Кафе, колку е (не)добро за здравјето?

S

smart ass

Гостин
Само нормални количини...тоа значи до 3 кафиња максимум.

Но како што гледаме македонците трошат на годишно ниво 60 милиони долари за кафе-ова укажува дека кога одиш на гости прво иде...сакаш кафе а??

и затоа имаме толкуу многу кофеинци.

И јас пијам стандард три..а понекогаш и знам да претерам..ама негативни ефекти не сум осетил

Можам да кажам дека сум прилично зависник од кафе (турско пред се)
Наутро по будење, преку ден навечер пред спиење.. ме интересира вашето мислење за тоа колку е корисно или штетно кафето,и во која количина..Ми се има десено неколку пати после испиено кафе срцето да ми лупа како лудо,аритмија..

Мислење ?:wink:
Најверојатно кофеинот не ти годи...исто и на нервниот систем.

Има без кофеинско кафе,пиј го тоа.
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
филтританото кафе е најдобро:toe::smir::smir:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
и јас во последно време почнав да се осеќам лошо некако од кафето, како забрзано чукање на срцето и сл. и пред 1 месец го баталив, се префрлив на какао, по 2-3 пати у денот пијам какао, нели не е толку штетно како кафето, напротви мислам дека имаше корисни состојки нешто за срцето... а и сега полесно ми е и попријатно без кафе :toe:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Па ќе имате такихардија ако пиете на гладно кафиња, ако сте уморни и место храна зимате кафе, ако пиете по 10тина (како што прочитав на првата страна, 10 се претерано многу).
Ама не верувам дека има лоши последици пиењето на 1-2 кафиња на ден.

Мада секој човек е посебно приказна за себе. Бабана денес 100 години наполни пуши 1 кутија цигари на ден и пие виски. Така да се е индивидуално.
Некој со 10 кафиња на ден ќе нема проблеми здравствени, а друг ќе има иако ќе пие 2 на ден.

Јас 2 до 3 дневно конзумирам. Највеќе си го сакам турското. После нес, макијато, капучино.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom