[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Fantasia Painting(77).jpg Во недела се наканив, се гледа колку ми е досаден викендов. :D
Не ја сликав целата постапка, ако е потребно пак ќе напраам (кажав дека досадно ми е) :D
Иначе ставав во слоеви. Првин издробен чили чипс, па пилешки стек, па ориз, варена пченка, малце павлака и црвен грав. And today i had my first burgasm. :D
п.с. Не е буритото мало, голема е чинијата, озбилно. :D
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Планира некој да прави кајгана или слабо? Јас ако правам, евентуално утре вечер кога ќе си дојдам дома, ако прави некој да правам тогаш утре, ако не ич да не им лупам во кујна? :icon_mrgr: Пошто реално ретко кога јадам пржени јајца, ама ако некој ме дружи да не пропадне готвачов оваа недела, ќе правам. :D
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Ќе се јаде? :)

Недела е, може да направиме Кајгана. По ваша желба и вкус.
Незнам како е у ваше село,ама у наше село како традиција е недела да се прави Оризник со Кокошка , плус супа . Ако не сте правеле ова како предлог, гледам Кајгана никој не ви прави па затоа....
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Немате желба да го направите главното јадење на форумов. Срамота!:D

@shumecha.tableta ако сакаш дружи ме во натпреваров. Памтам на времето кога имаше натпревар во правење кајгана имаше премногу пријавени. Сега баш ја прегледав тогашната тема, па на учество ги повикувам @Natural-girl @Артиљеро @Олимпија @Mary Poppins @budaletinka_r @КвикСилвер @%naked% , потоа и @CafeDelMar @mordekaj @Anne. @pearl @Благоев @blue ladybug @Zlatikevichius и сите останати:D

Туку ај да не ја должам, да ви ја претставам мојата кајгана:D Во сад на оган ставив зејтин, изматив две јајца и ги ставив во садот со зејтин. Промешав неколку пати (ради тоа и малку е растресена кајганава:cautious:) и кајганата беше готова. И за толку малку ви е тешко да направите една кајгана:P Декорацијата/прилогот е патлиџани, краставица, чат пат марула, шунка, кашкавал и сирење.

Па пријатно јадење Кајганџии....................:)

10.png

11.png
Кајгана by Sungerot Bob on Кајгана форум
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Еве јас ќе го дружам Сунѓерот Боб :)

Овојпат немав време да декорирам, а и некако ме мрзеше.

Кајгана со млад кромид, домати, зелени пиперки и сирење!

IMG_2706.JPG IMG_2710.JPG
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Хир ај кам, хир ај гоу. :D
Обично сакам одвоени да ми бидат јајцата, да не ги мешам. :noze:
Тоа од страна се динстани свежи печурки со црвена пиперка и пилешки гради во соја сос. А тоа до него е топена кисела павлака со кашкавал и малку сирење.

IMG_0029 modified modified modified.jpg IMG_0064 modified modified.jpg
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Сега му е времето на компирот и морковот.

Значи сѐ од компир. Компир манџа (со или без месо), пржени компирчиња, печени цели компири со путер и сланина, компир тава со пилешко/свинско, печени компири со зеленчуци, гратен, компири со сметана, компири со печурки, морков и бамји, варени компири, компир салата со кромид и оцет, компир салата со мајонез, мусака, итн.

Кој за што има мерак, мастраф и време. :)
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Ради тоа што беше паднат форумот, може да го продолжиме малку рокот. :P
Ај кревајте тоа ракавите, срамота е на ваква убава тема да нема пријавени. :D Јас од понеделник ќе направам нешто, голем избор има не знам ни јас што попрво. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom