Македонски филмови

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.457
Поени од реакции
35.873
Не ти се свиѓаше трејлерот? :D
Мене ми беше одличен, сега очекувам филмот да биде бар за 7ца. :P
Многу крвишта бе, ми се слоши.

A propos Трајков - Мојот татко што е сниман во Македонија, само со македонски пари, од луѓе и со луѓе кои живеат во Македонија, не е македонски, а овие на Трајков каде сѐ е чешко се ептен македонски, така? :coffee:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.098
Многу крвишта бе, ми се слоши.

A propos Трајков - Мојот татко што е сниман во Македонија, само со македонски пари, од луѓе и со луѓе кои живеат во Македонија, не е македонски, а овие на Трајков каде сѐ е чешко се ептен македонски, така? :coffee:
Аман бе, зар од толку ти се слоши. :P

Режисерот не е чешки, парите што се давани не се чешки, сценариото за филмот е автобиографско - нечешко. Претпоставувам ако има музика дека е или на Џајковски или на Дуке Бојаџиев, бидејќи има соработувано со нив на Созерцание и Големата вода. Плус пола од екипата се нечеси.:D Трајков и Ристановски (кој е роден у Чешка) + дел од дијалогот се зборува на македонски јазик. :D

А у овој твојов има само Албанци (без разлика дали живеат тука или во Албанија, албански јазик, албанска режисерка, се албанско. Македонски се парите со кој е сниман и локациите. Ако е така треба сите филмови што бар малку се снимале во МК да бидат македонски?

Ајде и тие 2, 3 грчки филма што се имаат снимано да си ги препишеме, блгарчетата ни се браќа и нив клај ги, индиски филм се има снимано, мајка Тереза, Александар Македонски, и Индискиот е наш, се има снимано некој германски и тој да го ставиме?

Се е ствар принципа, ја не би го ставал тој филм у македонски, а ти како сакаш. Ко што реков твоја листа- ти си газда. :D
Башка ко веќе инсистираш As if I am not there стај го во листата, зашто 90 посто од актерите се Македонци, скоро цел филм е сниман во МК, музиката е на Џајковски, половина од техничката екипа е наша. Ирски се само парите, и режисерката. :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.457
Поени од реакции
35.873
Аман бе, зар од толку ти се слоши. :P

Режисерот не е чешки, парите што се давани не се чешки, сценариото за филмот е автобиографско - нечешко. Претпоставувам ако има музика дека е или на Џајковски или на Дуке Бојаџиев, бидејќи има соработувано со нив на Созерцание и Големата вода. Плус пола од екипата се нечеси.:D Трајков и Ристановски (кој е роден у Чешка) + дел од дијалогот се зборува на македонски јазик. :D

А у овој твојов има само Албанци (без разлика дали живеат тука или во Албанија, албански јазик, албанска режисерка, се албанско. Македонски се парите со кој е сниман и локациите. Ако е така треба сите филмови што бар малку се снимале во МК да бидат македонски?

Ајде и тие 2, 3 грчки филма што се имаат снимано да си ги препишеме, блгарчетата ни се браќа и нив клај ги, индиски филм се има снимано, мајка Тереза, Александар Македонски, и Индискиот е наш, се има снимано некој германски и тој да го ставиме?

Се е ствар принципа, ја не би го ставал тој филм у македонски, а ти како сакаш. Ко што реков твоја листа- ти си газда. :D
Башка ко веќе инсистираш As if I am not there стај го во листата, зашто 90 посто од актерите се Македонци, скоро цел филм е сниман во МК, музиката е на Џајковски, половина од техничката екипа е наша. Ирски се само парите, и режисерката. :P
Mustang е од турски режисер, турски актери, снимен во Турција, на турски јазик, па филмот е француски и како таков беше номиниран за Оскар - претставник за Франција, а не на Турција. Just saying.

А за Иво Трајков:

Screenshot_1.jpg
Screenshot_2.jpg

^^што има македонско овде?

Screenshot_3.jpg
Screenshot_4.jpg

^^ и овде?

Screenshot_5.jpg
Screenshot_6.jpg

^^ 2 од 5 се поголемиот дел од актерската екипа? :P

Screenshot_7.jpg
Screenshot_8.jpg

^^ a овде што има македонско?

Screenshot_9.jpg Screenshot_10.jpg

^^ и за крај Созрецание! Филм на чешки јазик, снимен во Чешка, со ИСКЛУЧИВО чешки актери (а не поголемиот дел Македонци ;) ), a македонски претставник за Оскар, и плус за овие погоре не, ама за овој сите велат дека е македонски.

Пак just saying. :P[DOUBLEPOST=1458915769][/DOUBLEPOST]
А у овој твојов има само Албанци (без разлика дали живеат тука или во Албанија, албански јазик, албанска режисерка, се албанско. Македонски се парите со кој е сниман и локациите. Ако е така треба сите филмови што бар малку се снимале во МК да бидат македонски?

Ајде и тие 2, 3 грчки филма што се имаат снимано да си ги препишеме, блгарчетата ни се браќа и нив клај ги, индиски филм се има снимано, мајка Тереза, Александар Македонски, и Индискиот е наш, се има снимано некој германски и тој да го ставиме?
А за ова - јас не велам дека ако некој филм е сниман во Македонија треба да е македонски, или ако има македонски актери, режисер, или што ти јас знам што (ова ти велиш). Парите се важните! Парите го вртат светот, парите го прават филмот. Ако сум си платил нешто, мое си е, па макар да е и со Абориџини кои зборуваат на Урду и снимен на локации во Финска, од Бразилец режисер. ;) Франција дала пари за Мустанг - француски си е, Канада дала пари за Me and My Moulton - канадски е, Македонија дала пари за Созрецание (ама и Чешка дала), но сепак ете филмот ја претставуваше Македонија, може поголем дел од парите бил наш, who knows? Македонија дала пари и за Дубровски, Буре барут, Мојот татко, тој со ручекот, Судбината како стаорец... - и тоа се македонски филмови, колку и да не е тоа според твојот или мојот принцип. Се друго е неважно. Само парите. ;)

И не, другите филмови на Трајков, освен Големата вода и заедничкиот Созрецание, не се македонски и немаше да бидат дури и ако Ѓорѓи Колозов станеше од гроб и глумеше во некој од нив. ;)
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.098
Mustang е од турски режисер, турски актери, снимен во Турција, на турски јазик, па филмот е француски и како таков беше номиниран за Оскар - претставник за Франција, а не на Турција. Just saying.

А за Иво Трајков:

Прегледај го приврзокот 142184
Прегледај го приврзокот 142185

^^што има македонско овде?

Прегледај го приврзокот 142186
Прегледај го приврзокот 142187

^^ и овде?

Прегледај го приврзокот 142188
Прегледај го приврзокот 142189

^^ 2 од 5 се поголемиот дел од актерската екипа? :P

Прегледај го приврзокот 142190
Прегледај го приврзокот 142191

^^ a овде што има македонско?

Прегледај го приврзокот 142192 Прегледај го приврзокот 142193

^^ и за крај Созрецание! Филм на чешки јазик, снимен во Чешка, со ИСКЛУЧИВО чешки актери (а не поголемиот дел Македонци ;) ), a македонски претставник за Оскар, и плус за овие погоре не, ама за овој сите велат дека е македонски.

Пак just saying. :P[DOUBLEPOST=1458915769][/DOUBLEPOST]
А за ова - јас не велам дека ако некој филм е сниман во Македонија треба да е македонски, или ако има македонски актери, режисер, или што ти јас знам што (ова ти велиш). Парите се важните! Парите го вртат светот, парите го прават филмот. Ако сум си платил нешто, мое си е, па макар да е и со Абориџини кои зборуваат на Урду и снимен на локации во Финска, од Бразилец режисер. ;) Франција дала пари за Мустанг - француски си е, Канада дала пари за Me and My Moulton - канадски е, Македонија дала пари за Созрецание (ама и Чешка дала), но сепак ете филмот ја претставуваше Македонија, може поголем дел од парите бил наш, who knows? Македонија дала пари и за Дубровски, Буре барут, Мојот татко, тој со ручекот, Судбината како стаорец... - и тоа се македонски филмови, колку и да не е тоа според твојот или мојот принцип. Се друго е неважно. Само парите. ;)

И не, другите филмови на Трајков, освен Големата вода и заедничкиот Созрецание, не се македонски и немаше да бидат дури и ако Ѓорѓи Колозов станеше од гроб и глумеше во некој од нив. ;)
Како ли само очекував да го кажеш Мустанг за пример. Брат парите го вртат светот, ама ја не ги вртам парите и не ме интересира дали ние сме дале или Јапонци дале за филмот. Знам дека ќе си мислиш хипстер одма, ама ко ќе ми ги спомнеш филмовите не ги осеќам за македонски, за свои, туку за туѓи. А бар за мене многу е важно чувството. Ко се друго, така и ова е субјективно и не очекувам да ме сфатиш, па предлагам да ставиме крај на дискусијава and to move on to Macedonian films, а не чиј е, или не е.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.457
Поени од реакции
35.873
Како ли само очекував да го кажеш Мустанг за пример. Брат парите го вртат светот, ама ја не ги вртам парите и не ме интересира дали ние сме дале или Јапонци дале за филмот. Знам дека ќе си мислиш хипстер одма, ама ко ќе ми ги спомнеш филмовите не ги осеќам за македонски, за свои, туку за туѓи. А бар за мене многу е важно чувството. Ко се друго, така и ова е субјективно и не очекувам да ме сфатиш, па предлагам да ставиме крај на дискусијава and to move on to Macedonian films, а не чиј е, или не е.
:blablab:
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
927
Поени од реакции
2.855
Mislam deka krajot na 90tite izleze slicno vakvo filmce,prikazuvajki go suroviot zivot koj go ziveat decata od socijalno zagrozeni semejstva ili deca bez roditeli,ne mi teknuva naslovot na filmot,pred 3/4 god na mtv go davaja posledno ...ako znaj nekoj za koj film zboram neka pisi
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.098
Mislam deka krajot na 90tite izleze slicno vakvo filmce,prikazuvajki go suroviot zivot koj go ziveat decata od socijalno zagrozeni semejstva ili deca bez roditeli,ne mi teknuva naslovot na filmot,pred 3/4 god na mtv go davaja posledno ...ako znaj nekoj za koj film zboram neka pisi
Ако не е Ангели на отпадот (1995) (бидејќи го немам гледано филмот, а го нема на нет) тогаш би требало да е некој тв филм. Нешто содржина ти текнува?
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
927
Поени од реакции
2.855
Sega ja citav sodrzinata na Angeli na otpadot i definitivno ne e toj film so go baram...Mislam deka se rabotese za edno momce(16/17 god ) koe e samo i nezastiteno, mnogu pati maltretiran od negovite vrsnici,najcesto od razgalen mangup,sin na inspektor, koj cesto na svojot sin mu dava da si "igra" so pistolot....vo nareden moment momceto se srekava so starec koj zivee kraj nekoja zeleznicka ,toj mu raskazuva za svojot zivot i go uci kako da rakuva so oruzje...tolku memorijata me drzi :([DOUBLEPOST=1459286212][/DOUBLEPOST]Го најдов ....не бил излезен во 90тите него во 2004,не се работело за 16/17 момче,него за 13 и се вика "Илузија" од Светозар Ристовски
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.098
Sega ja citav sodrzinata na Angeli na otpadot i definitivno ne e toj film so go baram...Mislam deka se rabotese za edno momce(16/17 god ) koe e samo i nezastiteno, mnogu pati maltretiran od negovite vrsnici,najcesto od razgalen mangup,sin na inspektor, koj cesto na svojot sin mu dava da si "igra" so pistolot....vo nareden moment momceto se srekava so starec koj zivee kraj nekoja zeleznicka ,toj mu raskazuva za svojot zivot i go uci kako da rakuva so oruzje...tolku memorijata me drzi :(
Илузија (2004) го бараш. Грешна информација ми даде горе, крај на 90-ти, затоа ме зачуди.
И не го учи старец да ракува со оружјето туку едно типче, бегалец од нешто мислам беше што живее во воз. Старецот го тера да учи и пишува поезија за конкурс.
Може некој не го гледал, па нека стои во спојлер.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
927
Поени од реакции
2.855
Кој не го гледал многу пропуштил
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.098
Добри критики и слушнав и прочитав за Џган-от денес, се надевам и мене ќе ми се свиѓа. :D
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
927
Поени од реакции
2.855
само што се вратив...на премиерата во бт присуствуваја и режисерот,продуцентот,костимографот,дел од актерската екипа.Филмот со тие мали финансиски средства што располагаше и колку што разбрав краткото време за кој што беше креиран,да не речам беше врхунски.Во кино салата во бт присуствуваја околу 200 ако не и повеќе гледачи...јас би му дал една добра 7.
Се на се задоволен сум од филмот,честитки до Вардан Тозија се надевам и во иднина ќе не почести со некој добар филм како и овај....и да..да не речам 60% од кадрите во филмот во позадина се наоѓаше некој чкртка Вардар ,Комити 1987 итн..
 
G

grande-juve

Гостин
Џган - супер скоцкан од секој аспект, јако изглумено(посебно од од младиов шо е главна улога, и Ристановски), знае шо сака да биде филмов, едино ми фалеше финалниот потег што ќе направи да се соживееш до крај, и со приказната и со ликовите... Затоа ќе добие оцена како за доста океј филмче, што дефинитивно не е лошо... 6,5/10
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.098
Балкански Тарантино го снима сеоскиот пардон македонскиот Clockwork orange. :icon_mrgr:

И мене ми се свиѓаше. Никола Ристановски стандард одличен, од децата, Мартин ака Филип беше исто одличен, единствено Дениз Абдула некако не ми одглуми, не е за таква улога, пре би го ставил Каевски за таква улога или уште боље Тоциновски, али океј. Мора да се пофали режисерот нормално. Тој е кривецот што типче што првпат се појавува пред камера вади одлична игра, а и другите дечки беа добри.
Шминка феноменална, костими океј, сценографија супер, фотографија (не знам последно у кој филм била лоша). За фалинки си имаше. Музиката не ми се свиѓаше и сценариото имаше по некоја фалинка.
Одлично скоцкано, не знам за вас мене ме подзамисли филмот.
За тие пари одлично испаднал, за оцена се думам меѓу цврста седумка или лабава осумка. Ама пошто наш, башка нова тема, низок буџет нек иде 8.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom