Кампања за купување на Македонски производи

Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Со тоа што шансите се дека локалниот креира работни места кај тебе во маало а овој во некоја вукојебина за која не си ни чул. Така е бар во 90% од случаите.
И локалниве кај и да е ќе се искурназат. Само да се подотвори пазарот за некоја година.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Сеедно е дали ќе те цеди локасен деспот или странски деспот. Финтата е да не наебеш и да си на друга страна која прави кеш од ништо.
Зрел си ти за книшка. Пиши ја реченицава во апликацијата да не мора препорака да ти пишувам.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Тој што седи дома од што живее? Абе парите се вртат независно дали од партија/влада/фирма ги зимаш... Ако нема производство нема вработувања а нема ни буџет за тоа буџетарите. Рмбај и студирај се е тоа убаво ама едно да знаеш ако не си ја подржиш домашната економија за некоја година пакувај куфери а во страство исто те чека па и полошо. Таму ќе почнеш од нула со диплома што не ти ја признаваат, без фамилија и без работа во сендивчара или маркет АМА затоа ќе пиеш Тубург, Хајнекен, Фостерс, Гинис ;)


Секогаш македонско ако е задоволителен квалитет. Самиот факт дека е локално правено треба да е доволна причина да се поддржи, независно кој е на власт.
еј ама споредба направи особено за пивата и цел живот ке пијам скопско за да ја подржам домашната економија... абе луѓе не сме во северна кореја бе
 
F

FARANG

Гостин
еј ама споредба направи особено за пивата и цел живот ке пијам скопско за да ја подржам домашната економија... абе луѓе не сме во северна кореја бе

Јас и во Австралија си пијам скопско ти пиј што сакаш :tapp:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
А зошто ? ако била поуба нашата нашта ќе ја пиевме :)
Ние увезуваме и од Кина, Косово, Бугарија, Молдавија.По твојава логика и нивниот квалитет е класа за нашиот.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
16
Ние увезуваме и од Кина, Косово, Бугарија, Молдавија.По твојава логика и нивниот квалитет е класа за нашиот.

провери си ја гардеробата дома и на етикетата кажи ми дали ти пишува MADE IN CHINA или MADE IN MACEDONIA. Исто така провери ги сите предмети и се што имаш од мобилен до сијалица и види од кај ти е. :)
--- надополнето: 20 јуни 2013 во 00:20 ---
Ние увезуваме и од Кина, Косово, Бугарија, Молдавија.По твојава логика и нивниот квалитет е класа за нашиот.

провери си ја гардеробата дома и на етикетата кажи ми дали ти пишува MADE IN CHINA или MADE IN MACEDONIA. Исто така провери ги сите предмети и се што имаш од мобилен до сијалица и види од кај ти е. :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
провери си ја гардеробата дома и на етикетата кажи ми дали ти пишува MADE IN CHINA или MADE IN MACEDONIA. Исто така провери ги сите предмети и се што имаш од мобилен до сијалица и види од кај ти е. :)
Па после менуваме телефони и електроника ко чорапи.Произведено со ограничен рок на траење, со цел после некое време да купуваш ново.
За Made in Macedonia, колку броила за струја и делчиња за електро апарати се произведени во ЕМО за Сименс или колку кошули и чевли за Италија се произведени во Баргала, Отекс, Тетекс под странски бренд и јака цена...
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
"ГАЛИЧНИК", НОВИ МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ НА ПАЗАРОТ



„Галичник“ е името на новите млечни производи на малопродажниот пазар. Овчо галичко сирење и овчи кашкавал се двата нови производи од млекарницата Галичник, којашто е во сопственост на Перминдекс Групацијата. Производите се произведени од 100% овчо млеко и се без вештачки додатоци и додадени растителни масти. Новите млечни производи се веќе достапни во поголемите супермаркети.
„Самото производство, како сточарското, така и производството на млечните преработки се одвива на традиционален начин во еколошки чиста средина. Со вакви карактеристики сигурни сме во квалитетот на нашите производи кои уште од сам почеток се наметнаа како сериозна конкуренција на компетитивниот млечен пазар и веруваме дека тие ќе станат чест избор на купувачите“, изјави Никола Деребанов, директор на Перминдекс Групацијата.
Во квалитетот на производите на Млекарницата Галичник, купувачите можат да се уверат на изложбата на сирења во Веро Центарот, Cheese land“ до 15 декември, каде можат да се дегустираат различни видови сирења, кашкавал и други млечни производи.
Од млекарницата најавуваат за скоро пласирање на нови производи под името „Галичник“ и зголемување на палетата традиционални галички млечни производи.
Инаку квалитетот на новите млечни производи е загарантиран од еколошки чистите пасишта на падините на планината Бистра, каде се сместени стадата. Млекарницата Галичник целокупната суровина, млеко за потребите за производство на млечни преработки, сирење и кашкавал ја обезбедува од сопственото стадо од околу 7.000 овци.
http://kapital.mk/MK/makedonija/97402/'galichnik',_novi_mlechni_proizvodi_na_pazarot.aspx
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не сум бил само јас кој купува Македонски производи.

Како и да е мал е процентот на луѓето што купуваат Македонски производи па во последно време кога го читам датумот на употреба забележувам дека на производот да му е поминат рокот.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Не сум бил само јас кој купува Македонски производи.

Како и да е мал е процентот на луѓето што купуваат Македонски производи па во последно време кога го читам датумот на употреба забележувам дека на производот да му е поминат рокот.
Toa e до трговецот.Пред некој период случајно залетав на Милка со поминат рок,сакаа на велико да ми ја увалат..Значи дека Милка не се троши....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Toa e до трговецот.Пред некој период случајно залетав на Милка со поминат рок,сакаа на велико да ми ја увалат..Значи дека Милка не се троши....
Па поминатиот рок за употреба на што те асоцира.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Презентација од 1988 година на Sanos со десно возење за АНГЛИСКИ пазар
S-315 ENR.png
И возила во експлоатација - Обединето Кралство, Малта, Ирска, блискиот исток






Јордан
S-315.21 JORDAN.png
Тролејбуси произведени заеднички со Шкода за Чешка, Словачка и Полска

SANOS-SKODA 115 2.png
Русија, 1995


Полска

Русија / Украина / Казакстан / Црна Гора - 2011-2013 - модели по лиценца и мотор на МБ




Ван Хол, ЏМ, Дракслмајер и сите овие заедно нови ‘инвестиции‘ во сличен сектор дали ќе соберат толку работници, тешко...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
^^^
Имаш ли некоја информација,дали работи Санос сега..или..?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
^^^
Имаш ли некоја информација,дали работи Санос сега..или..?
Не знам, случајно ги најдов овие последни 3 слики на нет, според нив би требало да работат.Регистрациите се нови, моделите се претпоследните модели на МB Tourismo O403/O350 (Саносовите верзии се Ѕ-715/Ѕ-415).Ова во Будва било сликано во 2011.

Интересно во Визбегово работеше уште една фирма, Motor Coach Industry Macedonia (MCI) и работеле главно автобуси и комбиња за Шпанија (возила кои дел сега се увезени кај нас со Еуро 2 и 3 :cautious:) и нешто малку за дома и соседство, на МАН механика.Вработени најмногу од бившите работници во Санос.



Првиот домашен нископоден купен во времето на Ристо Пенов како поддршка

Kaj нив беше газда еден познат Шпанец во МК (Кастилјо), познат поради затајување данок и слично, па после отиде фабриката во историја...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom