Македонија добива банкноти од 200 и 2000 денари

Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
So Adem jashari i Hasan Pristina kako omot na banknotite :):) :) ako ne e taka eve jas ... ovaa e bolna drzava

Јашари качен врз тенк на АРМ, симболизирајќи го соживотот и мултиетничноста. Тоа е рецепт за успех

240.000 денари е награда за прво место, аплицирајте со идеава.

Не барам ни благодарам :icon_mrgr:
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
331
Поени од реакции
222
Со таква да одеш во продавница да бараш 5 по 1000 ситно :icon_lol:
Јас еднаш пробав така да раситнам и продавачките ја прегледаа петилјадарката надолж и попреку да не е фалсификат:D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
... моју личну жељу ...
На 2 хиљадарката очу да го буде сљика од Ѓерѓ Кастриоти Скендербеу ... а на 200 денарката очу да го буде сљика од Аљи Амети ... (y)
фалеминдерит шум
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Што не им објаснат на луѓето дека кога печатат нови пари значи дека се качува инфлацијата? Шо е важно кој ќе ги дизајнира?
 
Член од
21 март 2013
Мислења
379
Поени од реакции
1.080
Нека ги стават спомениците на банкнотите.
Да не бидат за џабе поставени...
И уште албански превод нека му напишат. И јас си ги собирам парталите од тука!
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Ова смрди на инфлација.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нека ги стават спомениците на банкнотите.
Да не бидат за џабе поставени...
И уште албански превод нека му напишат. И јас си ги собирам парталите од тука!
на слободните за градски превоз веќе ги има.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Секако дека е инфлација, македонскиот денар не се користи никаде надвор од Македонија за да уживаме огромна побарувачка на валутата со што би оправдале издавање во оптег на нови банкноти, а со над 30% невработеност и штотуку помината рецесија, последно нешто што би им паднало на памет на здрави и разумни монетарни власти во една држава, би било издавање на нови банкноти.

Инаку, мислам дека банкнотата од 2000 денари треба да биде банкнота од 2001 денар, симболизирајќи ја годината на почетокот на рамковната преродба, која се случува до денешен ден и благодарејќи на која Македонија е пример за држава низ која течат реки од рамковен мед и рамковно млеко, со трул вкус, но сепак во името на мирот, стабилноста и меѓуетничкиот соживот.

Би требало и двоглавиот орел на банкнотата да биде позлатен, чисто колку за да добие на тежина и поголема вредност, но на рамковните побратимци двоглавиот орел им е црн, па затоа би требало да одиме на металик црна алтернатива или било која друга алтернатива со која црниот двоглав орел би бил поистакнат и позабележлив на банкнотата.

Адем Јашари и Хасан Приштина добро би се вклопиле во банкнотата, од едната страна на банкнотата Хасан Приштина со црниот двоглав орел и картата на Голема Албанија, а од другата страна на банкнотата Адем Јашари со тенкот, а можеби и некој од рамковниве министри како се клањаат пред неговиот споменик.

А кога сме кај банкнотата од 200 денари, мислам дека би требала да биде банкнота од 207 денари, симболизирајќи ја официјалната сума на досега потрошените средства за проектот Скопје 2014, настрана фактот дека реалната бројка е значително поголема, но официјалната бројка на Владата на Република Македонија заклучно со април 2013, е 207.872.492 евра.

Е оваа банкнота би можела да биде позлатена, позлатен Аце Велики, позлатени лавови, позлатен Фичо Втори со стегнатата тупаница, а може како алтернатива да го стават Фичо Втори како свршува со Олимпија на дента кога го правеле Аце Велики, со сонцето од Вергина во позадина, минус еден крак за да не го испровоцираме јужниот сосед, позлатен мост и слични мотиви, има доста материјали кои можат да се искористат за оваа банкнота, тешко ми е да се одлучам што попрво би предложил.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Сте се фатиле за спомениците.... Мене ми е џамиите да не ги стават :D Шала на страна али ова да не испадне како железните 50ки...
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
ма паре нису проблем,јер паре нема
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ќе може 200 на 2 x 100 да ми раситните ? Wait WHAT ??? Некако нели е ретардирано ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom