Поени од реакции
79.171
Максим Димитриевски изјави: „Почитуван мој претседателе, разликата е огромна. Доколку сакате да опстане централната и левата идеја во државата, откажете се од оваа битка и оставете не да победиме во име на граѓаните во вториот круг“


Според резултати на ДИК на трето место е Бујар Османи, тоа значи ако Стево Пендаровски се откаже во втор круг оди Бујар Османи а не Максим Димитриевски.

Изјавава му е грешна или јас нешто не разбирам.
Моја процена е дека Максим е кукавичко јајце и на крај неговите гласови ќе идат за Илирида (т.е. за СДСМ/ДУИ), преку некоја коалиција.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.636
Поени од реакции
8.531
Моја процена е дека Максим е кукавичко јајце и на крај неговите гласови ќе идат за Илирида (т.е. за СДСМ/ДУИ), преку некоја коалиција.
Замисли си гласач за Максим и гласаш да влезе у парламент со неколку пратеници и да биде евентуално у влада коалицирајќи со ВМРО. А од друга страна да гласаш за Стево-стока...која е таа ментална гимнастика.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.172
Поени од реакции
4.702
Моја процена е дека Максим е кукавичко јајце и на крај неговите гласови ќе идат за Илирида (т.е. за СДСМ/ДУИ), преку некоја коалиција.
Максим е само извршител во таа партија и претседател само на хартија додека сите наредби стигаат од Бранко и неговиот збор е последен.Не заборавај кој го водеше главниот штаб на Данела и целата нејзина кампања.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.346
Поени од реакции
79.171
Максим е само извршител во таа партија и претседател само на хартија додека сите наредби стигаат од Бранко и неговиот збор е последен.Не заборавај кој го водеше главниот штаб на Данела и целата нејзина кампања.
а Бранко е од ВМРО?
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.245
Поени од реакции
4.273
Пред малце на прес и Тимчо Муцински од Вмро кажа дека принципот победник со победник на избори го прекршиле дуи и веќе не важи ..

Се поизвесно е дека ако бројките се на страна на вмро а во моментов натака одат работите тоа значи дека дуи после 20 години оди во опозиција ..
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.153
Поени од реакции
10.541
Леле, ништо не му верувам на овој Максим. Стварно не знам како има луѓе кои гласале за него знаејќи дека во даден момент од неговата политичка кариера прифати да биде “издаица свога рода”.
Се мислам дека на крај овој може да има клучна улога во манипулирање на народот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.783
Поени од реакции
39.047
Според информацииве до сега, новата влада ќе ја склопат ВМРО, ЗНАМ и Вреди. Левица не верувам да биде у влада од очигледни причини. За претседателските Силјаноска би требала да победи, но не за многу гласови со оглед дека ќе го гласаат Стево албанците.

Иначе не знам што бара темава кога има тема за политички случувања @Zlatikevichius ако можеш спои ја со главната.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.346
Поени од реакции
79.171
IMO Не може отворено анти-нато партија да биде у коалиција на власт. Амбасада не му дозволуе на Мицко.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.053
Поени од реакции
11.294
Леле, ништо не му верувам на овој Максим. Стварно не знам како има луѓе кои гласале за него знаејќи дека во даден момент од неговата политичка кариера прифати да биде “издаица свога рода”.
Се мислам дека на крај овој може да има клучна улога во манипулирање на народот.
Ебеш тоа комуњара ребрендирана.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
3 март 2010
Мислења
641
Поени од реакции
373
Site vie ovde sto ste napaleni za izbori, i gubete vreme ovde, a nemate nekoj pogolem interes od partiite da ve stavaat na fotelja , da znaete deka na slednite izbori ist broj na vmrovci paraziti cekaat rabota isto kolku sto ovie gomna napikaa ovie nekolku godini.....Drugar mi e gore vo Vmro... veli neka se podgotvat graganite za smetka na voda plus 200 - 500 denari samo za komunalnoto da gi zbere toj del.... porano eden imase 9 ulici da meta sega se 3 po 3 ulici a plati x3 izboruvam za cisto makedonski gradovi, na zapad kojznae kako ke bidi...
Точно, еден куп хиени ќе ги напикаат на државно, остај што ништо не знаат да работат ама за кодошење први ќе бидат
Одма после формирање влада 25 посто поскапувања, нови даноци, нови закони
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.692
Поени од реакции
82.065
Ако ДУИ го испратат во опозиција, ДПМНЕ ќе тепаат и на наредни избори уште сега велам, на народов (вклучително и на голем дел од албанците) им е збогтисано од Али, Груби и компанија. Сепак да не му кроиме капа на нероден Петко, вака и Заев се курчеше предизборно во два наврати.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.692
Поени од реакции
82.065
Според информацииве до сега, новата влада ќе ја склопат ВМРО, ЗНАМ и Вреди

За претседателските Силјаноска би требала да победи, но не за многу гласови со оглед дека ќе го гласаат Стево албанците
Ако Вреди има дил со ДПМНЕ уште од сега да прават влада, тогаш албанциве што се за Таравари ќе ја гласаат Гога...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom