Иницијатива за рамноправност во ЈСП, дајте ни поддршка

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
После споделувањата на вчерашните искуства на брат ми веќе се прели чашата. Морам некако да реагирам.
Незнам колку сте запознаени со овој проблем а мислам дека тие што живеат во албанско население знаат за што ќе зборувам.
Живеам во Бутел од до Центар се оди со 57, преку бутел 2, чаир, битпазар, цело средно го изодев со автобус, по отприлика 18 пати во неделата се возев со бус. Имам искусено 934934 случки од рекети, тепачки, демолирање на автобусот ај тоа неможе некако ("неможе") да се стори нешто (треба по цела специјална единица да се вози)
АМА тоа што Албанците не плаќаат карти, а нас маста ќе ни ја извадат ако немаме билет навистина ме вади од кожа. (не сме во косово ебате или сме ?)
Се сеќавам прва година бев уште изгубен од свемир, ја имав заборавено слободната (секогаш сум имал слободна извадено!) и контролорот скоро насилно ме натера да платам 200 денари казна од кои имав само 80 денари а другите ги позајмив од другарче. (во тоа време немаше слободна бесплатна за средно)
Ок ајде ќе платам, не за џабе вози шоферот. Други случки.. контролорите најчесто албанци се и со нивните ќе разменат некој збор и ќе ги пуштат(и кога се македонците немаат гз да бараат на албанците да куцнат карта недај боже да им побара 200 денари -.-). Никогаш не сум видел тие да платат билет! (затоа и направија изгледа за средно бесплатна слободна само Македонците плаќавме карта).
Има еден контролор грамада 2 метра(албанец), ко гризли ебате, пред 3 4 години, се возам во бус и имаше еден инцидент кадешто тој со придружба од неколку "деца" 3, 4 година средно, врши контрола, ги пуштаат нивните и една бабичка на битпазар со многу торби и помага да се качи во бус на трета врата (дупла стара 57) и после и БАРА БИЛЕТ и и бара 200 денари казна. Оваа вика "дечко немам пари пушти ме ќе се симнам". ОВОЈ не и дозволи да се симне и со сила ја изнудуваше да му побара пари. Женава инсистираше во полиција да одат ако не (фул беше автобусот и сите гледавме како ја малтретира) Контролорот толку се изнервира и рече "сега ќе видиш на следнава станица". И тука од (македонциве) еден постар маж накај 50 и нешто години му вика "аман пуштете ја жената одете во полиција ау". И Тука тие "децата" што викам што беа со него се стрчува еден и му мава бокс настана тепачка (кутриот човек седеше на столче) настана мешаница и незнам што се деси со човекот (адреналин 100 ка имав од тоа што се дешава а и сите имавме ама сите пички од нашиве) и контролорот вика, "ВАС КРИВО ВИ Е ШТО НИЕ СМЕ НАСЕКАДЕ" уште ми одѕунува во ушите.. и во тој момент (на станица) во нервоза ги рашутира торбите на бабичката надвор и се симнаа со нејзе за понатаму незнам што се десило. А нашиве.. продолжи автобусот како ништо да не се десило.

Вчера братми (средно) се враќал од град после 00:00 со ноќна 57. Е сега ноќните ги направија да не важи слободната и 40 денари е карта. Братми со друштво пробале да влезат ги враќале морало карта им збореле таму ги срамеле. позади нив група од 10 тина албанци ги пуштиле без карта никој ништо не им рекол.
КАДЕ СО ТАКОВ ОДНОС?
вакви случки можам да ги набројувам до утре. Јас ќе се јавам утре во ЈСП ќе ги отерам у пичку матер ама со едно јавување што можам да сторам ?
Треба да се реагира да не седиме со скрстени раце. Не е за 30 денари што
ќе платам туку зошто они да не плаќаат и вака да не понижуваат? не сме идиоти ебате

Кога ќе го прочитате ова незнам колку ќе ви влијае ама да се осети и види навистина ќе ве разочара ваквата ситуација.
најчудното е што сите ќутиме, ајде да реагираме, да не плаќаме никој веќе додека не средат да биде како што треба, или пак на друг начин.

Сите што сакааат да дадат подршка посебно да испратат маил со порака на адресата jsp1@jsp.com.mk

Текстот предложен од Vanlok е овој:

наслов на маилот: Pismo za protest zaradi ramnopravnost vo prevozot na JSP

До одговорните во Јавното Сообраќајно Претпријатие,

Со овој протест Ви укажуваме дека вашето претпријатие го прекршува уставот и законот со тоа што на одредени градски и приградски линии наплаќа карти само на не-Албанци, додека казнетите се секогаш не-Албанци.

Ние засегнатите граѓани Ве известуваме дека ќе преземеме иницијатива со масовно учество каде ќе ги известуваме сите надлежни институции и претставниците на меѓународните организации за овој проблем се додека истиот не биде решен.

Видео снимки од мобилни телефони и фотоапарати од ваквите настани, каде казни се делат селективно само на не-Албанци ќе бидат постирани на јавни веб сајтови, веб портали и на други места. Копии ќе бидат испратени од сите горенаведени странки.

Иницијативниот одбор со адвокат ја разгледува можноста да против вашето претпријатие поднесеме тужба за ова блатантно и срамно прекршување на Законот и Уставот на Република Македонија. Повеќе адвокати и студенти по право веќе изразија подршка и понудија про-боно учество во тужбата и случајот.

Сметајте се формално и правно известени за претстоечката тужба. Само од Вас зависи дали ќе почнете да работите законски или ќе продолжите со прекршување на Законот и Уставот на Република Македонија.

Искрен поздрав,
Граѓаните на Македонија
Исто важно: Пратете им ја содржината и на маил на сите што го имате на контакт. Отворете facebook/twiter страна (или што е сега друго популарно). Направете ја акцијава масовна и некаков успех би требало да следи.

благодарам за вниманието,
очекувам ваше мислење
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.728
Поени од реакции
11.174
Стар муабет е ова, не знам до кога само ќе трае.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.479
Не знам зошто но имам неодолива желба да размавам со катана во нивните автобуси.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Innocent until proven Macedonian ми текнува во моментов :D.
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Ќе трае се додека македонците ќе бидат странци во својата држава.Ја кога одам со 50 контрола нешто кај асуц да влезе нема шанси и ако влезе влага после Битпазар за накај Автокоманда пред Битпазар нема шанси и контролата најчесто се македонци кои се курчат само на македонци на терористите несмееат А да им кажат......
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
додека не реагираме
Каде ќе реагираш !? ЈСП !? - Ќе ти кажат не е точно. Полиција !? - Ќе испаднат невини. Влада !? - Тие имаа дил со кој мораа пописот да го откажат заради лепотаниве, а не ова...

џабе и реагирање, џабе... заштитени се од секаде. Нашиве институции немаат тестиси да им се спротистават заради страв од Европа која сеуште ги штити...

И сеа некој ќе ми рече: Што збориш бе, не е така! Е така е за жал, само заради тоа зборење „не е така“ си патиме уште повеќе...

Реалноста е дека они можат да прават што сакаат, за нив не важат голем дел од граѓанските обврски.

А крај на тоа, не му гледам во доследно време...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Каде ќе реагираш !? ЈСП !? - Ќе ти кажат не е точно. Полиција !? - Ќе испаднат невини. Влада !? - Тие имаа дил со кој мораа пописот да го откажат заради лепотаниве, а не ова...

џабе и реагирање, џабе... заштитени се од секаде. Нашиве институции немаат тестиси да им се спротистават заради страв од Европа која сеуште ги штити...

И сеа некој ќе ми рече: Што збориш бе, не е така! Е така е за жал, само заради тоа зборење „не е така“ си патиме уште повеќе...

Реалноста е дека они можат да прават што сакаат, за нив не важат голем дел од граѓанските обврски.

А крај на тоа, не му гледам во доследно време...
како што тие протестираат за секоја работа можеме и ние, никој да не плаќа веќе билети и готово што ќе направат?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.272
Поени од реакции
3.630
Верувам дека можеби темата нема да биде бришана но дека нешто можеме да направиме во реалноста за случајов и за милионите слични на него длабоко НЕВЕРУВАМ.
 
М

Мартин`

Гостин
Пички у душа сме во превод мирен народ е Македонецот за жал додека не у ја преминат црвената линија, ај ова за двојните стандарди и така и така обичен граѓанин неможе многу да направи освен ако не се организирани жалби кон ЈСП итн. Ама ова што го кажувате со рекет ми е тотално нејасно.. стварно воопшто не ми е јасно при ваква напредна технологија немораш да бидеш физички 2 метра на метро за да му кажеш на “рекетарот“ кај се раѓа лебот, една “направа“ од 500-600 денари па после првиот што ќе летне нека имаат муда да дојде следен да бара ..
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Верувам дека можеби темата нема да биде бришана но дека нешто можеме да направиме во реалноста за случајов и за милионите слични на него длабоко НЕВЕРУВАМ.
се додека не веруваме дека можеме да реагираме нема ни да пробаме.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.140
Поени од реакции
18.045
како што тие протестираат за секоја работа можеме и ние, никој да не плаќа веќе билети и готово што ќе направат?
ке си идеш пешки на -15 во 1 саат навечер.:) А они ке си се возат пак..па сеа види дали вреди да даваш отпор..Тука секој што дава отпор систематски се отстранува,дури и од самиот народ.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
како што тие протестираат за секоја работа можеме и ние, никој да не плаќа веќе билети и готово што ќе направат?
Сеа незнам како беше „процедурата“ ама ако не платиш на лице место, мислам дека ти земаат податоци и ти пуштаат тужба. Ќе те изгорат на суд, ќе платиш.... Тебе да, нив не...

Реков, кај нас рамноправноста не е нарушена само во ЈСП, во голем дел од законите нема рамноправност...
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Епа кога си седите мадро, што да ви кажам. Имав една случка во 41, влегуваат негде 6-7 Албанци од различна возраст меѓу кои и некои со по 30 и кусур години и никој не плаќа карта. Влегува контрола, Македонец и Албанец. Македонецот им бара карта, не го рецкаат. Му вика на колегата Албанец да им побара карта, овие викаат еве еден само ќе плати. Македонецот им вика како бе еден, а толку души сте. Или сите ќе платите или ќе се симнете. И овие се заинатија не плаќаме. Почна еден копиљ да пцуе нешто, Македонецот контролор му повиши тон и овој копиљот му се стрча да го тепа. Македонецот беше грамада кога го фати ќе му свиткаше врат за малце, ама се пуштија сите Албанци против него кога видоа дека е силен. Кога видов дека ќе го јаде Македонецот скокнав и јас да ги делам, другите како пички седеа, а имаше барем 30тина Македонци во бусот. Е дури тогаш реагираше контролорот Албанец и ги смири, ама пак не платија карта.

Ја сум за јавна петиција против ЈСП или сите да плаќаат или никој да не им плаќа.

Инаку на сајтот на ЈСП им пратив поплака токму за ваквата нерамноправна наплата, ама не ја објавиле ниту пак ми одговориле.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Сеа незнам како беше „процедурата“ ама ако не платиш на лице место, мислам дека ти земаат податоци и ти пуштаат тужба. Ќе те изгорат на суд, ќе платиш.... Тебе да, нив не...

Реков, кај нас рамноправноста не е нарушена само во ЈСП, во голем дел од законите нема рамноправност...
уште повеќе ме погодува што сите се откажале од се, АЛОООО дај да се разбудиме!
значи барам предлози како да реагираме не сакам да слушам потврди,сожалувања и жалење дека сме слабаци
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom