Како ги замислувате пеколот и рајот (ако воопшто постојат)?

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Сите се паметни и знаат многу... кој прочитал едно кој друго... и папагалите си ја свират добро меморираната мелодија... Ах Сократе кај си сега Сократе да видиш што бива на планетава земја... сега знам колку уствари ништо не знам... Сократе мили...
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Soul of Space, da ne ja citase vo skoro vreme Divinna Commedia od Dante Alighieri?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Кои гревови се сметаат за смртни и неможат да се исчистат,еве на пример во Христијанството е самоубиството,но кај Муслиманите самоубиството е многу честа појава која ја оправдуваат со верата т.е тоа го направиле во името и за доброто на Исламот,дали самоубиството е грев што неможе да се исчисти и кои други се смртни гревови во Исламот?
Vo Islamot,ova vi go kazuvam cisto informativno,mozebi sakate da ja skrenite temata,ako covek izvrsi samoubistvo,ne treba da mu se obavi ni dzenaza namaz. Zabraneto e na takov covek i na pogrep da mu pojdes. Samoubistvo spagja vo teski grev. Konkretno ako te interesira nesto,slobodno na nekoja po soodvetna tema prasaj,raspolozen sum da ti dadam odgovor. A ne e ubavo da kazuvate i da tvrdite nesto bez znaenje. Redno e da prasate.
Naj golem grev spored Islamot e Shirk,te. da mu prepises na Boga drugar,pridruznik,sin,majka,tatko,kerka ili da smetas nekoj drug bog osven vistinskiot Bog. Vo Bozestvo spagjaat mnogu raboti,kako sopstvenoto ego,parite,slavata i da ne nabrojuvam.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.643
Vo Islamot,ova vi go kazuvam cisto informativno,mozebi sakate da ja skrenite temata,ako covek izvrsi samoubistvo,ne treba da mu se obavi ni dzenaza namaz. Zabraneto e na takov covek i na pogrep da mu pojdes. Samoubistvo spagja vo teski grev. Konkretno ako te interesira nesto,slobodno na nekoja po soodvetna tema prasaj,raspolozen sum da ti dadam odgovor. A ne e ubavo da kazuvate i da tvrdite nesto bez znaenje. Redno e da prasate.
Naj golem grev spored Islamot e Shirk,te. da mu prepises na Boga drugar,pridruznik,sin,majka,tatko,kerka ili da smetas nekoj drug bog osven vistinskiot Bog. Vo Bozestvo spagjaat mnogu raboti,kako sopstvenoto ego,parite,slavata i da ne nabrojuvam.
Како тогаш овие самоубијците бомбаши ги прогласуваат за маченици на верата?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Како тогаш овие самоубијците бомбаши ги прогласуваат за маченици на верата?
Vi kazav,otvorete fino tema za toa,oti maka mi e kako me baniraat bez nikakva opomena,bez nikakva navreda,nebare off topik sum pisuval. A ne da e taka... samo sto ke vi odgovoram ubavo na prasanjeto.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.823
Јас ги замислувам како поле за културен натпревар меѓу идеите (y)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Во рајот чуствуваме неизмерна љубов, влубеност или заљубеност, потполност, удобност, имаме многу енергија и сила, чуствуваме неизмерна радост и сме во друштво на Господ и сите светии и вистински верници, и безброј убавини.

Пекол, чуствуваме страв сами сме во ќелија затворени , никогаш нема да бидеме со некој човек, ги слушаме гласовите од луѓето кои врескаат од страдањата, немаме енергија можеме само да ползиме, не да бидеме простум.
околу нас демони големи и мали. жедни сме, никогаш нема
да спиете, агонија дека никогаш нема да излезите од таму.

Во основа ова следува по смртта после Божјиот суд,
Библијата е Неговиот Збор преку вера и љубов спасете се.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Во рајот чуствуваме неизмерна љубов, влубеност или заљубеност, потполност, удобност, имаме многу енергија и сила, чуствуваме неизмерна радост и сме во друштво на Господ и сите светии и вистински верници, и безброј убавини.
И шо се праи во рајо, ете вљубен си постојано, неизмерно радостен си цело време и тука е бог светци, патеници испосници... и цело време муабет “леле колку ни е убо, овде е преубо и ние сме среќни и убо ни е и господ е голем и се е убо и јас сум среќен и ти си среќен и тој е среќен и нам ни е убо најнајубо и стално ќе ни биди вака убо и утре и задутре н позадутре оти господ е супер и многу е убо шо сме тука со него и со други светци и сите сме заедно и ни е многумнооог најнајмногу убо турбо убо ми е и сме заљубени и сме среќни се ни е убо и сабајле ни беше убо и поручек ни е убо и ноќе ни е убо и се е супер и одлично се чуствуваме најубо се чуствувам овде во рајо...“
И сега замисли 10000000 души во рајот ко ќе си прат муабет и сите ваков текст повторуваат.
И тоа траи една вечност...
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Во рајот чуствуваме неизмерна љубов, влубеност или заљубеност, потполност, удобност, имаме многу енергија и сила, чуствуваме неизмерна радост и сме во друштво на Господ и сите светии и вистински верници, и безброј убавини.

Пекол, чуствуваме страв сами сме во ќелија затворени , никогаш нема да бидеме со некој човек, ги слушаме гласовите од луѓето кои врескаат од страдањата, немаме енергија можеме само да ползиме, не да бидеме простум.
околу нас демони големи и мали. жедни сме, никогаш нема
да спиете, агонија дека никогаш нема да излезите од таму.

Во основа ова следува по смртта после Божјиот суд,
Библијата е Неговиот Збор преку вера и љубов спасете се.
РАЈОТ ПОСТОИ: ИСКУСТВО СО ЖИВОТ ПО СМРТТА НА ЕДЕН ДОКТОР


http://www.fakulteti.mk/news/12-10-11/rajot_postoi_iskustvo_so_zhivot_po_smrtta_na_eden_doktor.aspx
 

Kajgana Shop

На врв Bottom