Кризата во Грција (продолжетоци пред пенали)

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Чистачка во метро со плата од 60 000 фунти???

Абе овие не се нормални ејјј!!!!

Леле човече по паразитска земја од оваа нема.

Ама сега баш внуците и правнуците на сегашнава генерација ќе го крка стапот.

Грција до влезот во ЕУ беше беда и мизерија.

До пред 30 г. ние бевме Калифорнија за нив.Прашајте баби/дедовци кои оделе на море кај јужниве каков стандарт имале.

Да не беше таа ЕУ и сега ќе беа маслинкари и рибари.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Море нека тонат, ако, уште подобро за нас. Нека скапат циганите, кај мене во населба пичат билборди од типот „Калимера“ за 9 ноќевања 100 евра сосе јадење, пиење, „рендање“ гркинки и чистење секое утро на вашите кондури и долен веш.

Пак не им одам, ќе си одам ако треба на Матка и на Лепенец...

Ич не му ја мислам, зошто ако му ја мислам како Борисов знам дека кога ќе застанат на нозе нас ќе не притискаат како што знаат и умеат за да играме по нивното. Ама нема да се спасат, повеќето економисти им предвидуваат пропаст плус дури и да има шанси да се спасат, ќе се спасат после некое одредено време, а тоа сепак на нас ни дава време да закрепнеме, да земеме воздух и да превземеме нешто.

Значи имаме шанса да ги свртиме работите како држава во наша полза, е сега како ќе одиграат нашите тоа ќе видиме понатаму.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
3а жал, или за среќа, видете што изјави Саркози за француските банки:

France’s Sarkozy says banks accept Greek debt rollover

An outline agreement to roll over holdings of maturing Greek bonds to avoid default

http://www.msnbc.msn.com/id/43546210/ns/business-world_business/t/frances-sarkozy-says-banks-accept-greek-debt-rollover/

Било како било, грчиштава продолжуваат со штрајкови и продолжуваат да ја парализираат и она малку економија што ја имаат.. Сега ќе имаат дводневен генерален штрајк............:D

 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Kaj da e im doaga kraot, porano ili pokasno gotovi se im ebav mamicata, dosta bese ziveenje na tugi grb, sega ke treba da pocnat malku da rabotat, zatoa sega se bunat.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Грчкиот парламент денес ги усвои новите мерки за штедење кои демек треба да го спречат банкротот на државата (а таа е веќе банкротирана).

Со овие мерки ќе заштедат 28 милијарди евра до 2015-та што и не е така многу во однос на тоа колку трошеа последниве 40 години.

Им пожелувам многу протести и демонстрации.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Sega e super, duri sega ciganive si go stavija jazeto okolu vrat,
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Вика една тетка вчера на протестите"овие од Владава уште пред 20 г. требаа да ни кажат дека сме во долгови,па да може полека да ги отплаѓаме,а вака ни дојде наеднаш".
Не бе тетко.од пред 100 г требаа да ви кажат дека сте во долгови,па тогаш редот да си го фатите.Сега има да го цицате.
--- надополнето: Jun 30, 2011 3:42 PM ---
и чисто онака ме интересира.Во строгите мерки на штедење наметнати од ЕУ,грциве сеуште можат да се пензионираат на 53 г. или ја кренале границата за некоја година???
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Вика една тетка вчера на протестите"овие од Владава уште пред 20 г. требаа да ни кажат дека сме во долгови,па да може полека да ги отплаѓаме,а вака ни дојде наеднаш".
Не бе тетко.од пред 100 г требаа да ви кажат дека сте во долгови,па тогаш редот да си го фатите.Сега има да го цицате.
--- надополнето: Jun 30, 2011 3:42 PM ---
и чисто онака ме интересира.Во строгите мерки на штедење наметнати од ЕУ,грциве сеуште можат да се пензионираат на 53 г. или ја кренале границата за некоја година???
Зголемена е границата на 62 години.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Пуштени се границите за Грција сега!? Чисто онака ме интересира, ради туристи колку ке имаат годинава... И дали ке има пак затварање на границите, ако се моментално отворени!?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Државите от еврозоната одобриха траншот от 12 милиарда евра за Грциja.
От своja страна Волфганг Шоjбле рече,дека некаде во есента ке е готов новиот план за спасуване на Гр.
Интересна ке биде количината на новиот план и новите услови,кои ке получат за този пари.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Им дадоа 12.6 милијарди евра, но одлуката што да прават со вториот пакет мерки (80-90 милијарди) ја одоложија за средината на јули, а реално за септември. Холандија не сака да чуе доколку приватниот сектор не е вовлечен во пакетот, а за деталите допрва ќе треба да одлучуваат. И така ЕУ продолжува да го купува социјалниот мир. Шојбле рече германските банки ќе простат над три милијарди евра од долгот што не е малку.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
вртеле сучеле- пак ЕУ ќе испадне ебаната странка- какви мерки на штедење бре-гејците нема шанси да го испоштуваат тоа- ќе најдат начин како и досега((век и пол така функционирала- и сеа сакаш да биде поинаку?!), не за џабе протестираат- све тоа им е добро осмислено и организирано
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
вртеле сучеле- пак ЕУ ќе испадне ебаната странка- какви мерки на штедење бре-гејците нема шанси да го испоштуваат тоа- ќе најдат начин како и досега((век и пол така функционирала- и сеа сакаш да биде поинаку?!), не за џабе протестираат- све тоа им е добро осмислено и организирано
Да, ќе измрдаат на крајот, си мислат овие светскиве банкари ќе ја поседуваат Грција за џабе, ама се заебале. изгледа не му иди умот.

Нема грциве ништо да приватизираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom