Како да се најде работа во земијте од Европската унија?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ti pa kako vinagi da si gledal demek.Predi 20 si bil na 12 be dete.Ot togava li ti e izkustvoto?
Што како дете, што како возрасен, сум ја шетал Европа, и малце повеќе, т.е. Азија и Африка ептен малце, и со визи и без визи, ама туристички.
МНогу пред вие да шетате воопшто.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
207
Поени од реакции
12
Што како дете, што како возрасен, сум ја шетал Европа, и малце повеќе, т.е. Азија и Африка ептен малце, и со визи и без визи, ама туристички.
МНогу пред вие да шетате воопшто.
Heh dobre.Minuti za reklama za 10 godisniot shetac
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Heh dobre.Minuti za reklama za 10 godisniot shetac
Извини вака, ама јас не сум крив заради комунистичките комплекси на изолираност и затвореност.
Животот е таков, еби му мајката...
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
207
Поени од реакции
12
Извини вака, ама јас не сум крив заради комунистичките комплекси на изолираност и затвореност.
Животот е таков, еби му мајката...
Kak moze nekoj da ima kompleksi na izoliranost i izostanalost ot tebe kato ti zivees v naj izoliranata i izostanala drzava v Evropa.Neka da bidem seriozni vse pak.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Beh provokiran ot pokrovitelstenia nachin po koj komentiras.Demek nie slepcite a vie deto ste se rodili proglednali.Ne mi se stori seriozno.Nemas nacin da znaes kolko i kade az sam patuval.
Начинот на кој коментирам си е таков каков што е...мој си е. Ти се допаѓал или не, тој си е.
Муабетов беше дека кога Македонците шетаа слободно, вие си имавте железна завеса.
Визниот режим си беше од 1995 досега за нас...а вие безвизно почнавте од 2001...
И?
Овој народ овде генерално има повеќе искуство од вас од шетање по Европа.
Тоа е суштината на се што беше кажано.
Толку.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
207
Поени од реакции
12
Начинот на кој коментирам си е таков каков што е...мој си е. Ти се допаѓал или не, тој си е.
Муабетов беше дека кога Македонците шетаа слободно, вие си имавте железна завеса.
Визниот режим си беше од 1995 досега за нас...а вие безвизно почнавте од 2001...
И?
Овој народ овде генерално има повеќе искуство од вас од шетање по Европа.
Тоа е суштината на се што беше кажано.
Толку.
Neznam po starite pri vas kolko shetale i kolko opit imali.No naseto pokolenie tova na okolo 30 godisnite e tochno obratnoto.Fakt.Nemoga da vi razbera tazi manija.Kolkoto i da ste v lajnata se se pravite na goljama rabota.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
На 19 декември шенгенскиот ѕид ќе падне тоа значи давање можност на граѓаните на оваа напатена земја парчето леб да го заработат во туѓина.

Еуро бирократите како што кажаа за да те пуштат на граница потребно е да имаш доволно пари за престојот,гарантно писмо во случај ако не престојуваш во хотел и повратен билет што би значело некаква си гаранција за нив дека си обичен турист.
Може ли за тие три месеци колку што трае визата да се најде работа на легален начин?
Poso si mi eden od posimpa likovi na forumov ke se iznaprikazam

Rabota na legalen nacin moze arno ama :

1) u deficitarni profesii + gazda da garantira za tebe

znaci tesko no moguce pobaraj si posto si kompjuterdjija najbolje ti e u Ceska ( baska imaat nekoja politika da popustaat olesno vrabotuvanje na nas slovenski balkanci ) arno ama po internet tesko da si najdes rabota dur ne otides na lice mesto.

Ja da ti preporacam ko svetski putnik koj go pominal toa .

Ke otidete dvajca trojca i fino lepo na crno ke si rabotite ili imas varijanta da se zapises na kurs po jazik nesto tamo za da fatis studenstka rabotna dozvola so koja ke mozes i da ostanes i da rabotis.

E sea imas i siva zona za snaoganje so falc bugarska licna karta ili onaa za stranci so e ( proverka ke nemas u nekoi zemji i ke mozes da rabotis ) ama posto mislam sakas kancelariska rabota tesko posto ke ima papirologija koja nema da mozes ja ispunisna ovaa varijanta

E sea imas i druga varijanta da najdes nekoja clenka od EU zenska moze i masko da te prijavi deka zivite u divi brak po naski deka ste verenici. Ako treba ke platis ako ne mozes najdes sam nekoja . Ama za tri meseca da si tupak ke najdes.Ja ne deka sum Djontravolta koa bev ama sama mi se nudese edna postara so dete so se kuka i pari i sve ama jas ne sakav ( ova kazuem da si skapiras varijantata )

Moj sovet nemoj da ides sam osven ako ne si samuraj ama pa nemoj da ides i so bilo kogo vazno e da resis i ke najdes nacin da rabotis vaka ili onaka.

Moj sovet rizikuj pa komu ide ti si sekako legalno tamo sea e polesno kade kade.

A najbolje e socekaj da se stopli sea nema rabota osim da cistis sneg , pa poleka u grcka pa napraj nekoj kesh kakov takov i posle pravac so brod u italija pa dalje kaj si naumil ( u brod nemas kontrola na pasos cak i da ostanes poveke od dozvoleno i sto e najbolje u tvoj slucaj nema na kogo da pokazues deka imas obezbedeno prestoj u italija i tie evra od den koi ti gi baraat ) Arno ama te fatat li taka crn pecat ako precekoris vlegues u kompjuter i te ebat.

Znaci zavisi kakov igrac si dal ke rizikues ili safety si ja mislam po muabetot ti si safety ama nema da se ebes a da ne ti vleze izleze kapiras nema jare i pare. Zato drz se do varijanta Ceska obezbedi pari deka imas u banka neso pokazi travelers cekovi koi nema da gi iskoristis pozajmi se i pravac Ceska. I tamo baraj neso da zapises kurs za jazik neso za na taa finta da dobies rabotna dozvola.

Se nadevam ti pomognav Sweden

PS ako si ona kompjuterdjija so majka baras tamo javi mi se mene da te ubacam ja u eden biznis u vezi internet marketing pa praj pari od doma javi se na pp. poso imam jaka sema ama jas kompjuterski sum tapa u vezi tehnicka izvedba a semata e genijalna i nema promasaj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom