Експресно поминаа измените – придонеси и за хонорарците!

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
EDNA JE MAKEDONIJA ZEMJA BIBLISKA SAMO NAPRED GRUJEVSKI POZDRAV OD AFSTRALIJA IMETO DA NE GO DAVATE NA{ETO AKO TREBE NIE U{TE 10 DOLARI KE PRATIME!!!

 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ништо не е случајно,добро си имаат пресметано колку и што.
Не сакате да работите за минималец 7500 денари сакате онлајн и во странство ? Епа нас ни требаат пари давај 50% рекет.Абе кај се видело шофер да вози во еу и да зима иста плата со пратеник а а не го бива тоа НЕМОЖЕ.
Не бива вака, ќе мора нешо да се бара чаре сега за сега најдобра опција фирма или само сметка во словенија хрватска србија, па со тамошна платежна картичка овде да се влечат парите, ќе се најде чаре не се секирај.
Македонија има право ДА ПОБАРА секакви банкарски податоци за своите државјани.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Ама не и за оние со двојно државјанство. А сите знаеме колкав е бројот на бугарски пасоши. Плус тоа ме така лесно да отвприш сметка бо туѓа држава.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Сега во условите ќе си пишете работам хонорарно ама парите на рака :icon_lol:.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Мене ме иритира фактот што во последно време кај работодавците стана тренд „законското“ непријавување на работници, односно работење врз основа на авторски или друг договор. Избегнувајќи ги придонесите за пензиско и здравствено осигурување работниците се сакатат со стаж, без плави картони или одат постојано да се пријавуваат за нешто што треба да им следува.

Редно е да се пријават и овие луѓе што работат врз тој основ. Од друга страна може да се избегнат повторно придонесите, а тоа доколку хонорарниот износ е помал од минималната плата, односно на лист ќе ти пише дека работиш за хонорар помал од минималната плата а другите пари на рака ќе ти ги исплаќа.

Хартија се` трпи.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Мене ме иритира фактот што во последно време кај работодавците стана тренд „законското“ непријавување на работници, односно работење врз основа на авторски или друг договор. Избегнувајќи ги придонесите за пензиско и здравствено осигурување работниците се сакатат со стаж, без плави картони или одат постојано да се пријавуваат за нешто што треба да им следува.

Редно е да се пријават и овие луѓе што работат врз тој основ. Од друга страна може да се избегнат повторно придонесите, а тоа доколку хонорарниот износ е помал од минималната плата, односно на лист ќе ти пише дека работиш за хонорар помал од минималната плата а другите пари на рака ќе ти ги исплаќа.

Хартија се` трпи.
е да..
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Проблемот е што непријавените ќе си останат непријавени, а другите ќе плаќаат по двапати. Таа е математиката на владата. Ако не може некој, другиот за него ќе плаќа по два пати за да полни буџет. Грубата математика е следната:
Ако од добиениот хонорар работникот исплаќа 40% на државата и плус од редовниот работен однос уште 20%, тоа е повеќе од тоа што заработил, тешејќи се дека ќе дочека пензија во излобилство со пари. Мене ме интересира дали може парите од хонорарецот да се уплаќаат во приватен пензиски фонд?
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Проблемот е што непријавените ќе си останат непријавени, а другите ќе плаќаат по двапати. Таа е математиката на владата. Ако не може некој, другиот за него по два пати ќе плаќа за да полни буџет. Грубата математика е следната:
Ако од добиениот хонорар работникот исплаќа 40% на државата и плус од редовниот работен однос уште 20%, тоа е повеќе од тоа што заработил, тешејќи се дека ќе дочека пензија во излобилство со пари. Мене ме интересира дали може парите од хонорарецот да се уплаќаат во приватен пензиски фонд?
Има и друг проблем. Постои нешто што се вика максимална пензија. Хипотетички, со платата која јас ја имам сега можам да добијам максимална пензија. Значи сите пари кои ќе ги платам како данок на хонорарите НЕМА да влијаат на висината на мојата пензија. Истото важи и за здравствено, кое патем, воопшто не ни сакам да го плаќам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Има и друг проблем. Постои нешто што се вика максимална пензија. Хипотетички, со платата која јас ја имам сега можам да добијам максимална пензија. Значи сите пари кои ќе ги платам како данок на хонорарите НЕМА да влијаат на висината на мојата пензија. Истото важи и за здравствено, кое патем, воопшто не ни сакам да го плаќам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дефинитивно се јавуваат низа на проблеми, а целта не е штитење на работниците или намалување на сивата економија туку напротив плаќање на нешто по два пати. Мене ми е смешно и идиотски тоа што за мал хонорар од 10000 денари ќе се плаќаат придонеси, а за оние што имаат над 6 месечни просечни плати нема. Ептен дупчење у мозок.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Има и друг проблем. Постои нешто што се вика максимална пензија. Хипотетички, со платата која јас ја имам сега можам да добијам максимална пензија. Значи сите пари кои ќе ги платам како данок на хонорарите НЕМА да влијаат на висината на мојата пензија. Истото важи и за здравствено, кое патем, воопшто не ни сакам да го плаќам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zatoa mozhe da se prodadat zdravstveniot i penziskiot fond, sekoj koj kolku ima plakjano po tolkava suma da dobie.
Znachi parite da ne zavrshat kaj drzhavata, tuku kaj gragjanite, oti drzhavata e na gragjanite, a ne na ministrite.
I da se liberalizira pazarot za zdravstveno i penzisko, t.e. da funkcioniraat kako osiguritelnite kompanii.
I koga sakash da mozhesh da izlezesh od plakjanjeto i da te isplatat, i da odluchuvash dali sakash da plakjash.
Simple as that.

A sega e Ponzi shema, izmama koja ni ja nalagaat so zakoni.
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Македонија има право ДА ПОБАРА секакви банкарски податоци за своите државјани.
Кој рече дека нема ?
Ако мене не ми легнат пари на македонска сметка, МОНКЕДОНИЈА има право само да ми го попуши! Пошто на тие пари веќе е платен данок во друга држава а монкедонија НЕМА ПРАВО двојно да оданочува, така да нек си го набутаат законов у шууууууупчеее.
А и од шо се агилни коа ќе се разработи администрацијава абе за сите посебно ќе проверува кој има или нема сметка у странска држава и од банка на банка лично ќе проверуваат.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
за сите Фрелансери
вадете пари преку банки до 96 000 ден

за се над користете Payoneer.com и то е то.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
за сите Фрелансери
вадете пари преку банки до 96 000 ден

за се над користете Payoneer.com и то е то.
do 96 000 mislish na pari na transakciska\devizna vo mk banki?
a payoneer ne se kontrolira ?

sega za sega za frilenseri poisplatlivo ke e da otvorat firma i da pushtaat minimalna plata a ostatokot da go vadat kako dobvika so 20% danok
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
96 000 за цела година

Payoneer засега не се контролира
а ако почни ке вадиш пари од грција србија итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom