Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Pred 6 godini kupiv stan vo Saranda na sama plaza na "african beach" desno od pristanishteto 64m² za 490€m² ! So pogled na more od terasa so site marifeti.
Muabetot e deka stvarno derat za kvadrat kaj nas ama pa drzi cena taka da vredi da se investira. Inache istiot stan sega mozam odma da go prodadam duplo.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.107
Сличен проект како "Купи куќа, купи стан" само што ова ќе важи за лицата во АРМ.

АРМ мој вистински дом

Како што е наведено во брошурата, ова ќе важи за офицери, подофицери, професионални војници и цивилни лица во АРМ. Според анализите, 1 квадрат би чинел 45-500 евра (што ми е малку чудно према сегашните цени на становите, на т.н. атрактивни локации), со тоа што лицето ќе треба да уплати 30% учество, а остатокот да го исплаќа во период до 10 години без камата. Секој кој ќе купи стан преку овој проект ќе потпише изјава дека нема да користи надоместок за закупнина на стан и бесплатен организиран превоз до крајот на својата кариера. Становите би биле едно, дво и трособни со големина 35-70м2 во градовите Скопје, Кичево, Тетово, Куманово, Велес, Штип и Прилеп.


Ок, со тоа што според брошурата се доцни, требало да бидат предадени на корисниците крајот на 2011 година.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Коа ќе рокне овој градежниов меур во Македонија вид не ќе се види ќе си купувата во ск квадрат за 300 еур кај сакате. Истото го правеа со Охрид - Охрид пред 7-8 год испод 1000 еур немаше стан сеа за 500 кај сакаш дури и слушнав и за 300. Во Скопје испод 850 во македонски населби нема што е премногу и нереално според нашиот стандард. Мое мислење кој што е за стан да не брза мн во следниве две до три години ќе паѓаат со забрзано темпо. Скопје веќе нема да има наплив од внатрешноста, Скопје веќе почна и да се иселува така да нема индикатор според кој би се задржале цените. А за купи куќа купи стан не сум го разгледал убаво ама мора да има некоја заебанција изглеа го дааваат на мн години и така земаш 40 000 враќаш 60 000.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Коа ќе рокне овој градежниов меур во Македонија вид не ќе се види ќе си купувата во ск квадрат за 300 еур кај сакате. Истото го правеа со Охрид - Охрид пред 7-8 год испод 1000 еур немаше стан сеа за 500 кај сакаш дури и слушнав и за 300. Во Скопје испод 850 во македонски населби нема што е премногу и нереално според нашиот стандард. Мое мислење кој што е за стан да не брза мн во следниве две до три години ќе паѓаат со забрзано темпо. Скопје веќе нема да има наплив од внатрешноста, Скопје веќе почна и да се иселува така да нема индикатор според кој би се задржале цените. А за купи куќа купи стан не сум го разгледал убаво ама мора да има некоја заебанција изглеа го дааваат на мн години и така земаш 40 000 враќаш 60 000.
Скопје секоја година има по 3000-4000 нови жители :)

Едно е рекла-казала за цените на становите во Охрид, а сосема друга е реалноста.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Скопје секоја година има по 3000-4000 нови жители :)

Едно е рекла-казала за цените на становите во Охрид, а сосема друга е реалноста.
Точно Скопје имаше по 3000+ нови ама веќе нема кој да дојде.
Која е реалноста во Охрид?[DOUBLEPOST=1447059565][/DOUBLEPOST]А си се запрашал ли некогаш дека никој не ги заменил тие 3000 - 4000 жители што дошле во Скопје и за сметка на тоа нивните градови изгубиле 3000 -- 4000 годишно меѓу кои и Охрид. И сега идеме по лоѓика зошто во Охрид становите се по 500 еур макс?
Затоа што нема кој да купи, затоа што ако земеш кола и ја извозиш цела туристичка од почеток до крај ќе видиш дека во 100 згради во просек светат по три стана е тоа е реалноста битушанец.
 
Последно уредено:

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Точно Скопје имаше по 3000+ нови ама веќе нема кој да дојде.
Која е реалноста во Охрид?[DOUBLEPOST=1447059565][/DOUBLEPOST]А си се запрашал ли некогаш дека никој не ги заменил тие 3000 - 4000 жители што дошле во Скопје и за сметка на тоа нивните градови изгубиле 3000 -- 4000 годишно меѓу кои и Охрид. И сега идеме по лоѓика зошто во Охрид становите се по 500 еур макс?
Затоа што нема кој да купи, затоа што ако земеш кола и ја извозиш цела туристичка од почеток до крај ќе видиш дека во 100 згради во просек светат по три стана е тоа е реалноста битушанец.
Душичке, становите во Охрид се градат за викендаши од Скопје и македонските печалбари. И пред 30 години и сега, дали само 5-10% од становите ги купуваат охриѓани. Еве јас имам и сега купено нов стан, ама за 500 евра /м2 нема да најдеш нов стан ниту во Воска. Остај рекла-казала, а реалноста е сосема поинаква.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Душичке, становите во Охрид се градат за викендаши од Скопје и македонските печалбари. И пред 30 години и сега, дали само 5-10% од становите ги купуваат охриѓани. Еве јас имам и сега купено нов стан, ама за 500 евра /м2 нема да најдеш нов стан ниту во Воска. Остај рекла-казала, а реалноста е сосема поинаква.
Купуваа над 30 % Охриѓани ама сега нема печалбари туку се иселуваат иначе има за 500 еур Охридати најубавата населба а за новите незз пошо во последниве 2 год само бејбунар се прават нови 2-3 згради што се и во нив никој не купува. Значи друже јас сум стар охриѓанец имам имоти во Охрид сум осетил на своја кожа како сум губел на недвижнини.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.107
Купи-куќа стан е ретко добра работа, само што цените се претерано качени во Скопје. Од тоа што следев цени, прашував фирми шетав низ цело Скопје, сфатив дека оние кои градат, маста ја вадат со ќарот. Мислам дека за тоа пишуваше и @valvoline
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Купи-куќа стан е ретко добра работа, само што цените се претерано качени во Скопје. Од тоа што следев цени, прашував фирми шетав низ цело Скопје, сфатив дека оние кои градат, маста ја вадат со ќарот. Мислам дека за тоа пишуваше и @valvoline
Па во Софија и Тирана имаш за 600 еур квадрат толку треба и Скопје да се. На 600 чим имаат ќар замисли на 900 - 1200 лудило :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Абе за 100 евра од квадрат нема да можат да ги продадат :icon_lol:.
 
S

silmarillion

Гостин
Си ги купуваме становите со наши пари, и на тоа ќе платиме и камата, така да не туку хвалоспевајте некакви си владини мерки. Становите според условите ги купуваме во новоградби, а имајќи в предвид кој држи 90% од пазарот за недвижнини јасно станува кој зашто и како ја има донесено оваа мерка. Филантропија е заебан концепт, одличен за богатење на најбогатите под маската на социјалната правда и помошта кон тие на кои највеќе им е потребно :)
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Коа ќе рокне овој градежниов меур во Македонија вид не ќе се види ќе си купувата во ск квадрат за 300 еур кај сакате. Истото го правеа со Охрид - Охрид пред 7-8 год испод 1000 еур немаше стан сеа за 500 кај сакаш дури и слушнав и за 300. Во Скопје испод 850 во македонски населби нема што е премногу и нереално според нашиот стандард. Мое мислење кој што е за стан да не брза мн во следниве две до три години ќе паѓаат со забрзано темпо. Скопје веќе нема да има наплив од внатрешноста, Скопје веќе почна и да се иселува така да нема индикатор според кој би се задржале цените. А за купи куќа купи стан не сум го разгледал убаво ама мора да има некоја заебанција изглеа го дааваат на мн години и така земаш 40 000 враќаш 60 000.

Каде има стан за 300 или за 500 каде што сакаш?

Центар солидна градба 900 евра просек, Охридати исто. Нормално може да се најде центар и по 780-750 но зависи градбата, распоредот, дали имат лифт или не и сл.. Битно е и каква изолација, дали има паркинг или не, многу параметри има што треба да се погледнат за да се купи еден стан. А дека по таа цена ти што викаш нема. Има можи по 500 евра Даљан или кај Болниците од Карадак.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Каде има стан за 300 или за 500 каде што сакаш?

Центар солидна градба 900 евра просек, Охридати исто. Нормално може да се најде центар и по 780-750 но зависи градбата, распоредот, дали имат лифт или не и сл.. Битно е и каква изолација, дали има паркинг или не, многу параметри има што треба да се погледнат за да се купи еден стан. А дека по таа цена ти што викаш нема. Има можи по 500 евра Даљан или кај Болниците од Карадак.
Даљан и болниците толку се стандард чак и испод 500 можеш да најдеш никој не купува таму. Охридати пријател на таткоми продаваше стан прво 900 еур - одма позади милениум па го снижи на 800 па го продаде за 700 ( пред две години). На туристичка постарите згради од потегот билјанини извори до мини маркет се се по 500 - 600 еур. Оди на огласи ќе видиш, да се разбереме и мене не ми одговара да паѓаат и јас имам недвижнини што ми губат на цена. Единствено тие згради кај скалестата и тие спроти ривиера држат од 700 нагоре. А куќи по периферија имаш за багатела.[DOUBLEPOST=1449156402][/DOUBLEPOST]Мини маркет се продава 5 години никој не го купува
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Мислам дека ова е одлично (ама за тие што веќе имаат куќа па сакаат да доградат или имаат плац)
Со проектот„Купи куќа за млади“ на младите до 35 годишна возраст кои се или не се во брак Владата на Република Македонија преку 2 модела кои ќе може да се изберат ќе им даде можност да добијат неповратни средства за да купат куќа

Првиот модел предвидува исплаќање на субвенции на месечната рата во период од 11 години од 80% од средствата 8 години и 50 % за три години после овие 8 години. Владата исплаќа субвенции на месечната рата на кредитот и главница и камата за стекнување на куќа и тоа во период од 11 години од вкупно 20 години.

Вториот модел предвидува исплаќање на субвенција во висина од 100% од средства за учество во кредитот за стекнување со куќа, а понатаму кредитот младиот човек сам ќе си го исплаќа.

-Субвенцијата ќе се однесува и овој проект ќе важи за купување на новоизгардени куќи од градежни компании со цел потоа да се продадат, куќи во кои треба да се всели прв сопственик или изградба на своја куќа, надградба и доградба на куќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom