[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Уште од вчера имав испланирано ориз да зготвам :pos:. Гладен бев, немав време да изигравам профи фотограф.

Ориз и свинска кременадла во сос од путер, неутрална павлака, сенф и босилек.

upload_2016-12-26_21-15-14.png
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
@Patience честито, која е првата тема за годинава? :D

Велат каков ќе биде денеска денов, така ќе бил цела година. Шо не фатив на спортска денес, не фатив, е ај сеа сите мрш у кујна, под 20 пријавени не признавам за следната тема. :P

П.С. и нека е Среќна. :D Па годинава поактивни да бидеме. :P
 
P

Patience

Гостин
Фала, среќна нека ви е новата година и да имате уште многу зготвени јадења. :smirce:
Јас се одлучив за риба. Може?
Пастрмка, ослиќ, лосос, сардини, рибја чорба или пак некоја туна салата, на пример со ситни макарони итн итн. Има многу рецепти на интернет, што преферирате по дома - тоа!
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Еве ја денес праев, ја мењам претходната слика. :P
Ај ставајте рибите од денес. :P

Иначе ослич/ослиќ како сакаш викај го... валкан во пченично брашно, кари, куркума, малку вегета и сол. Печен и неколку минути пред крај полеан со масло.
Ја више ослич не пржам, кога вака ем полесно, а вкусот ми е поубав и помек.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве ја денес праев, ја мењам претходната слика. :P
Ај ставајте рибите од денес. :P

Иначе ослич/ослиќ како сакаш викај го... валкан во пченично брашно, кари, куркума, малку вегета и сол. Печен и неколку минути пред крај полеан со масло.
Ја више ослич не пржам, кога вака ем полесно, а вкусот ми е поубав и помек.
Значи со јадењево ептен ја претера:D Премногу сакам риба, но само ако е добро и вкусно приготвена, посебно ослич. Уште сега си кажувам дека мојот глас оди кај тебе(y)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Абе вие знаете риба како изгледа? Аманте со овие западњачки закуски. :D
Се знае риба како изгледа, со коски, да ја јадеш пола саат, да ја истребиш до најситното ковче. :D
Иначе да пријавам дека не ми е од сега, од мајот е, дали последниов или тој пред него не памтам. Таков беше договорт, од југот да ми донесат риба, а јас да ја приготвувам. Си мислев дека видот е некое дојранско богатство ама после се испостави да е пирана. :icon_lol:
WP_20150517_003.jpg
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Следна тема: Пилешко.
Шо сакате прајте, како сакате прајте, пилешко да има. На милион начини може, со све и свашта. Сите у кујна да ве видам.
Ај пријатно. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom